Barack Obama

Barack Obama

Już we wtorek Amerykanie zdecydują, kto obejmie fotel prezydenta na kolejne cztery lata. Najnowsze sondaże wahają się, ale kilka z nich wskazuje na pięciopunktową przewagę Hillary Clinton. Jeden sondaż daje taką samą przewagę Donaldowi Trumpowi. Kandydaci walczą o głosy głównie w stanach wahających się (tzw. swing states). Takim stanem jest Floryda, która ma aż 29 głosów elektorskich. Na przedwyborczym spotkaniu Hilary Clinton właśnie tam przemawiał prezydent Barack Obama.

- Jim Comey jest porządnym człowiekiem i nie wierzę, że w taki czy inny sposób usiłował wpłynąć na przebieg wyborów – powiedział w wywiadzie dla stacji MSNBC prezydent USA Barack Obama. Dodał, że szef FBI "jest poważnym urzędnikiem państwowym". We wtorek wieczorem w TVN24 i TVN24 BiS oglądaj specjalny program "Ameryka Wybiera". Wszystkie najważniejsze i najciekawsze informacje zza Atlantyku znajdziesz też w relacji na tvn24.pl.

Na finiszu kampanii wyborczej w USA amerykański prezydent Barack Obama odwiedził w czwartek Miami i Jacksonville na Florydzie, gdzie wspierał kandydaturę swojej byłej sekretarz stanu Hillary Clinton. Po powrocie do Waszyngtonu polityk zatrzymał się w bazie sił powietrznych Andrews, gdzie czekało go nietypowe spotkanie. Jedno z dzieci postanowiło na własną rękę sprawdzić, jak wygląda z bliska twarz Obamy. Prezydent nie protestował.

- Myślę, że normą jest, iż w dochodzeniu nie działamy w oparciu o insynuacje, nie działamy w oparciu o niepełne informacje, nie działamy w oparciu o przecieki - powiedział w wyemitowanym w środę wywiadzie Barack Obama, komentując wznowienie przez FBI dochodzenia ws. maili Hillary Clinton. Choć w rozmowie nie padło nazwisko szefa biura Jamesa Comey'a, amerykańscy komentatorzy odczytują słowa prezydenta jako krytykę jego działań.

Grecja, Niemcy i Peru znajdą się na trasie podróży prezydenta USA Baracka Obamy w dniach 14-21 listopada - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to najpewniej ostatnia seria wizyt zagranicznych, jaką Obama złoży jako amerykański przywódca.

Barack Obama był gościem talk show Jimmy'ego Kimmela. Stanął tam przed zadaniem przeczytania na głos i skomentowania złośliwych wpisów internetowych Donalda Trumpa. Jak sobie poradził?

Amerykański prezydent wydał we wtorek uroczystą kolację na cześć premiera Włoch Matteo Renziego i jego żony Agnese Landini. Uwagę komentatorów skupiła na sobie jednak amerykańska pierwsza dama, która wzbudziła zachwyt swoją stylizacją. Suknia autorstwa Atelier Versace, w której wystąpiła Obama, zapisała się w historii ośmioletniego pobytu pierwszej damy w Białym Domu - podkreślają krytycy mody.

Prezydent USA Barack Obama powiedział dziennikowi "La Repubblica", że Unia Europejska jest "jednym z największych politycznych i ekonomicznych sukcesów współczesnych czasów". Poparł też gospodarczą i migracyjną politykę premiera Włoch Matteo Renziego.

W latach 30. XXI wieku Stany Zjednoczone chcą wysłać ludzi na Marsa, a później bezpiecznie sprowadzić ich na Ziemię. Prezydent Obama zapowiada współpracę z firmami prywatnymi w tej dziedzinie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama już zagłosował w rodzinnym Chicago w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 8 listopada. Możliwość wcześniejszego oddania głosu przewiduje amerykańskie prawo. Zapytany w lokalu wyborczym, na kogo zagłosował, tylko się uśmiechnął, ale wcześniej oficjalnie w wyścigu do Białego Domu poparł kandydatkę demokratów Hilary Clinton.

Krytyka polityki administracji prezydenta USA Baracka Obamy w sprawie Syrii nasiliła się po niedawnym zerwaniu rozmów z Rosją, kiedy perspektywy zakończenia tragicznej w skutkach wojny domowej w tym bliskowschodnim kraju jeszcze bardziej się oddaliły.

Prezydent Barack Obama mianował we wtorek zawodowego dyplomatę Jeffrey'a DeLaurentisa pierwszym po 55 latach ambasadorem USA na Kubie. Ocenia się, że nominacja spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem republikanów w Kongresie.

- W związku z naszą historią, uważam, że Stany Zjednoczone mają moralny obowiązek pomóc w uzdrowieniu Laosu - oznajmił prezydent USA Barack Obama rozpoczynając wizytę w Laosie jako pierwszy przywódca USA odniósł się do bombardowań tego kraju z czasów wojny w Wietnamie.

Brak czerwonego dywanu, brak schodów i przepychanki na lotnisku - przywitanie Baracka Obamy na szczycie G20 było dalekie od normalnego. Pojawiły się sugestie, że to celowe okazanie braku szacunku. Chiński MSZ twierdzi jednak, że o nic takiego nie chodziło. Winni mają być sami Amerykanie.

Prezydent Barack Obama i brytyjska premier Theresa May przeprowadzili rozmowę przed rozpoczęciem szczytu G20. Zapowiedzieli, że oba kraje będą dążyć do wzmocnienia więzi handlowych. Obama zaznaczył, że USA nie mają mocniejszego partnera niż Wlk. Brytania.