Hiszpania

Hiszpania

Syn cukiernika z misją kamikadze. Kim jest człowiek, który rozbija Hiszpanię?

Gdy w 2016 roku obejmował stanowisko szefa katalońskiego rządu, ominął fragmenty przysięgi mówiące o wierności hiszpańskiej konstytucji i królowi. Dzisiaj Carles Puigdemont pokazuje, że nie był to przypadek ani pusty gest. Ci, którzy go znają, zapewniają, że nie zależy mu na karierze politycznej. Ma tylko jeden cel: doprowadzić proces niepodległościowy Katalonii dalej niż ktokolwiek przed nim.

Co znaczy być Hiszpanem? Słowa młodej dziewczyny cytują w całym kraju

"Być Hiszpanem to nie znaczy wywijać flagą ani wykrzykiwać słowa nienawiści. (...) Być Hiszpanem to znaczy czuć płomienie wtedy, gdy pożar trawi narodowy park Donana, to znaczy czuć drżenie, gdy trzęsienie ziemi niszczy Lorcę w Murcji. To usiąść, by posłuchać historii o galicyjskich wiedźmach i nawet w nie uwierzyć" - napisała 2 października na Facebooku młoda dziewczyna - Laura Moreno de Lara. W kraju podzielonym po referendum w Katalonii jej wezwanie, by cieszyć się różnorodnością kultur i tradycji obecnych w hiszpańskiej kulturze, odbiło się szerokim echem.

"To jest walka, to jest bitwa o Europę"

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zdecydowanie odrzucił propozycje mediacji ze strony innych krajów w sporze z Katalonią. Jak oświadczył w poniedziałkowym wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Die Welt", konflikt o Katalonię jest walką, w której stawką są europejskie wartości.

"Policji użyto, aby sparaliżować demokratyczną decyzję narodu"

- W ubiegłą niedzielę po raz pierwszy w dziejach Unii Europejskiej w demokratycznym kraju policja została posłana po to, aby zdusić demokratyczne głosowanie - stwierdził Jan Rokita w programie "Horyzont" w TVN24, odnosząc się do zamieszek w Katalonii. Maciej Stasiński z "Gazety Wyborczej" ocenił z kolei, że katalońskie referendum odbyło się z pogwałceniem hiszpańskiej konstytucji.

533 zgłoszenia przeciw hiszpańskiej policji w Katalonii

Władze policji Katalonii, Mossos d'Esquadra, ujawniły w czwartek, że otrzymały łącznie 533 zgłoszenia w sprawie brutalnych interwencji hiszpańskiej policji i Gwardii Cywilnej podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w tym regionie.

Hiszpański dziennik: Madryt wysłał do Katalonii żołnierzy

Rząd Hiszpanii skierował do Katalonii dodatkowe siły zbrojne - poinformowały w czwartek hiszpańskie media. Żołnierze mają wesprzeć logistycznie funkcjonariuszy policji i Gwardii Cywilnej wysłanych do zablokowania referendum niepodległościowego w tym regionie.

Rosjanie mogą zostać wydani USA. Sądy w Hiszpanii i Grecji zdecydowały

Sąd w Madrycie wydał we wtorek zgodę na ekstradycję do USA rosyjskiego informatyka Piotra Lewaszowa. Mężczyzna jest oskarżony między innymi o działania hakerskie w czasie kampanii przed amerykańskimi wyborami prezydenckimi w 2016 r. Jednocześnie w środę na ekstradycję do USA innego rosyjskiego hakera zgodziła się Grecja.

Merkel "nie zabiega o rolę mediatora" w sprawie Katalonii

- Jesteśmy bardzo zainteresowani stabilnością Hiszpanii. We wszystkich działaniach powinna być przestrzegana praworządność - powiedział w środę w Berlinie rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, odnosząc się do przeprowadzonego w ostatni weekend referendum niepodległościowego w Katalonii i napiętej sytuacji w regionie.

"Siły okupacyjne - won". Strajk generalny i protesty w Katalonii

Kilkusettysięczny tłum wyległ na ulice katalońskiej Barcelony w dniu, w którym rozpoczął się strajk generalny w proteście przeciwko brutalnym działaniom policji podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w regionie. Metro i autobusy w Barcelonie kursują z mniejszą częstotliwością. Zablokowane są drogi. Demonstranci zgromadzili się między innymi przed siedzibą rządzącej Hiszpanią Partii Ludowej.