CIA

CIA

Holland, Modzelewski, Zięba... Otwarty list ws. tortur CIA

Usprawiedliwianie tortur to sprzeniewierzenie się wartościom, na których zbudowano współczesną Polskę i cofnięcie się w rozwoju kulturowym - pisze w liście otwartym ws. więzień CIA 21 polskich prawników, duchownych i intelektualistów z różnych środowisk.

Po 13 latach wyszedł z Guantanamo: epoka brutalnych tortur nie minęła

- 136 więźniów jest nadal przetrzymywanych w Guantanamo, podczas gdy politycy starają się oczernić senacki raport - twierdzi Jemeńczyk Samir Nadżi, którego więziono w Guantanamo bez wyroku sądu przez 13 lat. Mężczyzna zwraca uwagę, że epoki brutalnych tortur nie zamknięto - jak deklaruje amerykańska administracja - razem z ostatnim więzieniem CIA.

Stworzył program tortur dla CIA: raport to "stek bzdur"

Stworzyli program tortur dla CIA, zgarnęli za to 81 mln dolarów i zapadli się pod ziemię. Próżno także szukać ich firmy pod adresem znanym z czasów współpracy z Agencją. O dr. Jamesie Mitchellu i dr. Bruce Jessenie przypomniano sobie po publikacji senackiego raportu ws. praktyk CIA. Mitchell - w rozmowie z "Independentem" - nazywa dokument "stekiem bzdur".

"The Economist": Polacy nie odwrócą się od USA przez tortury CIA

"The Economist" pisze o znanej z raportu o CIA "placówce więziennej niebieski" i twierdzi, że chodzi najprawdopodobniej o tajne więzienie w Starych Kiejkutach. Tygodnik zwraca uwagę także na paradoks, że Polak jako jedyny na świecie może być sądzony w sprawie amerykańskich więzień. I dodaje, że sprawa więzień nie zaszkodzi relacjom Polski z USA, bo Warszawa boi się Rosji.

"Podwójne standardy", "czysta hipokryzja", "symbol tyranii". Świat komentuje raport o CIA

Światowi liderzy ostro skrytykowali Stany Zjednoczone za brutalne tortury i łamanie praw człowieka, czyli program walki z terroryzmem. Podczas gdy wcześniejsze przecieki dot. tajnych więzień CIA i metod przesłuchań raczej bywały przemilczane, teraz jest zupełnie inaczej i USA zostały otwarcie potępione także przez kraje uznawane za sojuszników. CNN zebrał komentarze światowych liderów.

Prezydent Afganistanu "zszokowany" torturami CIA. Chce więcej informacji

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że jest zszokowany streszczeniem raportu Senatu USA ws. więzień CIA. Tortury stosowane w tajnym więzieniu w jego kraju miały "naruszać wszelkie możliwe do zaakceptowania normy praw człowieka na świecie". Ghani domaga się dodatkowych informacji.

Marine Le Pen: tortury czasem mają uzasadnienie

Szefowa skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen oceniła w środę, że stosowanie tortur może być użyteczne w niektórych sprawach o terroryzm. W ten sposób skomentowała publikację streszczenia raportu Senatu USA w sprawie więzień CIA.

Wymazywanie Polski z raportu "irytujące"

Irytujące - tak określił usunięcie z raportu o tajnych więzieniach CIA i torturach nazwy Polski przedstawiciel Human Rights Watch. Zdaniem Johna Siftona nie ma to sensu, bo "wszyscy wiedzą" o jaki kraj chodzi. Przedstawiciel ONZ zaapelował, aby ścigać winnych łamania prawa przez CIA.

Oszukiwali władze, brutalnie torturowali. Prawda o CIA w 20 punktach

Techniki przesłuchań były znacznie brutalniejsze niż informowała CIA. Mimo stosowania tortur nie pozyskano szczególnie cennych informacji wywiadowczych. CIA celowo oszukiwała władze ws. prowadzonego przez siebie Programu Zatrzymań i Przesłuchań. Przedstawiamy 20 najważniejszych punktów opublikowanego we wtorek dokumentu.