Barack Obama

Barack Obama

Szczyt APEC w Pekinie z perspektywy państw Zachodu upływa pod znakiem teatralnych gestów Baracka Obamy i Władimira Putina. Prezydent USA stara się okazywać swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi chłód. Mimo to do rozmów miało jednak dojść. Według rzecznika Putina przywódcy "komunikują się w kuluarach".

Barack Obama wywołał falę oburzenia, po tym jak odwzajemnił żołnierzom salut trzymając w dłoni kubek z kawą. W USA już rozpętała się Lattegate - jedni atakują, drudzy bronią prezydenta. Krytykuje się też sam pomysł prezydenckiego salutu. Zresztą nie jest to długa tradycja, ale pomysł Ronalda Reagana.

Prezydent USA Barack Obama przybył rano do Estonii. Prezydencki samolot Air Force One wylądował o godz. 6.25 czasu miejscowego (5.25 czasu polskiego) na lotnisku Lennart Meri w Tallinie. Wizyta Obamy przed szczytem NATO w Walii ma zapewniać o niezachwianych gwarancjach bezpieczeństwa USA i NATO dla krajów bałtyckich, które czują się zagrożone w związku z agresją Rosji na Ukrainie.

Barack Obama i Władimir Putin usłyszeli nominacje do Ice Bucket Challenge. Amerykański prezydent już odmówił wylania na głowę kubła zimnej wody, rosyjski nie odpowiedział. Wcześniej wyzwanie podjęli m.in. Mark Zuckerberg i Bill Gates.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w sobotę, że jeśli będzie to konieczne, jego kraj będzie kontynuował ataki z powietrza przeciwko dżihadystom, zagrażającym irackiemu Kurdystanowi. Zapewnił jednak, że nie pozwoli, by USA zostały wciągnięte w kolejną wojnę w Iraku. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "The New York Times" Obama opowiadał m.in. o tym, jak reaguje na krytyczne głosy wytykające mu zbytnią opieszałość na arenie międzynarodowej.

O rozmowie poinformował Biały Dom. Prezydent Obama rozmawiał telefonicznie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie i stosunków między USA a Rosją. Obama ponownie wyraził swoje zaniepokojenie wspieraniem przez Rosję prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy. Obaj przywódcy zgodzili się utrzymać "otwarte kanały komunikacji" między państwami.

Zdominowana przez opozycyjnych republikanów Izba Reprezentantów Kongresu USA zezwoliła w środę na wszczęcie postępowania sądowego przeciwko prezydentowi Obamie za przekroczenie uprawnień przy wprowadzaniu reformy opieki zdrowotnej.