TSUE

TSUE

Czesi złożyli wniosek, a Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podjął decyzję - kopalnia Turów w Bogatyni ma przestać wydobywać węgiel. Według naszych sąsiadów ma to katastrofalne skutki dla mieszkańców. Decyzja TSUE to środek tymczasowy, ale ma być wprowadzony natychmiast. Patryk Rabiega.

Unijny Trybunał znów krytycznie o praworządności w Polsce. Tym razem chodzi o uprawnienia ministra sprawiedliwości, który na podstawie tylko sobie znanych kryteriów może delegować i odwoływać sędziów z delegacji. To sprzeczne z prawem Unii Europejskiej - uznał Rzecznik Generalny TSUE. Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiada, że to kolejna opinia, która bezprawnie ingeruje w polską tożsamość ustrojową. Michał Tracz.

Rząd Danii niebawem może złożyć pozew przeciwko Polsce do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Rezolucję w tej sprawie przygotowuje duński parlament. Powodem decyzji jest - zdaniem duńskich posłów - zagrożenie zasad praworządności i nieprzestrzeganie wartości, także tych dotyczących praw osób LGBT. Michał Tracz, reporter TVN24, rozmawia z autorką rezolucji Katariną Ammitzboell o konserwatywnym podejściu do równości, tęczowych rodzinach, niezależności sędziów i RPO.