TSUE

TSUE

Spór polsko-czeski z finałem w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej? Bardzo prawdopodobne. Chodzi o działalność kopalni Turów. Czesi twierdzą, że pozbawia ich ona wody. To pierwszy pozew, który wnosi przeciw Polsce inny kraj członkowski. Patryk Rabiega.

Sądy państw Unii Europejskiej nie mogą hurtowo z góry odrzucać Europejskich Nakazów Aresztowania, wydanych przez polskie sądy. Właśnie tego chciała Holandia, która uznała, że polskie sądy przestały być niezawisłe. - Każda taka sprawa musi być rozpatrzona indywidualnie - orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Michał Tracz.

We wtorek odbędzie się bardzo ważna rozprawa w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej - chodzi o działanie, nieuznawanej przez Sąd Najwyższy Izby Dyscyplinarnej. Unijny trybunał już wydał w tej sprawie pierwsze decyzje - zakazał orzekania Izby w sprawach dyscyplinarnych, ale ta dalej pracuje. Do Luksemburga wylecieli już polscy sędziowie. Michał Tracz.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zajmował się dzisiaj sprawą dwóch Polaków, na których ekstradycję nie zgadza się Holandia. Tamtejsi sędziowie mają ogromne wątpliwości co do stanu praworządności w Polsce. Jeśli Trybunał uzna, że można odmawiać wydawania obywateli do państw, gdzie nie ma gwarancji niezawisłości sędziowskiej, to wchodzi w grę, że takich odmów względem Polski będzie więcej. Materiał Michała Tracza.