W czwartek Danfoss podpisał porozumienie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy, Metrem Warszawskim, Ambasadą Królestwa Danii w Polsce i Grupą Rambøll. Pierwszym krokiem publiczno-prywatnej współpracy będzie zbadanie możliwości ponownego wykorzystania ciepła odpadowego z systemu Warszawskiego Metra do ogrzewania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.
Jak czytamy w komunikacie prasowym, Warszawa została wytypowana jako jedno ze stu europejskich miast pionierów, które będą uczestniczyć w misji na rzecz "Neutralnych Klimatycznie i Inteligentnych Miast do 2030 r." Udział w misji ma dać stolicy możliwość wypracowania konkretnych rozwiązań dla najważniejszych problemów dotyczących ochrony klimatu.
Ceremonia podpisania memorandum o partnerstwie odbyła się na stacji metra Stadion Narodowy, w obecności króla Fryderyka X podczas jego pierwszej wizyty zagranicznej, od czasu wstąpienia na tron Danii.
- Codziennie szukamy rozwiązań, które uczynią nasze miasto jeszcze bardziej ekologicznym. Wszelkie działania zmierzające do ograniczenia emisji CO2 w stolicy spotykają się z naszą aprobatą. Dzięki zawartemu partnerstwu skorzystamy na nowoczesnych technologiach, które są już sprawdzone - powiedział cytowany w komunikacie prasowym Michał Olszewski, wiceprezydent m.st. Warszawy.
- Metro Warszawskie na co dzień służy mieszkańcom jako wygodny i szybki środek transportu, ale jako istotna część całej stołecznej infrastruktury, może wpływać również na polepszenie warunków życia w naszym mieście. Dlatego takie projekty, jak wykorzystanie energii pozyskiwanej z funkcjonujących obiektów metra do ogrzewania budynków, przyjmujemy nie tylko jako wyzwanie, ale także jako część misji naszej spółki realizowanej wspólnie z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy. Cieszymy się, że te cele możemy realizować z naszymi duńskimi partnerami, których know-how i rozwój technologiczny dają gwarancję innowacyjności i skuteczności - dodał z kolei Jerzy Lejk, prezes Metra Warszawskiego.
"Memorandum jest ważnym krokiem"
Jak w komunikacie prasowym przypomina Danfoss, wykorzystanie powstającego w różnych obszarach ciepła jest dla współczesnej gospodarki koniecznością w skutecznym ograniczaniu niekorzystnych zjawisk dla klimatu.
"Ciepło odpadowe jest największym na świecie niewykorzystanym źródłem energii, które dostępne jest w każdym mieście. Za każdym razem, gdy pracuje silnik czy inne urządzenie, generowane jest ciepło. Obecnie istnieje niewiele realizacji opartych na ponownym wykorzystaniu tej formy energii. Przemysł, tunele metra, supermarkety, centra danych, oczyszczalnie ścieków czy instalacje elektrolizy wodoru wytwarzają znaczne ilości ciepła, które można przechwycić i ponownie wykorzystać" - czytamy w informacji prasowej.
Jak twierdzą specjaliści, dostępna nadwyżka ciepła w samej Warszawie może pokryć zapotrzebowanie na ogrzewanie co najmniej 275 tysięcy osób w Polsce - i to bez uwzględnienia pozostałej dostępnej nadwyżki ciepła z przemysłu i centrów danych.
- Dzisiejsze wydarzenie jest najlepszą ilustracją tego, ile można osiągnąć dzięki współpracy technologicznej. Memorandum jest ważnym krokiem, który ułatwi ponowne wykorzystanie ogromnych ilości ciepła odpadowego dostępnego w Warszawie i innych dużych miastach w Europie. Zamiast marnować już wyprodukowaną energię, podejmujemy aktywne kroki w celu jej przechwycenia i ponownego wykorzystania, torując drogę do w pełni zdekarbonizowanego systemu ogrzewania w miastach takich jak Warszawa. Potencjał tkwi nie tylko w metrze warszawskim, ale również w oczyszczalni ścieków, klastrach przemysłowych i centrach danych zlokalizowanych w dużych miastach w całej Europie. Ciepło nadmiarowe może stać się istotnym źródłem zielonej energii - skomentował Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland.
Autorka/Autor: kz/PKoz
Źródło: tvnwarszawa.pl