Polityka zagraniczna Francji

Polityka zagraniczna Francji

W Mali "trwa prawdziwa wojna"

W okolicach Gao, na północy Mali, wojska francuskie i malijskie toczyły ostatnio zacięte walki z radykalnymi islamistami - poinformował minister obrony Francji Jean-Yves Le Drian. Według niego "trwa tam prawdziwa wojna".

Francja w marcu zacznie wycofywać się z Mali

Począwszy od marca Francja zacznie wycofywać swe siły z Mali i skupi się na wypieraniu islamskich rebeliantów z północy - poinformował minister spraw zagranicznych Laurent Fabius w wywiadzie, który ukaże się w środę we francuskim dzienniku "Metro".

Kupili Mistrale za ponad miliard euro. Nie mają do nich dobrego paliwa

Rosja nie produkuje paliwa odpowiedniego dla kupionych od Francji okrętów desantowych typu Mistral, co może spowodować problemy w czasie ich eksploatacji - poinformował rosyjski wicepremier Dmitrij Rogozin. Wcześniej informował on, że Mistrale nie będą w stanie działać w temperaturze poniżej minus 7 stopni Celsjusza.

Francuski kontrwywiad w akcji. Aresztowania za chęć współpracy z islamistami

Francuski kontrwywiad zatrzymał w okolicach Paryża czterech domniemanych dżihadystów. Mężczyźni mieli chcieć udać się do Afryki i dołączyć do islamskich bojówek. Francuskie służby są w stanie podwyższonej gotowości, po tym jak Al-Kaida Islamskiego Maghrebu zapowiedziała "odwet" za ofensywę Francuzów przeciw islamskim radykałom w Mali.

Zbombardowano cele rebelii. "To były ważne naloty"

Jak poinformowało przywoływane przez Reutera źródła wojskowe w Paryżu, francuskie lotnictwo zbombardowało pozycje islamskich ekstremistów, którzy w północnym Mali wszczęli rebelię przeciw legalnym władzom w Bamako.

Hollande z wizytą na malijskim froncie. Witany wielbłądem

Trzy tygodnie po nakazie rozpoczęcia interwencji wojskowej w Mali, w ślad za żołnierzami przybył z pierwszą wizytą prezydent Francois Hollande. Odwiedził między innymi Timbuktu, odbite tydzień temu z rąk islamistów. Na trasie przejazdu konwoju był entuzjastycznie witany przez mieszkańców.

Mali: Francuskie wojsko przejęło kolejne lotnisko

Wojska francuskie zajęły w nocy z wtorku na środę lotnisko w Kidal, trzecim dużym mieście na północy Mali po wyparciu islamistów z Gao i Timbuktu - poinformowała agencja AFP powołując się na lokalne źródła.

Francuski blitzkrieg. Komandosi i spadochroniarze w natarciu

Ofensywa francuskiego wojska w północnym Mali w ostatnich dniach nabrała zawrotnego tempa. W ciągu 48 godzin zajęto dwa największe miasta pozostające w rękach rebeliantów, Gao i Timbuktu, odległe od siebie o setki kilometrów. Na to drugie zeskoczyli francuscy spadochroniarze.

Uwolniona Francuzka witana jak bohaterka. "Sarkozy uratował mi życie"

Florence Cassez, Francuzka uwoniona z meksykańskiego więzienia, przyleciała w czwartek do Paryża. Została powitana jak bohaterka narodowa przez szefa MSZ Laurenta Fabiusa i swoją rodzinę. Cassez, skazana na 60 lat więzienia m.in. za cztery porwania (w tym małej dziewczynki), za kratkami spędziła siedem lat. Zwolniono ją w środę po wyroku meksykańskiego Sądu Najwyższego.

Interwencja francuska w Mali za 30 milionów euro

Interwencja wojsk francuskich w Mali, wspierająca armię malijską w ofensywie przeciwko islamistom, w ciągu trzynastu dni kosztowała około 30 mln euro - poinformował w środę francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian.

Sojusznicy Francji otwierają drugi front w Mali. "Bóg jeden wie, ile potrwa ta wojna"

Zaprawione w pustynnych walkach z rebeliantami wojska z Czadu nadciągają nad granicę Nigru z Mali, by na malijskiej północy otworzyć drugi front w wojnie z dżihadystami. Szef sztabu malijskiej armii zapewnia, że do końca lutego przeciwnik zostanie rozbici. Mniejszymi optymistami są dowódcy korpusu zachodnioafrykańskiego, który wspólnie z Francją wspiera rząd Mali w wojnie z islamistami.