Belgia

Belgia

Od niedawna Belgowie, ale nie tylko, mogą zwiedzić kancelarię swojego premiera, a także kilka innych dotąd powszechnie niedostępnych budynków, które znajdują się w ich kraju. Wszystko to dzięki usłudze Google Street View, która udostępnia zdjęcia i umożliwia wirtualny "spacer po mieście".

Belgijski król Albert II podczas wystąpienia w radiu i telewizji ogłosił w środę decyzję o swojej abdykacji na rzecz syna. 79-letni monarcha poinformował, że nie czuje się na siłach, by wypełniać dobrze swoje obowiązki. Jest to pierwszy taki przypadek w historii niepodległej Belgii.

Belgijska rodzina królewska zacznie płacić podatki i straci niektóre z przywilejów - donosi Reuters. Tym samym dołączy do innych europejskich monarchii, które ze względu na kryzys, zostały opodatkowane. Ogłoszenie decyzji zbiega się w czasie z demonstracjami w Belgii przeciwko cięciom budżetowym.

Belgijskie Met Office KMI opublikowało w sobotę statystyki dotyczące trzech ostatnich miesięcy, które w krajach Beneluxu uznawane są za wiosenne. Okazało się, że miniona wiosna była najzimniejsza od 51 lat i najbardziej mokra od 29 lat. Z kolei maj okazał się być najchłodniejszy od 1996 roku.

Zakończył się strajk pracowników firmy bagażowej na brukselskim lotnisku Zaventem - poinformowała w środę wieczorem belgijska agencja Belga, powołując się na źródła związkowe.

Zimniejsze i suchsze niż zwykle przedwiośnie sprawiło, że kwiaty w Belgii i Holandii rozkwitają znacznie później niż zwykle. Przedłużająca się zima dotknęła szczególnie Holendrów, którzy słyną z eksportu, m.in. tulipanów. W tym roku doszło do tego, że na festiwal kwiatowy musieli sprowadzić kwiaty z Francji.

Młodzi Belgowie pochodzenia arabskiego wyjeżdżają do Syrii, by walczyć z reżimem prezydenta Baszara el-Asada i kilkunastu z nich miało zginąć. Władze belgijskich miast zastanawiają się, jak ich przed tym powstrzymać.