Rozdadzą wirtualne żonkile, zawyją syreny. Rocznica powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim
Apel Rafała Trzaskowskiego
Źródło: Rafał Trzaskowski, Facebook
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zachęca, aby w 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, wziąć udział w akcji "Żonkile". W tym roku ze względu na epidemię odbędzie się ona wirtualnie. Na znak pamięci w niedzielę zostaną także włączone syreny.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- W niedzielę kolejna rocznica powstania w getcie warszawskim i wspaniała akcja Żonkile. Sam wielokrotnie byłem wolontariuszem tej akcji, kiedy rozdawaliśmy ten symbol powstania w getcie warszawskim – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przypomniał, że w tym roku akacja została przeniesiona do internetu.

Podtrzymana tradycja

Prezydent stolicy poinformował również, że w tym roku także podtrzymana zostanie tradycja, zgodnie z którą dla upamiętnienia rocznicy włączane są syreny. - One zostaną uruchomione w niedzielę. Oczywiście nie ma to nic wspólnego z epidemią, jest to tylko sygnał naszej pamięci o powstaniu – podkreślił.

Do tej pory w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile" wolontariusze rozdawali papierowe kwiaty – znak pamięci o tych, którzy uczestniczyli i zginęli w powstaniu w getcie warszawskim. W tym roku będzie można wziąć udział w akcji online.

- 19 kwietnia, w rocznicę powstania w warszawskim getcie, już po raz ósmy zaprosimy państwa do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej "Żonkile". Ósmy raz, ale po raz pierwszy w zupełnie zmienionej formule. Całkiem niedawno byłem przekonany, że 19 kwietnia jak każdego roku spotkamy na ulicach Warszawy setki wolontariuszy, którzy będą rozdawać papierowe żonkile i materiały edukacyjne na znak pamięci o bohaterach warszawskiego getta - powiedział dyrektor Muzeum POLIN, Zygmunt Stępiński. - Tak się jednak nie stanie. Szalejąca na świecie epidemia wymusiła na nas konieczność zmiany formuły akcji. W trosce o zdrowie wolontariuszy i mieszkańców stolicy przenosimy w tym roku Żonkile do internetu - dodał.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Rocznica powstania w getcie warszawskim
Rocznica powstania w getcie warszawskim
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich

Jak wziąć udział w akcji?

Trzeba pobrać ze strony Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które organizuje akcję, szablon żonkila, złożyć go samodzielnie, a następnie udostępnić go 19 kwietnia w swoich mediach społecznościowych.

Publikacja powinna być oznaczona hashtagami #akcjaŻonkile i #ŁączyNasPamięć. "Zostań w domu i pokaż, że mimo wyjątkowych okoliczności, #ŁączyNasPamięć!" - zachęca muzeum. Instrukcja, jak złożyć kwiat, jest dostępna na stronie muzeum.

Jeśli ktoś nie ma w domu drukarki, może mimo tego zaangażować się w akcję. Wystarczy dodać specjalną nakładkę na zdjęcie profilowe na Facebooku. Ona także jest dostępna na stronie muzeum.

Do udziału w akcji zachęcają też osoby publiczne m.in. piosenkarz Krzysztof Zalewski, dziennikarka Dorota Wellman, piosenkarz Dawid Podsiadło, aktor Andrzej Seweryn.

"Dlaczego warto pamiętać? (...) Nie wyobrażam sobie siebie niepamiętającego. Pamięć mnie tworzy. Nie pamiętając, staję się słaby. (...). Myślę, że warto bić się o swoją pamięć, pracować nad nią, być nieufnym, szukać, czytać, oglądać, rozmawiać. To powiedziałbym moim wnukom i dlatego nie wyobrażam sobie, żebym mógł zapomnieć o tym, co stało się tutaj, w Warszawie, w 1943 roku. Ja tego nigdy nie zapomnę" - podkreśla Seweryn.

"Tu było getto"

Akcja społeczno-edukacyjna "Żonkile" organizowana jest przez POLIN od 2013 r. Ma na celu propagowanie wiedzy na temat powstania w getcie warszawskim. Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki ostatniemu przywódcy zrywu Markowi Edelmanowi, który co roku składał bukiet żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta w rocznicę zrywu.

Muzeum w ramach obchodów przygotowało też w niedzielę o godz. 15.30 wirtualny spacer z pisarką Beatą Chomątowską pt. "Tu było getto". Bez wychodzenia z domu będzie można dowiedzieć się m.in., gdzie były znaczniki granic getta, czego symbolem jest litera "bet" na pierwszym pomniku Bohaterów Getta, a także poznać historię jednego z owocowych drzew rosnących na warszawskim Muranowie.

Czytaj także: