Tak jest

Tak jest

Rolnicze protesty znów w Warszawie

Rolnicy ze swoim liderem Sławomirem Izdebskim i dawno niewidzianą Renatą Beger znów protestowali w stolicy. Ze swoimi roszczeniami ruszyli pod Sejm i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Ilu manifestantów, tyle postulatów.

Dieta bezglutenowa nie dla każdego

Wiele osób uwierzyło, że gluten jest szkodliwy nie tylko dla tych, którzy są na niego uczuleni. Naukowiec, który tezę tę forsował, teraz ją porzucił, bo poprzednie badania były źle przeprowadzone. O modzie na bezglutenową dietę rozmawiali goście programu Tak Jest.

Antydyskryminacja absolutna

Posłowie Twojego Ruchu i SLD złożyli projekt nowelizacji ustawy antydyskryminacyjnej, zakładający m.in. zakaz dyskryminacji z uwagi na „tożsamość" i "ekspresję" płciową. Jak mówiła wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka, "skoro obecne prawo nie pozwala na dyskryminację ze względu na orientację seksualną, to czemu nie wpisać zakazu dyskryminacji także z powodu tożsamości płciowej?" Przeciwny pomysłom posłów był Aleksander Stępkowski z Instytutu Ordo Iuris. Jego zdaniem, "ta nowelizacja zakazuje dyskryminacji z jakiegokolwiek powodu.(...) Neonaziści mogą powiedzieć, że są dyskryminowani, bo nie mogą przejść w pochodzie środkiem Warszawy."

Więcej pieniędzy na wojsko

Rząd przyjął projekt zwiększający wydatki na obronność. „Polska armia nie potrzebuje tych pieniędzy” stwierdził Piotr Ikonowicz. W programie Tak Jest spierał się z nim Stefan Niesiołowski.

Kto zadzwoniłby do Putina

W sobotę kandydatka SLD zadeklarowała, że nie wahałaby się zadzwonić do prezydenta Putina. W kontekście obecnej sytuacji na Ukrainie wymaga to rozwinięcia. Czy pozostali kandydaci wykonaliby taki telefon?

"Celem Kościoła jest władza"

Aktorzy - Jerzy Zelnik i Krzysztof Pieczyński - starli się w programie o rolę Kościoła Katolickiego w Polsce. Zdaniem Pieczyńskiego, "Polska nie jest krajem świeckim", a Kościół manipuluje obywatelami. "Każdy kontakt z Kościołem Katolickim daje mi poczucie, że moje wolności obywatelskie są deptane" mówił aktor. Nie zgadzał się z nim Jerzy Zelnik. "Jestem człowiekiem wolnym dzięki przyjaźni z Jezusem Chrystusem.(...) Bez kręgosłupa moralnego wkrada się anarchia" podkreślał aktor.

Wyścig do Pałacu Prezydenckiego. Wysyp kandydatów na lewicy

Polsce potrzebny jest aktywny prezydent, walka z bezrobociem i odrodzenie dialogu społecznego - uważa kandydatka na prezydenta Partii Zielonych Anna Grodzka. Zapowiada, że Polska wymaga także "odblokowania demokracji" i planuje wizytę na Śląsku. Jutro w Ożarowie Mazowieckim głos zabierze także kandydatka SLD Magdalena Ogórek.

Lewica podzielona

- Ubolewam nad tym, że ta rozdrobniona lewica nie jest w stanie usiąść do stołu i zacząć ze sobą rozmawiać - mówił w programie Tak Jest Robert Biedroń. Zdaniem prezydenta Słupska liczba lewicowych kandydatów na prezydenta to dla tej storny sceny politycznej problem. Podkreślał jednak, że to także okazja do pokazania, iż na lewicy jest wiele osób, które mają potencjał, by kandydować na najwyższy urząd w państwie. Natomiast zdaniem Dariusza Jońskiego z SLD lewicowe organizacje i ugrupowania powinny w wyborach prezydenckich skupić się wokół kandydatki Sojuszu.

Surowsze kary dla kierowców

Sejm przyjął ustawę, zaostrzająca kary m.in. za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu. Jak mówił insp. Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji, takie rozwiązania zagranicą przyniosły efekt w postaci spadku liczby przestępstw drogowych. "Tym, co przelało czarę goryczy, był wypadek w Kamieniu Pomorskim" przypominał Sokołowski. Jednak mecenas Jacek Kondracki podkreślał, że to nie surowość, a nieuchronność kary ogranicza liczbę przestępstw. "Nikt, wsiadając po pijanemu za kółko, nie czyta tekstu ustawy" ironizował karnista.

Kampania ruszyła

Kolejni kandydaci zadeklarowali start w wyborach prezydenckich. Część z nich rozpoczęła juz oficjalnie kampanię wyborczą, czy wszystkim z nich uda się uzbierać wymaganą ilość 100 tyś. podpisów do zarejestrowania kandydata w PKW?

Elektorniczna inwigilacja

Podskórne mikrochipy zamiast tzw. wejściówek, czy kart karedytowych, to już nie tylko pomysł rodem z filmów science-fiction. W jednej ze szweckich firm pracownikom wszczepiono mikronadajnik dzięki któremu mogą m.in. otwierać zamki w drzwiach, obsługiwać telefony czy kserokopiarki. O tym jakie zagrożenia i jakie korzyści mogą nieść ze sobą takie rozwiązania rozmawiali w programie Tak Jest Kaarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon i Dawid Kosiński z portalu Spider's Web.

Franciszek i klapsy

Papież Franciszek podczas swojej katechezy przytoczył historię o metodach wychowawczych, panujących w pewnej rodzinie. Głowa Kościoła pochwaliła ojca tej familii, za to, że ze względu na godność swoich dzieci, nie bił ich w twarz, a jedynie dawał klapsy. To zbulwersowało przeciwników stosowania kar cielesnych w procesie wychowawczym. Jak mówiła nauczycielka Marta Konarzewska, "dorosły, które bije dzieci, zachowuje się w sposób zinfantylizowany, nie radzi sobie z emocjami." Przeciwny temu poglądowi był Marian Piłka z Prawicy RP - jego zdaniem, "trzeba czasami zareagować, dla dobra dzieci."

Awantura o konwencję

Konwencja o zwalczaniu przemocy podzieliła parlamentarzystów i społeczeństwo. Środowiska prawicowe domagają się odrzucenia antyprzemocowej konwencji.

Spór o konwencję przeciw przemocy

W Sejmie ważą się losy konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. "To świetnie skonstruowany dokument" - stwierdziła w programie Tak Jest Kazimiera Szczuka. Przeciwna jego wprowadzeniu jest Joanna Banasiuk, która podkreślała, że konwencja nie zapobiega rzeczywistym źródłom przemocy domowej.

Błąd podczas zapłodnienia in vitro

Prokurator Generalny Andrzej Seremet polecił zbadać, dlaczego szczecińska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. kobiety, która po zabiegu in vitro urodziła nie swoje dziecko. Piotr Zajkowski należący do Warszawskich Obrońców Życia i Rodziny uważa, że "ten przypadek powinien być wykorzystany do tego, by w ogóle zakazać procedury in vitro". Innego zdania jest ginekolog dr Grzegorz Południewski, który podkreśla, że "musimy się liczyć z tego typu zdarzeniami".

Abp Hoser: Kościół zdradził JPII

Biskup diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser udzielił wywiadu Katolickiej Agencji Informacyjnej, w którym między innymi oskarżył duchownych, że nie rozumieją i nie słuchają nauczania Jana Pawła II w sprawach rodziny. Zdaniem filozofa, prof. Zbigniewa Mikołejki, wypowiedzi hierarchy to "ukryty atak na Kościoł papieża Franciszka." Rzecznik arcybiskupa Mateusz Dzieduszycki bronił swojego przełożonego, wskazując na "szalenie pozytywną wymowę" wywiadu. "Arcybiskup zachęcał, by pracować nad rodziną, zanim pojawi sie w niej kryzys" mówił Dzieduszycki.