TSUE

TSUE

Kara dla Polski ws. kopalni Turów

"Polski rząd nie zamknie kopalni Turów" i chce polubownie zakończyć spór w jej sprawie. Do tej pory to się nie udawało - były negocjacje i spotkania w Pradze i widmo kary, która dziś nabrała realnych kształtów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ukarał Polskę karą 500 tysięcy euro dziennie. Michał Tracz.

Prezes Manowska: wzywam władze do pilnego podjęcia działań w celu likwidacji konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości

Małgorzata Manowska, I prezes Sądu Najwyższego, zaapelowała do władz w sprawie sądownictwa. - Chciałabym ponownie wezwać władze publiczne, które dysponują inicjatywą ustawodawczą, do pilnego podjęcia stosownych działań ustawodawczych. Są one konieczne w celu normalizacji sytuacji i likwidacji tego wielkiego konfliktu wokół wymiaru sprawiedliwości - powiedziała.

Rząd pisze do KE w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej

W poniedziałek, 16 sierpnia, minął termin jaki Polska dostała od Komisji Europejskiej na udzielenie odpowiedzi, czy zamierza się stosować do orzeczeń TSUE. Polski rząd na razie wysłał do KE odpowiedź, a w niej plany likwidacji Izby Dyscyplinarnej, ale więcej szczegółów nie ujawniono. Jeśli odpowiedź będzie nie wystarczająca, Komisja w najbliższym czasie może wystąpić do TSUE o nałożenie na Polskę kar lub wstrzymanie unijnych pieniędzy. Michał Tracz.

Polska nie wykonuje wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej

Polski rząd wciąż nie wykonał wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Do Komisji Europejskiej ma trafić odpowiedź w sprawie Izby Dyscyplinarnej - zapewniał premier. Izba Dyscyplinarna wciąż działa, w KRS są sędziowie powołani przez polityków. Niewykonanie postawienia TSUE może nas słono kosztować. Michał Tracz.