Hiszpania

Hiszpania

Pensjonariusze domów opieki "mogą stanowić nawet połowę wszystkich ofiar śmiertelnych"

W niektórych europejskich krajach około połowa wszystkich zgonów po zakażeniu koronawirusem ma miejsce w domach opieki - wynika z danych zebranych przez naukowców z London School of Economics. Według brytyjskich mediów, może to oznaczać, że podawane codziennie przez rząd Wielkiej Brytanii bilanse ofiar są niedoszacowane, ze względu na to, że obejmują jedynie pacjentów znajdujących się w szpitalach, u których zakażenia potwierdzono testami.

Polski lekarz pracujący w Hiszpanii. "Zmęczony, ale zadowolony", jest mniej chorych

Od kilku dni obserwujemy spadek przyjęć do szpitala. Wzrasta liczba pacjentów wypisanych i wyleczonych. Od pięciu dni nie mieliśmy żadnego przyjęcia na oddział intensywnej terapii – mówił w rozmowie z TVN24 Marcin Zasadowski, polski lekarz pracujący w hiszpańskim szpitalu Virgen de la Luz w Cuenca. Jak dodał, sukcesy w leczeniu zakażonych pacjentów mimo zmęczenia personelu, przynoszą zadowolenie.

Nie mają zakażonych, bo przed decyzją rządu wprowadzili restrykcje

Niektóre wyspy i miejscowości w Hiszpanii, mimo dramatycznej sytuacji w reszcie kraju, nie zanotowały dotychczas żadnego zakażenia wśród mieszkańców wyspy. Stało się tak między innymi dlatego, że bardzo wcześnie wprowadziły restrykcje w przemieszczaniu się i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa.

Drastyczny wzrost zgonów wśród pensjonariuszy. Dramat w domach opieki w Europie

W niemieckich domach pomocy społecznej odnotowano do tej pory ponad 330 zakażeń koronawirusem, z czego ponad 210 osób zmarło. We Francji prawie jedna trzecia wszystkich zgonów związanych z COVID-19 przypada na ośrodki dla seniorów. W Madrycie zdrowi pensjonariusze są przenoszeni z objętych kwarantanną placówek do specjalnie przygotowanych hoteli. Sytuacja w DPS-ach jest dramatyczna w wielu krajach Europy.

Wojsko na wszystkich przejściach granicznych Hiszpanii

Hiszpańskie siły zbrojne w piątek skierowały ponad 8 tysięcy żołnierzy do zadań związanych ze walką z koronawirusem. Część z nich trafiła na granice, które według ministerstwa obrony są już kontrolowane przez wojsko na wszystkich przejściach.

Stadiony, hale, centra wystawowe, wojsko w ruchu. Świat buduje szpitale polowe

Zakażonych korowirusem na całym świecie gwałtownie przybywa, w szpitalach zaczyna brakować miejsc, dlatego władze krajów, w których szerzy się pandemia COVID-19 będącej wynikiem zakażenia patogenem SARS-CoV-2 decydują o tworzeniu tymczasowych centrów dla chorych. W szpitale polowe są zamieniane statki, stadiony, centra wystawiennicze i sportowe.

"Limit został przekroczony". Madryt nie nadąża z kremacją ofiar epidemii

- Istnieje limit możliwości grzebania i spopielania zwłok i ten limit, ze względu na codzienną liczbę zmarłych, został w Madrycie przekroczony - ogłosił burmistrz stolicy, Jose Luis Martinez-Almeida. Mimo udostępnienia miejskiego lodowiska na kostnicę w Madrycie nadal brakuje miejsca na przechowywanie ciał zmarłych do czasu kremacji.

Wielka pustka. Ulice znanych miast na nagraniach i zdjęciach

Nowy Jork opustoszały jak nigdy wcześniej. Mało kto pojawia się na ulicach "Miasta Aniołów". Podobnie jest Europie - między innymi w Mediolanie, Madrycie i Barcelonie, gdzie chętnie odwiedzane przez turystów miejsca świecą teraz pustkami. Jak wyglądają ulice popularnych miast podczas pandemii?