Hiszpania

Hiszpania

Premier Hiszpanii: zapytamy Katalonię, czy ogłosiła niepodległość

- W ten sposób chcemy dać pewność obywatelom - argumentował premier Hiszpanii Mariano Rajoy, uzasadniając decyzję swojego rządu. Jak tłumaczył po posiedzeniu swego gabinetu, ze względu na zamieszanie spowodowane wtorkowym wystąpieniem premiera Katalonii Carlesa Puigdemonta rząd centralny formalnie zapyta rząd kataloński, czy ogłosił niepodległość regionu.

"Z dniem dzisiejszym Katalonia odzyskuje pełną suwerenność"

Szef rządu Katalonii Carles Puigdemont zwrócił się do katalońskiego parlamentu o mandat do ogłoszenia niepodległości oraz podpisał "deklarację przedstawicieli Katalonii". Jednocześnie zaproponował, by parlament zawiesił skutki tej deklaracji w celu rozpoczęcia rozmów. Jak zauważa agencja Reutera, nie wiadomo, czy ma ona jakąkolwiek moc prawną.

Syn cukiernika z misją kamikadze. Kim jest człowiek, który rozbija Hiszpanię?

Gdy w 2016 roku obejmował stanowisko szefa katalońskiego rządu, ominął fragmenty przysięgi mówiące o wierności hiszpańskiej konstytucji i królowi. Dzisiaj Carles Puigdemont pokazuje, że nie był to przypadek ani pusty gest. Ci, którzy go znają, zapewniają, że nie zależy mu na karierze politycznej. Ma tylko jeden cel: doprowadzić proces niepodległościowy Katalonii dalej niż ktokolwiek przed nim.

Co znaczy być Hiszpanem? Słowa młodej dziewczyny cytują w całym kraju

"Być Hiszpanem to nie znaczy wywijać flagą ani wykrzykiwać słowa nienawiści. (...) Być Hiszpanem to znaczy czuć płomienie wtedy, gdy pożar trawi narodowy park Donana, to znaczy czuć drżenie, gdy trzęsienie ziemi niszczy Lorcę w Murcji. To usiąść, by posłuchać historii o galicyjskich wiedźmach i nawet w nie uwierzyć" - napisała 2 października na Facebooku młoda dziewczyna - Laura Moreno de Lara. W kraju podzielonym po referendum w Katalonii jej wezwanie, by cieszyć się różnorodnością kultur i tradycji obecnych w hiszpańskiej kulturze, odbiło się szerokim echem.

"To jest walka, to jest bitwa o Europę"

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zdecydowanie odrzucił propozycje mediacji ze strony innych krajów w sporze z Katalonią. Jak oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", konflikt o Katalonię jest walką, w której stawką są europejskie wartości.

"Policji użyto, aby sparaliżować demokratyczną decyzję narodu"

- W ubiegłą niedzielę po raz pierwszy w dziejach Unii Europejskiej w demokratycznym kraju policja została posłana po to, aby zdusić demokratyczne głosowanie - stwierdził Jan Rokita w programie "Horyzont" w TVN24, odnosząc się do zamieszek w Katalonii. Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej" ocenił z kolei, że katalońskie referendum odbyło się z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji.