Hiszpania

Hiszpania

Premier Katalonii: padliśmy ofiarą agresji

Premier autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont oskarżył w środę rząd Hiszpanii o agresję. Deklaracja ma związek z przeprowadzanymi tego dnia kontrolami w budynkach katalońskich ministerstw i zatrzymaniem urzędników.

Policja w budynkach rządu Katalonii, zatrzymania i konfiskaty

Władze Katalonii zostały, zdaniem hiszpańskich mediów, pozbawione możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tym regionie. Trudności mają wynikać z zatrzymania 14 urzędników odpowiedzialnych za plebiscyt i przejęcia ważnych materiałów wyborczych.

"Siła rażenia byłaby ogromna"

Terroryści, którzy w sierpniu przeprowadzili zamachy w Katalonii, dysponowali rekordową ilością materiałów wybuchowych zgromadzonych przez grupę przestępczą na terenie Europy - podały w poniedziałek hiszpańskie media.

Piszą do króla i premiera o "gotowości do dialogu"

Katalońscy urzędnicy, w tym szef rządu Carles Puigdemont oraz burmistrz Barcelony Ada Colau, wysłali list do króla Hiszpanii Filipa VI i premiera rządu w Madrycie Mariano Rajoya. Proszą w nim o rozmowy na temat planowanego referendum w sprawie secesji Katalonii.

Ruszyła kampania referendalna w Katalonii

W Katalonii rozpoczęła się w czwartek kampania na rzecz głosowania na "tak" w referendum niepodległościowym, wyznaczonym na 1 października. Rząd Hiszpanii uznał plebiscyt za nielegalny, a Trybunał Konstytucyjny je zawiesił.

Protest opozycji i usuwanie flag. Kataloński parlament przyjął ustawę o referendum

Regionalny parlament Katalonii przyjął w środę ustawę umożliwiającą rozpisanie referendum w sprawie secesji regionu. Wcześniej wicepremier Hiszpanii Soraya Saenz de Santamaria poinformowała, że Madryt zwróci się do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie tej decyzji. Władze Katalonii zaplanowały referendum niepodległościowe na 1 października.

Szef MSW Hiszpanii: zamachy zostały zlecone z zewnątrz

Minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Juan Ignacio Zoido ujawnił we wtorek, że terroryści, którzy w sierpniu dokonali zamachów w Katalonii, przeprowadzili je na zlecenie grupy spoza kraju. Stwierdził, że dżihadyści zastosowali nowy model ataków.

Rząd Katalonii: jesteśmy gotowi na niepodległość

Separatystyczny rząd Katalonii przekazał w poniedziałek, że jeśli region odłączyłby się od Hiszpanii, to kataloński skarb państwa byłby w stanie pobierać wszystkie tamtejsze podatki. To przykład tego, że jesteśmy gotowi na niepodległość - przekonywały władze.

Madryt nakazuje wyjazd dyplomacie Kima

Hiszpańskie MSZ poinformowało w czwartek, że wezwało ambasadora Korei Północnej w Hiszpanii, by zdecydowanie potępić przeprowadzone przez Pjongjang testy broni nuklearnej i rakiet balistycznych oraz by zażądać redukcji liczby dyplomatów z tego kraju w Madrycie.

Media: Amerykanie ostrzegali przez zamachem w Barcelonie

Służby USA już w maju ostrzegały Hiszpanię przed zagrożeniem atakiem terrorystycznym na deptaku Las Ramblas w Barcelonie, gdzie 17 sierpnia dżihadysta rozjeżdżał przechodniów samochodem, zabijając 14 osób - napisała w czwartek gazeta "El Periodico de Cataluna".

Siostra Pepa Guardioli pokieruje "ambasadą" Katalonii

Szef autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont w środę otworzył w stolicy Danii Kopenhadze pierwsze w Europie Północnej przedstawicielstwo tego dążącego do niepodległości regionu Hiszpanii. "Ambasadą" pokieruje siostra trenera Pepa Guardioli, Francesca.

"Alhambra jest chroniona 24 godziny na dobę"

Po zapowiedziach ataków i groźbach wobec Hiszpanii opublikowanych w internecie przez dżihadystów zespół pałacowy Alhambra, wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO, zwiększa systemy kontroli i bezpieczeństwa - podają w środę hiszpańskie media.

Przedstawili Akt Przejściowy dla Katalonii. Referendum coraz bliżej

Dwie opowiadające się za niepodległością partie, które mają większość w regionalnym parlamencie Katalonii i chcą wkrótce zorganizować referendum w sprawie oderwania się od Hiszpanii, ogłosiły w poniedziałek, że przyspieszają przygotowania prawne do stworzenia niepodległego państwa.

Policja w hiszpańskich meczetach

Hiszpańska policja kontroluje 90 najbardziej radykalnych meczetów w kraju. Aż 80 z nich znajduje się na terenie Katalonii, gdzie w tym roku ujęto największą liczbę dżihadystów. W sumie w Hiszpanii działa 268 zarejestrowanych meczetów.