Kryzys w Mali pokazał, że w UE potrzebna jest wzmocniona współpraca w dziedzinie obronności - ocenił w czwartek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
Sytuacja w Mali, gdzie trwa konflikt między islamskimi rebeliantami a siłami rządowymi, wspieranymi przez wojska francuskie i afrykańskie, jest jednym z tematów czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE. Za kilka tygodni Unia zamierza wysłać do tego północnoafrykańskiego kraju wojskową misję szkoleniową, która ma liczyć w sumie około 500 instruktorów i żołnierzy, w tym 20 instruktorów z Polski.
Przed spotkaniem Sikorski powiedział dziennikarzom, że kontrofensywa wojsk francuskich i afrykańskich w Mali, która zepchnęła grupy terrorystyczne głęboko poza obszary zabudowane, stwarza ramy do zrealizowania europejskiej misji szkoleniowej.
Zdaniem ministra należy jednak przeanalizować proces tworzenia unijnej misji; w styczniu w obliczu eskalacji konfliktu w Mali UE przyspieszyła powołanie misji, zapowiedzianej już jesienią zeszłego roku.
- Nasi wrogowie działają szybko i my też musimy działać szybciej, jeśli to jest niezbędne. Polska w czasie swej prezydencji w UE przewidywała ustanowienie przewidzianej Traktatem Lizbońskim wzmocnionej współpracy w dziedzinie obronności. Wydaje mi się, że kryzys w Mali pokazuje, iż jest to potrzebne, bo następny kryzys może być większy i szybszy. Musimy być instytucjonalnie przygotowani do poradzenia sobie z nim - powiedział Sikorski. Dodał, że brak realizacji albo łamanie traktatów zawsze ma swoje konsekwencje.
"Będziemy musieli użyć innych metod"
Polski minister powiedział też, że jeśli islamscy rebelianci w Mali nie złożą broni, to "będziemy musieli użyć innych metod". Nie sprecyzował jednak, jakie metody ma na myśli.
Czwartkowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE poświęcone jest przede wszystkim sytuacji w krajach południowego sąsiedztwa Unii, szczególnie w ogarniętej konfliktem wewnętrznym Syrii oraz w przeżywającym napięcia Egipcie.
W czwartek rano szefowie dyplomacji państw UE zaaprobowali plan powołania cywilnej misji doradczo-szkoleniowej, która miałaby pomóc władzom w Libii w poprawie ochrony i bezpieczeństwa granic tego kraju.
Autor: abs//tka / Źródło: PAP