Barack Obama

Barack Obama

- Nie możemy patrzeć bezczynnie, gdy suwerenność kraju jest gwałcona bezkarnie przez inny kraj. Stąd sankcje przeciwko Rosji - podkreślił Barack Obama podczas swojego wystąpienia na forum Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezydent USA mówił również o woli zakończenia wojny domowej w Syrii oraz powtórzył zobowiązania Amerykanów do obrony swoich sojuszników.

W poniedziałek ma dojść do spotkania prezydentów USA Baracka Obamy i Rosji Władimira Putina. Jednak jeszcze przed początkiem rozmów doszło do spięcia na linii Biały Dom - Kreml. Chodzi o to, kto kogo prosił o spotkanie. Amerykanie twierdzą, że wielokrotnie robił to rosyjski przywódca. Kreml temu zaprzecza i twierdzi, że to Putin został zaproszony przez Amerykanów.

Gier Lundestad, były dyrektor Norweskiego Instytutu Noblowskiego, napisał w swojej autobiografii, że przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla Barackowi Obamie nie przyniosło oczekiwanego efektu. Jak ocenił, amerykański prezydent nie był w stanie spełnić pokładanych w nim oczekiwań. Obama został uhonorowany nagrodą w 2009 r. za "nadzwyczajne wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej dyplomacji i współpracy międzyludzkiej".

Prezydent USA Barack Obama powiedział w poniedziałek w Addis Abebie, że obiecał władzom Etiopii "wzmożenie presji" na somalijskich islamistów. W niedzielę przeprowadzili oni kolejny atak w Mogadiszu, stolicy sąsiedniej Somalii. Zginęło w nim co najmniej 15 osób.

Barack Obama przyleciał w piątek wieczorem do Nairobi, stolicy Kenii. To jego pierwsza wizyta jako urzędującego prezydenta w kraju, z którego pochodzi część jego przodków. Obama będzie zabiegał o zacieśnienie stosunków, zwłaszcza w kwestiach bezpieczeństwa. Kenia graniczy z Somalią, gdzie są aktywni islamiści.

Jako pierwszy prezydent USA Barack Obama odwiedził w czwartek więzienie federalne. To część zabiegów Obamy o reformę systemu sprawiedliwości, zmierzającą do złagodzenia kar za przestępstwa popełnione bez przemocy i ograniczenia liczby skazanych w więzieniach.

- W komunikacie dotyczącym rozmowy telefonicznej napisaliśmy wszystko, co uznaliśmy za istotne do przekazania - takimi słowami w środowy poranek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zdystansował się do słów Baracka Obamy. Prezydent USA we wtorkowym wywiadzie dla "New York Timesa" powiedział, że Władimir Putin zadzwonił do niego w czerwcu i z rozmowy "dało się wyczuć", że Rosja widzi zbliżający się upadek reżimu Baszara el-Asada w Syrii.

Po raz drugi w ciągu trzech lat Sąd Najwyższy USA oddalił w czwartek skargę na techniczny element systemu powszechnych ubezpieczeń zdrowotnych przeforsowanego przez administrację prezydenta Baracka Obamy i obejmującego ubezpieczeniem wiele milionów Amerykanów.

Prezydent Rosji Władimir Putin zadzwonił w czwartek do prezydenta USA Baracka Obamy z którym omówił sytuację na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, program atomowy Iranu i problem walki z terroryzmem oraz z tzw. Państwem Islamskim (IS) - poinformowali rzecznicy Białego Domu i Kremla.