Argentyna

Argentyna

Właściciel Catering Gourmet, firmy gastronomicznej z Buenos Aires, zapłacił milion argentyńskich peso (ponad 60 tysięcy złotych) tytułem kary za 15-krotne złamanie przepisów o obowiązkowej kwarantannie wprowadzonej w marcu w związku z epidemią COVID-19.

O mały włos od tragedii w metrze w Buenos Aires. Kobieta została wypchnięta z peronu na tory, gdy na stację wjeżdżał pociąg. Do tragedii nie doszło dzięki natychmiastowej reakcji pozostałych pasażerów. W porę dali sygnał maszyniście, by zatrzymał pociąg. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu.

Władze Argentyny wprowadziły obowiązek uzyskiwania zgody Banku Centralnego na zakup dewiz powyżej sumy 10 tysięcy dolarów USA i dokonywanie przelewów zagranicznych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy, od którego Argentyna zażądała restrukturyzacji długu, "przygląda się sytuacji".

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro oświadczył w piątek, że jego kraj wystąpi z południowoamerykańskiej wspólnoty handlowej Mercosur, jeśli po wyborach prezydenckich w Argentynie jej ewentualny lewicowy rząd zacznie "sprawiać problemy".

Prezydent Argentyny Mauricio Macri obiecał, że zwycięży w październikowych wyborach prezydenckich. Zadanie nie będzie łatwe, bowiem w niedzielnych prawyborach musiał uznać wyższość kandydata opozycji, Alberto Fernandeza. Wynik niedzielnego głosowania jest wyrazem głębokiego niezadowolenia Argentyńczyków z sytuacji gospodarczej - oceniają eksperci.

Kandydat centrolewicowej opozycyjnej partii Front Jedności Obywatelskiej Alberto Fernandez zwyciężył w niedzielnych prawyborach prezydenckich w Argentynie. Obowiązkowe w tym kraju głosowanie było ważnym testem przed właściwymi wyborami w październiku. Urzędujący prezydent Mauricio Macri przyznał, że dla niego i jego koalicji były to "złe wybory".

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła Algierię i Argentynę krajami wolnymi od malarii, ponieważ od ponad trzech lat nie zgłosiły ani jednego przypadku zarażenia tą chorobą.

We wtorek w Buenos Aires rozpoczął się proces oskarżonej o korupcję byłej prezydent Argentyny Cristiny Fernandez de Kirchner. Choć prowadzonych przeciwko niej jest kilka dochodzeń, był to pierwszy raz, kiedy zasiadła na ławie oskarżonych.

Była prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner ogłosiła, że będzie się ubiegać o urząd wiceprezydenta u boku szefa centrolewicowej partii Front Jedności Obywatelskiej Alberto Fernandeza.

11-latka z argentyńskiego Tucuman zaszła w ciążę w wyniku gwałtu. - Chcę, żeby zabrali to, co wsadził mi do brzucha - miała powiedzieć szpitalnej psycholog. Na aborcję zgodziła się matka dziewczynki. Decyzja o przerwaniu ciąży była odkładana w czasie, a lekarze zdecydowali się ostatecznie na przeprowadzenie cesarskiego cięcia. "Potraktowano ją jak inkubator" - zarzucają aktywistki, a historia 11-latki na nowo rozbudziła dyskusję na temat możliwości aborcji w Argentynie.