Hiszpania

Hiszpania

W 2010 roku sparaliżowali loty nad Hiszpanią. Ruszył proces 133 kontrolerów

W Madrycie rozpoczął się proces 133 kontrolerów lotów, których protest w grudniu 2010 roku doprowadził do dwudniowego paraliżu ruchu lotniczego nad Hiszpanią. Oskarżeni są między innymi o doprowadzenie do ryzyka wystąpienia wypadków w ruchu lotniczym. Siedem oskarżonych osób nie przyznało się do złamania prawa.

Rząd Pedra Sancheza z wotum zaufania

Hiszpański Kongres Deputowanych udzielił we wtorek wotum zaufania dla drugiego rządu premiera Pedra Sancheza. Niższa izba hiszpańskiego parlamentu poparła gabinet koalicyjny, który socjaliści utworzyli z lewicowym blokiem Unidas Podemos (UP).

Rząd Sancheza na razie bez wotum zaufania

Drugi rząd lidera Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) Pedra Sancheza nie uzyskał wotum zaufania podczas niedzielnego głosowania w 350-osobowym Kongresie Deputowanych, niższej izbie parlamentu Hiszpanii. To pierwsza próba zatwierdzenia rządu po wyborach parlamentarnych z 10 listopada 2019 roku. Kolejne głosowanie odbędzie się we wtorek.

Parlament Katalonii poparł skazanego premiera

Parlament Katalonii udzielił w sobotę wieczorem poparcia premierowi tego regionu. Quim Torra został skazany w grudniu na półtoraroczny zakaz sprawowania urzędów publicznych za odmowę zdjęcia z siedziby autonomicznego rządu separatystycznych symboli.

Marsz na rzecz jedności. "Przestańcie niszczyć Hiszpanię!"

Tysiące Hiszpanów wyszło w sobotę na ulice Madrytu, by wziąć udział w marszu na rzecz jedności kraju. Uczestnicy manifestacji wznosili antyrządowe hasła i domagali się zaostrzenia działań wobec katalońskich separatystów. "Mieszkańcy stolicy, jak i innych części Hiszpanii martwią się, że premier prowadzi negocjacje z tymi, którzy dążą do rozbicia kraju" - stwierdził burmistrz miasta.

Baskijscy nacjonaliści poprą rząd socjalistów

Nacjonalistyczna Partia Basków poprze drugi rząd Pedra Sancheza podczas głosowania wotum zaufania dla nowego gabinetu Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej. W poniedziałek Pedro Sanchez oraz lider baskijskiego ugrupowania Andoni Ortuzar podpisali porozumienie, w którym strony zobowiązały się do dialogu o statucie Kraju Basków.

Wybrani na europosłów, formalnie nie mogą nimi zostać. TSUE zabiera głos

Sąd Unii Europejskiej ma ponownie zająć się sprawą byłych katalońskich liderów, Carlesa Puigdemonta i Antoniego Comina, którzy nie mogą objąć mandatów eurodeputowanych - orzekł w piątek Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Puidgemont i Comin w maju zdobyli mandaty do Parlamentu Europejskiego z ramienia separatystycznego bloku Razem dla Katalonii.

Premier Katalonii skazany. "Byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być"

Premier Katalonii Quim Torra odmówił usunięcia separatystycznych symboli z siedziby autonomicznego rządu, za co sąd zakazał mu pełnienia funkcji publicznych. - Tak, byłem nieposłuszny, ale taki powinienem być, wykonując mandat obywateli - mówił w czwartek podczas rozprawy. Tego samego dnia szef Parlamentu Europejskiego David Sassoli wezwał władze w Madrycie, by zastosowały się do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uznały za eurodeputowanych katalońskich separatystów, którzy zdobyli mandaty w majowych wyborach.

Turcja zwróciła Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy sprzed 16 lat

Władze Turcji przekazały Hiszpanii szczątki ofiar katastrofy samolotu Jak-42, w której w 2003 roku zginęło 62 hiszpańskich żołnierzy. Maszyna rozbiła się w okolicach tureckiego miasta Trabzon. Była to największa katastrofa w historii hiszpańskich sił zbrojnych.

Piłkarze skazani za zbiorowy gwałt wyszli z aresztu

Sąd w Burgos, w północnej Hiszpanii, zgodził się na wypuszczenie z aresztu trzech byłych piłkarzy, skazanych na 38 lat pozbawienia wolności za udział w gwałcie zbiorowym na niespełna 15-letniej dziewczynie. Mężczyźni wrócą za kratki po uprawomocnieniu się wyroku.