CIA

CIA

Prezydent Afganistanu "zszokowany" torturami CIA. Chce więcej informacji

Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani oświadczył, że jest zszokowany streszczeniem raportu Senatu USA ws. więzień CIA. Tortury stosowane w tajnym więzieniu w jego kraju miały "naruszać wszelkie możliwe do zaakceptowania normy praw człowieka na świecie". Ghani domaga się dodatkowych informacji.

Marine Le Pen: tortury czasem mają uzasadnienie

Szefowa skrajnie prawicowego francuskiego Frontu Narodowego Marine Le Pen oceniła w środę, że stosowanie tortur może być użyteczne w niektórych sprawach o terroryzm. W ten sposób skomentowała publikację streszczenia raportu Senatu USA w sprawie więzień CIA.

Wymazywanie Polski z raportu "irytujące"

Irytujące - tak określił usunięcie z raportu o tajnych więzieniach CIA i torturach nazwy Polski przedstawiciel Human Rights Watch. Zdaniem Johna Siftona nie ma to sensu, bo "wszyscy wiedzą" o jaki kraj chodzi. Przedstawiciel ONZ zaapelował, aby ścigać winnych łamania prawa przez CIA.

Oszukiwali władze, brutalnie torturowali. Prawda o CIA w 20 punktach

Techniki przesłuchań były znacznie brutalniejsze niż informowała CIA. Mimo stosowania tortur nie pozyskano szczególnie cennych informacji wywiadowczych. CIA celowo oszukiwała władze ws. prowadzonego przez siebie Programu Zatrzymań i Przesłuchań. Przedstawiamy 20 najważniejszych punktów opublikowanego we wtorek dokumentu.

Kraj "blue", czyli wątek polski? Prawnicy CIA odradzali, miliony załatwiły "elastyczność"

Z raportu Senatu USA na temat programu tajnych więzień CIA usunięto wszystkie nazwy państw, w których je umieszczono. Po szczegółach można jednak stwierdzić, w którym miejscu najprawdopodobniej chodzi o Polskę. Z raportu wynika, że prawnicy CIA odradzali założenie więzienia nad Wisłą, a polski rząd nie był specjalnie skory do współpracy. "Elastyczność" Warszawy zapewniono sobie dopiero pieniędzmi.

Kopacz: raport o CIA nie wpłynie na stosunki Polska - USA

Niezależnie od tego, co się znalazło w raporcie dot. działań CIA, nie wpłynie to na pogorszenie stosunków polsko-amerykańskich - oświadczyła we wtorek premier Ewa Kopacz. Jak dodała, liczy też na szybkie wyjaśnienie sprawy ew. więzień CIA w Polsce.

Szef CIA: program skuteczny, choć były też błędy

Szef CIA John Brennan przyznał, że Centralna Agencja Wywiadowcza popełniła błędy, stosując tortury jako metodę przesłuchań. Powtórzył jednak, że pomogło to zapobiec innym zamachom po 11 września 2001 r. Według raportu Senatu to stwierdzenie nie jest prawdą.