Tomasz Wasilewski

Tomasz Wasilewski

Prognoza na 16 dni: nadchodzi upał gigant

Mamy właśnie najdłuższe dni w roku i jednocześnie w tym samym czasie, kiedy słońce grzeje najdłużej, napływa do nas gorące powietrze. Taki splot okoliczności musi skończyć się wielkimi upałami.

Prognoza pogody na 16 dni: upalny początek lata

Po burzach i ulewach mamy wreszcie spokój w pogodzie. Będzie go dużo także w najbliższych dniach, bo naszą aurą steruje teraz wyż. Zapewnia on nam suche powietrze, w którym zawartość pary wodnej jest mała i z tego powodu nie mogą tworzyć się chmury z opadami.

Prognoza pogody na 16 dni: ciepło zostaje na długo

Zgodnie z prognozami napłynęło do nas gorące powietrze z południa. Ten majowy upał powstał dzięki niżowi, który jest na zachód od Polski i wyżowi ze wschodu Europy. Te dwa ośrodki ciśnienia utworzyły między sobą południową cyrkulację powietrza.

Prognoza pogody na 16 dni: zimno wraca do gry

Połowa maja w naszym klimacie to zwykle czas kilkudniowego ochłodzenia. Tę majową zmianę pogody w meteorologii nazywa się zimnymi ogrodnikami, bo zdarzają się nocne przymrozki, które zagrażają roślinom.

Prognoza pogody na 16 dni: ocieplenie w tył zwrot

Siarczysty mróz ustąpił, ale to nie jest kapitulacja mroźnej aury, a tylko jej chwilowy kryzys. Spowodowało go osłabnięcie lodowatego wyżu, co natychmiast wykorzystały ciepłe fronty z zachodu Europy, które do nas wkroczyły. Wraz z nimi napłynęło łagodne i wilgotne powietrze.

Prognoza pogody na 16 dni: widać koniec mrozów

Za nami mroźny weekend (Białystok: -21 st. C) i prawdopodobnie była to kulminacja tej fali mrozów. Odpowiedzialność za nią bierze wyż, który sprowadził do nas lodowate powietrze - najpierw z północy, a później ze wschodu kontynentu.