Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski wprowadza spokój - ocenił w "Faktach po Faktach" Jerzy Owsiak. Szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaznaczył jednak, że "życie pokaże", na ile do udzielanych przez ministra informacji o koronawirusie w Polsce "można mieć zaufanie". Przyznał, że sam ma "ograniczone zaufanie do wielu komunikatów" rządu.

Prezydent Andrzej Duda na wtorek na godzinę 11.00 zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował dyrektor biura prasowego prezydenckiej kancelarii Marcin Kędryna. Spotkanie związane jest z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. "Lepiej późno niż wcale" - komentują politycy opozycji.

Na handlu maseczkami, rzekomo mającymi chronić przed koronawirusem, w kilka chwil można zbić majątek. "Schodzą lepiej niż najlepsze narkotyki, a ryzyko przy tym żadne" - chwalą sobie biznesmeni, którzy zawczasu weszli w tę branżę. Dziennikarz tvn24.pl przyjrzał się, jak wygląda ten biznes.

Przestrzeganie kwarantanny to odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale też za innych. To naprawdę poważna sprawa i trzeba się pilnować - podkreślił minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla gazeta.pl. Przypomniał, że za złamanie kwarantanny grozi kara do roku pozbawienia wolności.

W internatach w Policach zakończyła się trwająca od niemal tygodnia kwarantanna. Mimo, że testy laboratoryjne wykluczyły obecność koronawirusa u dwóch uczennic, kwarantanna trwała do końca. Po wyjściu ze szkoły na uczniów czekali rodzice i opiekunowie. Część dzieci wróciła na kilka dni do domu, część została w szkole. Uczniowie odtańczyli też uroczystego poloneza.

Potwierdzono 17. przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce. Kobieta w średnim wieku przebywa w szpitalu z Poznaniu. - Przy przyjęciu nie spełniała kryteriów epidemiologicznych. Nie była za granicą. Nie miała kontaktu z osobą, która miałaby podejrzenie lub rozpoznane zakażenie - przekazała profesor Magdalena Figlerowicz, wojewódzka konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Jeżeli pojawi się jeszcze kilkadziesiąt przypadków zakażenia koronawirusem, ogniska będą większe, to będą odgórne decyzje o zamykaniu imprez masowych - zapowiedział w "Rozmowie Piaseckiego" rzecznik rządu Piotr Mueller. Mówił też, że na razie nie ma potrzeby zamykania szkół i uczelni, jednak patrząc na sytuację w innych krajach europejskich, "od takich decyzji może nas dzielić tylko kilka dni".

Główny Inspektor Sanitarny zarekomendował odwołanie wszystkich imprez masowych powyżej 1000 osób, organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych. Decyzja ta została podjęta w niedzielę po dokonaniu analizy sytuacji epidemiologicznej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Pytanie dlaczego prezydent Andrzej Duda i rząd zaczyna się zajmować tą sprawą, kiedy sytuacja jest naprawdę podbramkowa? - zastanawiał się w "Debacie Faktów: Kampania 2020" Adam Szłapka, rzecznik sztabu wyborczego Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, odnosząc się do sytuacji związanej z koronawirusem w Polsce. Reprezentanci innych kandydatów w wyborach prezydenckich mówili między innymi o reakcji rządu i uchwalonej specustawie. - Wirusa nie leczy się ustawami, tylko wirusa leczy się lekarstwami - ocenił Stanisław Zakroczymski ze sztabu Szymona Hołowni.

Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały w niedzielę o zawieszeniu do 12 marca wszystkich rejsów do Włoch. Również tego dnia kolejny przewoźnik - Wizz Air - ogłosił, że do 3 kwietnia zawiesza loty do północnej części Włoch. W tym kraju tylko w niedzielę odnotowano 133 zgony i blisko 1500 nowych zakażeń koronawirusem.

Jedenaście osób - to najnowszy bilans zakażeń koronawirusem w Polsce. Jednym z pacjentów jest 73-letni mężczyzna, który leży w szpitalu we Wrocławiu. Jego stan "jest ciężki i niestety się pogarsza" - przekazała w poniedziałek rano Urszula Małecka z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. - Pacjent jest osobą schorowaną, to ważna informacja - dodała.