Emigracja zarobkowa

Emigracja zarobkowa

"Nie obcięty u chwila działanie przez wysokość"

Polisz jor inglisz - mówi podstawowa zasada polskich emigrantów na Wyspach. I choć pewnie nie wszyscy nasi rodacy płynnie mówią językiem Szekspira, to jednak próby tamtejszej ludności z językiem polskim, wypadają znacznie gorzej. Świadczy o tym zdjęcie, które otrzymaliśmy od naszego internauty na platformę Kontakt TVN24.

Wracają, bo tęsknią i kalkulują

Rosnące ceny, słabnący funt i likwidacja najniższego progu podatkowego w Wielkiej Brytanii - to najczęściej wymieniane powodu powrotów emigrantów zarobkowych do kraju. Są ważne, ale często większe znaczenie niż ekonomiczna kalkulacja ma tęsknota za krajem. O emigracji i powrotach rozmawiali uczestnicy niedzielnego programu publiczna.tv.

Nie ma becikowego, bo urodziła w Anglii

Czuje się jak czarna owca wśród polskich matek. Inne dostały tzw. becikowe, ona nie - i jeszcze musi się tłumaczyć. Pani Kasia urodziła bowiem Patryka za granicą, co spowodowało mnóstwo urzędniczych wątpliwości, czy dodatek za urodzenia dziecka jej się należy.

City: co 20-ty do zwolnienia

W londyńskim City przyszedł czas na wielkie zwolnienia. Do 40 tys. miejsc pracy może być zagrożonych przez obecne perturbacje na międzynarodowych rynkach finansowych - donosi Press Association, powołując się na wypowiedź analityka Harma Meijera.

Wielki exodus Polaków z Wysp Brytyjskich

Z Wielkiej Brytanii i Irlandii może wrócić w tym roku do kraju dwa razy więcej polskich emigrantów niż w ubiegłym roku. Główną przyczyną powrotów jest tęsknota - pisze "Gazeta Wyborcza".

Brown nie chce ograniczać imigrantów

Nie będzie rocznego limitu imigrantów dopuszczanych na brytyjski rynek pracy. Taki pomysł odrzucił premier Gordon Brown. Według niego w 2006 roku imigranci wnieśli do brytyjskiej gospodarki 6 mld funtów.

Skazanie zabójców Polaków będzie trudne

Irlandzka prokuratura może mieć trudności z postawieniem aktu oskarżenia trzem nastolatkom, podejrzanym o zabójstwo dwóch Polaków, 27-letniego Mariusza Sz. i 29-letniego Pawła K. Zeznania świadków są sprzeczne i wciąż nie wiadomo, który z nich zadawał ciosy śrubokrętem.

Mniej Polaków wyjeżdża na Wyspy

Spada fala polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii – wynika z najnowszego raportu brytyjskiego MSW. Powód? Niższy kurs funta, lepsze zarobki i spadek bezrobocia w Polsce – pisze „Dziennik”. A „Polska” alarmuje, że imigranci coraz częściej stają się ofiarami rasistowskich ataków.

Jak wędrowne ptaki

"Odpływ. Polacy kończą wielką emigrację" - ogłosił londyński "The Times". Gazeta twierdzi, że po raz pierwszy od czterech lat liczba Polaków wracających do kraju przewyższa liczbę imigrantów przybywających do Wielkiej Brytanii.

Walii Polacy nie szkodzą

Imigranci nie odbierają Walijczykom miejsc pracy, ani nie powodują spowolnienia dynamiki płac w Walii - wynika z raportu przygotowanego dla autonomicznych władz walijskich przez firmę konsultingową Experian.

Polscy emigranci wybierają Unię

Prawie 2 miliony osób przebywały na emigracji czasowej na koniec 2006 roku - wynika z szacunków GUS. Większość z nich mieszka w krajach Unii Europejskiej, a ponad jedna trzecia przebywa w Wielkiej Brytanii.

Emigracja daje w kość firmom

- Brak wykwalifikowanych pracowników uderza w zyski polskich firm - wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG dla PKPP Lewiatan, o których czytamy w "Rzeczpospolitej". Prawie połowa pracodawców przyznaje, że ponosi koszty emigracji zarobkowej Polaków.

Irlandia: bandyci podpalili Polaka

Polak ma poparzone ręce i twarz. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - poinformował portal polonijny goniec.com. 30-latek został zaatakowany w Limerick, na południu Irlandii. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że napastnikami byli członkowie młodzieżowego gangu.

17. województwo dla emigrantów

Fundacja Helsińska postuluje stworzenie 17. województwa wyborczego, czyli okręgu "Zagranica", z odrębną listą kandydatów - pisze dziennik "Polska". - To ciekawy pomysł, który wzmocni poczucie więzi emigrantów z ojczyzną - mówią politolodzy.

Szkoci o pomocy dla imigrantów

Zarówno lokalne władze samorządowe, jak i rząd Szkocji muszą zrobić więcej, by wesprzeć imigrantów z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy często są wyzyskiwani i nie mają równego dostępu do służb publicznych - wynika z raportu grupy badawczej SWAN.

15 mld złotych od emigrantów

4,1 mld euro, czyli około 15 mld zł, wysłali w zeszłym roku do Polski nasi emigranci. To rekordowa suma, tylko o 3 - 4 mld zł mniejsza od ubiegłorocznego deficytu państwa - pisze "Dziennik".

Praca na Wyspach już się nie opłaca

Najsłabszy od 15 lat funt, coraz mniejsze bezrobocie w polskich miastach i rosnące płace w kraju sprawiają, że praca w Wielkiej Brytanii jest coraz mniej opłacalna - informuje "Polska". Wyjątek stanowią wysoko wykwalifikowani specjaliści - im wciąż opłaca się wyjechać.