Belgia

Belgia

Mrówka rudnica przekreśliła plany rozbudowy kompleksu sportowego w belgijskim Retie, niedaleko Antwerpii. Miasto od lat zabiegało o pozwolenie na budowę dodatkowych dwóch boisk piłkarskich.

Na 10 dni przed kalendarzową wiosną Europę sparaliżowały opady śniegu. W Belgii, Francji, Niemczech i innych krajach warunki pogodowe są tak fatalne, że sparaliżowały transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Dziesiątki tysięcy ludzi nie mają prądu.

To była szybka i zadziwiająco łatwa robota. Dwa auta wjechały na płytę lotniska, podjechały do samolotu, do którego właśnie ładowano drogocenne kamienie, z aut wysiedli uzbrojeni bandyci, skradli łup i - jak gdyby nigdy nic - odjechali. Teraz ściga ich belgijska policja, bo do tego niebywałego napadu doszło na lotnisku w Brukseli. Wartość skradzionych diamentów przekracza 37 milionów euro. Jak to się mogło stać?

Belgijski sąd odrzucił wniosek Marca Dutroux o przedterminowe zwolnienie z więzienia. Matka mężczyzny, który porwał i zgwałcił sześć dziewczynek, po czym cztery zamordował, zaapelowała, aby nie uwalniać jej syna. - Jestem pewna, że znów by zaczął to robić - stwierdziła w wywiadzie 78-letnia kobieta.

Pięć osób, członków jednej rodziny, zginęło w wypadku samolotu turystycznego typu Cessna, który rozbił się w sobotę przy starcie na lotnisku Charleroi na południe od Brukseli - poinformowała belgijska policja. Po wypadku lotnisko, z którego korzystają międzynarodowi przewoźnicy powietrzni, w tym Ryanair, było przez sześć godzin zamknięte.

Z powodu obfitego opadu śniegu setki pasażerów utknęły w piątek rano na lotnisku Zaventem w Brukseli. Linie Brussel Airlines poinformowały o odwołaniu 40 lotów z i do belgijskiej stolicy.

Zima coraz śmielej poczyna sobie w Europie. W Belgii i Francji opady śniegu stały się pretekstem do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Trasy biegowe zapełniły się narciarzami, a na skwerach powstawały bałwany.

Licząca ponad 15 cm warstwa dobrze przygotowanego śniegu kusi narciarzy w Belgii. Właśnie otwarto pierwsze w tym sezonie ośrodki narciarskie.

Symbol Belgii - Atomium - traci swój blask z powodu paliwa tryskającego z samolotów latających na pobliskie lotnisko. Dyrekcja budowli ma problem z jego wyczyszczeniem. Potrzebne są specjalne środki, które nie naruszyłyby delikatnej konstrukcji. Na razie najlepiej sprawdza się płyn do czyszczenia łodzi.

Nie tylko my kochamy opalanie. Miłośnikami wygrzewania się na słońcu są też rekiny olbrzymie. Potrafią poświęcić dużo, by dopłynąć tam, gdzie woda jest najcieplejsza. Jeden z przedstawicieli gatunku zapuścił się niedaleko turystycznej miejscowości La Panne w Belgii. Nim zdążył wystraszyć turystów, na głębsze wody odgonił go patrol morski.

Deszcz tego lata uprzykrza wypoczynek mieszkańcom w różnych częściach Europy. Przekonali się o tym również osoby wypoczywające w jednym z belgijskich kempingów. Z powodu ulewnych deszczów cześć obiektu została zamknięta, a osoby tam przebywające ewakuowano.

W Belgii zaostrza się spór o prognozy pogody między branżą turystyczną a meteorologami. Nadmorskie Knokke zagroziło sądem portalowi pogodowemu Meteobelgique.be, a organizacje turystyczne zażądały od meteorologów, by ich prognozy brzmiały bardziej optymistycznie.

Są źli. Chcą pozwać serwis pogodowy. Za prognozę. Mowa o belgijskich hotelarzach i restauratorach z nadmorskiego kurortu Knokke-Heist, którzy obawiają się, że przez zapowiedź deszczu stracą gości.

W ciągu kilku godzin ulewny deszcz zalał kilka belgijskich miast. Studzienki nie nadążały z odbiorem nadmiaru wody, która paraliżowała ruch i podtapiała budynki. - To niewielki niż, ale może dużo nabroić - powiedziała w środowym wydaniu Meteo News synoptyk TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Zerwane dachy, uszkodzone budynki, powyrywane drzewa - takie zniszczenia spowodowało przejście tornad w północnej Europie. Trąby powietrzne pojawiły się w czwartek na terenie Limburgii - krainy leżącej na pograniczu Belgii i Holandii. Sporo pracy przy usuwaniu szkód mieli strażacy z belgijskiego Tongeren i holenderskiego Montfort.

Na belgijskim niebie pojawiły się wymiona. Charakterystyczne dla... tej pory roku. Kto regularnie czyta nas serwis bez problemu odgadnie, że to co widać na zdjęciu to zjawisko mamma. Niewtajemniczonym wyjaśniamy poniżej.

Na plażę w pobliżu Knokke-Heist na północy Belgii fale wyrzuciły 13-metrowego kaszalota - podał w środę Królewski Instytut Nauk Przyrodniczych Belgii. Jak powiedział jego przedstawiciel Jan Haelters, zwierzę miało liczne rany i umierało.

Manneken Pis, siusiający chłopiec ze słynnego pomnika-fontanny w Brukseli, z powodu mrozów musiał przerwać siusianie. Władze miasta zdecydowały się odciąć dopływ wody do fontanny w obawie, że niskie temperatury uszkodzą jej mechanizm.

Kilka ofiar, w tym dwie śmiertelne, zebrał do tej pory huraganowy wiatr towarzyszący głębokiemu niżowi o nazwie Ulli. W Wielkiej Brytanii wiało z prędkością nawet 164 km/h, silnie wiało też w Belgii, Niemczech, Francji, Holandii. Wichury spowodowały spore utrudnienia komunikacyjne - zamknięto kilka lotnisk, odwołano przeprawy promowe przez kanał La Manche, a powywracane drzewa spowodowały chaos na drogach.