CIA

CIA

Bin Laden usunięty z listy ONZ

Blisko dwa lata po śmierci komisja Rady Bezpieczeństwa ONZ wykreśliła byłego przywódcę Al-Kaidy, Osamę bin Ladena z listy osób objętych sankcjami. Wciąż jednak w mocy pozostają restrykcje dotyczące środków finansowych islamskiego ekstremisty.

Bliski koniec sprawy więzień CIA?

Być może w najbliższych miesiącach śledczy będą musieli umorzyć postępowanie w sprawie rzekomych tajnych więzień CIA w Polsce - dowiedziały się "Fakty" TVN. Śledztwo krakowskiej prokuratury stoi w miejscu, bo brak kluczowych dowodów na to, że Amerykanie - za wiedzą polskich służb - przetrzymywali i torturowali podejrzanych o terroryzm islamistów.

Były szef WSI o rzekomych więzieniach CIA w Polsce

W raporcie na temat więzień CIA, przygotowanym przez organizację Sorosa, wskazano cztery osoby odpowiedzialne za działania Amerykanów na terenie Polski. Wśród nich znaleźli się ówczesny szef BBN Marek Siwiec oraz były szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Pierwszy z nich zaprzecza, że wiedział o roli Polski w operacji CIA i tajnym przetrzymywaniu więźniów. Drugi zapewnia, że nie miał takiej wiedzy na ten temat, jak ówczesny prezydent czy premier.

Kolejny więzień CIA skarży Polskę do Strasburga

Do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu trafiła kolejna skarga na Polskę, złożona przez podejrzanego o terroryzm. Palestyńczyk Abu Zubaida twierdzi, że był przetrzymywany w więzieniu CIA w Polsce i skarży się na polski wymiar sprawiedliwości.

Raport organizacji Sorosa punktuje Polskę. "Tajne więzienie CIA, sześciu więźniów, czterech głównych winnych"

- Osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie więzienia CIA w Polsce to Aleksander Kwaśniewski, Marek Siwiec, Jerzy Szmajdziński i Marek Dukaczewski - pisze w swoim raporcie Open Society Justice Initiative. Organizacja założona przez George'a Sorosa przygotowała opracowanie na temat globalnej siatki więzień CIA. Polsce poświęcono w niej sporo miejsca i nazwano krajowe dochodzenia "niedostatecznymi".

MSZ czeka na utajnienie akt sprawy domniemanych więzień CIA

Polski rząd przedłożył Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka stanowisko dotyczące skargi Abd al-Rahima al-Nashiriego, który miał być więziony w domniemanym więzieniu CIA w Polsce. Stanowisko to jest niejawne. Teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych czeka na decyzję trybunału o ograniczeniu dostępu do akt sprawy.

Przez Alaskę i Dubaj. Jak przewożono więźniów do Kiejkut

Międzynarodowa organizacja prawników Reprieve ustaliła, jak sfinansowano i przeprowadzono tajną amerykańską misję przewiezienia dwóch domniemanych terrorystów z Tajlandii do - jak pisze - tajnego więzienia w pobliżu Starych Kiejkut 5 grudnia 2002 r.

Walka o lotnisko, na którym lądowały tajne samoloty CIA

Zagubione w mazurskich lasach lotnisko Szymany stało się niesławne za sprawą CIA, które miało tam przywozić pojmanych terrorystów. Tajemnicze loty dawno już ustały, ale teraz o lotnisko toczy się nowa walka - tym razem urzędowa. Samorząd chce odzyskać Szymany od spółki Port Lotniczy Mazury, która - pomimo wypowiedzenia umowy o dzierżawie - lotniska oddać nie chce.