Po raz pierwszy od 1975 roku w parlamencie Andaluzji zasiądą przedstawiciele partii prawicowej. W niedzielnych wyborach w tym autonomicznym regionie Hiszpanii, według sondażowych wyników exit poll z 98 procent lokali wyborczych, 12 mandatów zdobyło skrajnie prawicowe ugrupowanie Vox.
Dwaj czołowi katalońscy politycy z obozu zwolenników niepodległości tego regionu, Jordi Sanchez i Jordi Turull, rozpoczęli w sobotę bezterminowy strajk głodowy przeciwko uwięzieniu.
Kierująca do kwietnia Wspólnotą Autonomiczną Madrytu Cristina Cifuentes odpowie za sfałszowanie swojego dyplomu magisterskiego. W środę sąd w Madrycie ogłosił rozpoczęcie procesu działaczki centroprawicowej Partii Ludowej.
Hiszpańska policja rozbiła we wtorek gang, który zmuszał kobiety do nierządu. Do popołudnia ujęto na wschodzie kraju ponad 30 członków grupy przestępczej.
Hiszpańska policja rozbiła siatkę pedofilską działającą na terenie całego kraju. Operacja uznawana jest za jedną z największych w hiszpańskiej historii. Do sobotniego wieczora funkcjonariusze zatrzymali 79 osób.
Parlament Kraju Basków wyraził w czwartek zgodę na uruchomienie procedury przeniesienia szczątków zabitych w czasie hiszpańskiej wojny domowej mieszkańców tego regionu, pochowanych w podmadryckiej Dolinie Poległych - Valle de los Caidos.
Hiszpański premier Pedro Sanchez rozpoczął w czwartek wizytę na Kubie. To pierwsza od 32 lat oficjalna wizyta szefa rządu Hiszpanii w tym kraju. Stojący na czele socjalistycznego gabinetu Sanchez nie planuje w czasie pobytu na wyspie spotkań z dysydentami politycznymi.
Brytyjska premier Theresa May odbyła w środę wieczorem rozmowę telefoniczną z premierem rządu Hiszpanii Pedro Sanchezem - poinformowało biuro prasowe jej gabinetu. Rozmowa dotyczyła brexitu oraz przyszłości Gibraltaru - zaznaczono w komunikacie.
Hiszpański minister spraw zagranicznych Josep Borrell dopuścił możliwość akcesji niepodległej Szkocji do Unii Europejskiej, rezygnując z wieloletniej opozycji rządu w Madrycie wobec takiego scenariusza - poinformował w środę brytyjski dziennik "The Telegraph".
Rząd Katalonii, tak zwany Generalitat, wydał we wtorek zgodę na otwarcie sześciu przedstawicielstw tego regionu na świecie. Ich inauguracja odbędzie się wbrew woli rządu Hiszpanii.
Potężne fale uderzyły w północne wybrzeże Teneryfy, największej spośród Wysp Kanaryjskich. Woda sięgała nawet trzeciego piętra, niszczyła budynki i spowodowała konieczność ewakuacji kilkudziesięciu osób.
Były premier Katalonii Artur Mas oraz jego współpracownicy zostali w poniedziałek skazani przez Trybunał Obrachunkowy w Madrycie na karę ponad 5,2 miliona euro grzywny za zorganizowanie w 2014 roku referendum niepodległościowego w tym hiszpańskim regionie.
Funkcjonariusze katalońskiej policji, tzw. Mossos d'Esquadra, ujęli mężczyznę, który planował zamach na premiera Hiszpanii Pedro Sancheza. Według ustaleń mediów zatrzymany jest "wyspecjalizowanym snajperem".
Alerty pogodowe utrzymywały się we wtorek i w środę na północy Hiszpanii. Meteorolodzy ostrzegali przed silnym wiatrem i wysokimi falami. Na jednym z nagrań widać, jak na lotnisku pod Bilbao samoloty lądują i startują z poważnymi kłopotami.
Baskijski dziennik "Gara" opublikował we wtorek ostatni raport terrorystycznej organizacji ETA. Jej kierownictwo dokonało w nim oceny trwającej 60 lat działalności, ujawniając pełną liczbę przeprowadzonych zamachów.
Hiszpańska prokuratura zażądała kary 25 lat więzienia i zakazu pełnienia funkcji publicznych dla byłego wicepremiera Katalonii Oriola Junquerasa. Prokuratorzy zarzucają mu rebelię i malwersacje w związku z dążeniem do niepodległości regionu. Junqueras - którego prokuratura uznała za jednego z liderów katalońskiego ruchu separatystycznego - dokładnie od roku przebywa w tymczasowym areszcie.
Hiszpański malarz Enrique Tenreiro w środę namalował czerwoną farbą na nagrobku generała Francisco Franco w bazylice w Dolinie Poległych napis "Za wolność!". Gdy został zatrzymany, oświadczył, że jego działanie artystyczne ma "prowadzić do pojednania".
Intensywny wiatr i opady śniegu doprowadziły do chaosu komunikacyjnego w Hiszpanii w poniedziałek. Wskutek śnieżyc zablokowane były liczne drogi i trasy kolejowe, zaś kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych nie miało prądu. Zima zaskoczyła też mieszkańców Francji.
Stolica Apostolska nie sprzeciwi się ekshumacji i przeniesieniu zwłok generała Francisco Franco z bazyliki w Dolinie Poległych, mauzoleum wojny domowej w Hiszpanii - poinformował rząd Pedro Sancheza.