Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Czy maskę trzeba mieć na ślubie? Na pytania widzów odpowiada wiceminister zdrowia

W tę sobotę był zaplanowany ślub moich przyjaciół. On się nie odbędzie. Zostanie przełożony ze względu na tę epidemię. Zachęcam każdego do tego, aby dwa razy się zastanowił, czy na pewno teraz jest idealny czas na to, aby organizować ślub i wesele - mówił w TVN24 wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński, który odpowiadał na pytania widzów dotyczące obowiązku noszenia maseczek.

Radziwiłł: Wybieramy osoby, nie znając ich statusu. Mamy tylko nazwiska i adresy

Wybieram osoby z dostępnych mi zasobów, z rejestrów lekarzy, pielęgniarek, opiekunów społecznych, którzy są bezczynni, ponieważ pracują w miejscach, które w związku z epidemią zostały zamknięte - przekonywał w czwartek wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł, mówiąc o kierowaniu do pracy w szpitalach lub domach pomocy społecznej dodatkowego personelu medycznego. Dodał, że "samotne matki, czy w ogóle matki małych dzieci, nie stanowią większości tych osób skierowanych, ale być może takie się zdarzyły".

Jak wszyscy, to wszyscy. Krasnale też w maseczkach

Figurki słynnych wrocławskich krasnali, a także kilka pomników, w tym ten Aleksandra Fredry zostały przyodziane maseczkami przez urząd miasta. Akcja skierowana do mieszkańców ma przypominać im o obowiązku zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Zdemolował sklep, bo nie chciał czekać w kolejce

36-letni mieszkaniec Legnicy (województwo dolnośląskie) nie chciał czekać aż zostanie obsłużony. A gdy w sklepie - z uwagi na obostrzenia związane z koronawirusem - poproszono go, by uzbroił się w cierpliwość, w ruch poszły pięści. Mężczyzna zdemolował sklep.

"Maseczki powinniśmy nosić w sposób rozważny i bezpieczny"

Pamiętajmy, że cały czas manipulowanie obok tej maseczki, poprawianie jej, zdejmowanie, ściąganie, to są wszystko tak zwane działania ryzykowne - mówił w TVN24 Marek Posobkiewicz, Główny Inspektor Sanitarny MSWiA. Wyjaśniał jak używać maseczek ochronnych, których noszenie w miejscach publicznych jest obowiązkowe od czwartku.

Rozbieżności w liczbach zmarłych na COVID-19. Trzaskowski: system jest niesłychanie skomplikowany

Rafał Trzaskowski poinformował w czwartek, że rozbieżności w raportowaniu osób zmarłych z powodu COVID-19 w Warszawie są mniejsze, jednak nadal występują. - Dane sprzed dwóch dni pokazywały, że w Warszawie było 21 zgonów, a kart zgonów było 26. Mam nadzieję, że po tym, jak zwróciłem na to uwagę, a rząd zaczął wyjaśniać na czym polega ta zawiła metodologia, te dane będą coraz bardziej rzetelne - mówił prezydent w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24.