Argentyna

Argentyna

22 listopada Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przelatywała nad Argentyną. Jeden z astronautów, Michael Trenchard, dostrzegł unoszącą się nad tym południowoamerykańskim krajem burzę piaskową i zrobił jej niesamowite zdjęcie.

Coraz więcej lotnisk w Argentynie i Urugwaju zmuszonych jest odwoływać loty. Przyczyną jest rozprzestrzeniający się nad tymi krajami pył powstały w wyniku wybuchu chilijskiego wulkanu Puyehue - to już druga erupcja w tym roku. Od poniedziałku wieczorem loty powoli są wznawiane.

Wodospad Iguazú znajdujący się na granicy Brazylii i Argentyny znalazł się wśród 28 kandydatów w konkursie na nowe siedem cudów świata. To jeden z poważnych konkurentów polskich Mazur.

Kiedy u nas kończy się lato, w Ameryce Południowej kończy się zima. Latynosi w tym roku mają powody do narzekań, bo jest ona wyjątkowo długa. Śnieg i chłód wciąż zalegają górne partie gór, co doskonale uchwycił teleskop zamontowany na satelicie NASA.

W argentyńskich kurortach od dwóch dni pada gęsty śnieg. O tej porze roku to nic nadzwyczajnego, jednak tym razem biały puch jest zbawieniem. Daje bowiem szansę na powrót do normalnego życia po tym, jak 4 czerwca pył z chilijskiego wulkany Puyehue-Cordon Caulle pokrył stoki grubą warstwą.

Przez malowniczo położony u podnóża Andów narciarski kurort Bariloche przepływa rzeka wulkanicznego pyłu i ziarenek piaskowca. To niezwykłe zjawisko należy przypisać erupcji położonemu nieopodal w Chile wulkanowi Puyehue.