TSUE

TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ma wydać decyzje w związku z licznymi zapytaniami dotyczącymi polskiej praworządności. W tym samym czasie Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej prowadzi rozprawę dotyczącą zgodności wybranych unijnych przepisów traktatowych z konstytucją. Opozycja nie ma wątpliwości - to celowe działanie PiS. Za pomocą Trybunału będzie do końca bronił swojej reformy sądownictwa. Dawid Rydzek.

Przegrywanie przez Polskę procesów w europejskich sądach może nas słono kosztować. Nie chodzi tylko o ostatnią decyzję Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. To nie tylko wyroki, ale także odszkodowania pieniężne. W dziedzinie praworządności w trybunale w Strasburgu na rozstrzygnięcie czeka 13 spraw przeciwko Polsce. W TSUE w Luksemburgu kolejnych 14. Władza wyrokami europejskich sądów zdaje się nie przejmować. Materiał Michała Tracza.

Kiedy Polska wchodziła do Unii Europejskiej jasne było, że prawo unijne jest nadrzędne, kiedy doszłoby do wątpliwości. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą jednak inaczej. W unijnym prawie, które ma regulować kwestie polskie, widzą zawłaszczenie suwerenności. Jest zatem spór i kolejny wniosek posłów PiS do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie, co może unijny Trybunał Sprawiedliwości w Polsce. Maciej Warsiński.