Tak jest

Tak jest

Podpisać Konwencję?

Tzw. "Konwencja antyprzemocowa" w wirze kampanii prezydenckiej. Po tym jak Bronisław Komorowski ogłosił, że podpisał ustawę zezwalającą na ratyfikację Konwencji, głos w sprawie dokumentu zabrali niemal wszyscy kandydaci. Nie podpisaliby jej kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda i Polskiego Stronnictwa Ludowego Adam Jarubas. Tego, by dokument został jak najszybciej podpisany chce kandydatka SLD Magdalena Ogórek. O tym co prezydent powinien zrobić z Konwencją w programie Tak Jest rozmawiali Kazimiera Szczuka z Twojego Ruchu i Marian Piłka z Prawicy RP.

Czy kobiecość jest zagrożona?

Współczesne uwarunkowania kulturowe stawiają przed kobietami coraz wyższe wymagania. Mają one za zadanie łączyć rolę matki z pracą i osiągać równocześnie sukcesy na kilku płaszczyznach. Stać się przy tym wręcz "męskie". W "Tak jest" publicystka katolicka - Małgorzata Terlikowska i feministka - Marta Konarzewska próbują ocenić, na ile kobiecość w dzisiejszych czasach jest zagrożona?

Czy można się nie zgodzić z nauczaniem biskupów?

Wierny może sprzeciwić się biskupowi, jeśli tak podpowiada mu sumienie. To jedna z tez książki „Blask wolności” o. Ludwika Wiśniewskiego, dołączonej do „Tygodnika Powszechnego”. Czy teza ta może wstrząsnąć katolikami w Polsce? W Tak Jest - Tomasz Wiścicki i prof. prof. Tadeusz Bartoś.

Rosjanie odstępują od europejskiego traktatu o broni konwencjonalnej

Stany Zjednoczone wyślą na Ukrainę broń nieofensywną - drony oraz pojazdy opancerzone. Informacje taką, ukraińskiemu prezydentowi Petro Poroszence, przekazał amerykański wiceprezydent Joe Biden. Tymczasem Rosja postanowiła wycofać się z prac wspólnej grupy konsultacyjnej do spraw Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie. - Zawieszenie traktatu to ewidentna próba oddziaływania na zachodnią opinię publiczną, poprzez groźbę powrotu do „zimnej wojny” - mówi w "Tak Jest", Jacek Protasiewicz z PO. Prof. Tadeusz Iwiński z SLD uspokaja: - Takich traktatów i konwencji jakie zawiesiła teraz Rosja mamy dziesiątki, więc nie jest to nic nadzwyczajnego. Dodaje jednak, że działanie naszych wschodnich sąsiadów ma znaczenie psychologiczne.

PiS zawiesza twórcę SKOK-ów

Prawo i Sprawiedliwość zawiesiło w prawach członka klubu senatora Grzegorza Biereckiego w związku z doniesiami medialnymi, według których polityk miał wyprowadzić kilkadziesiąt milionów złotych ze SKOKów do spółki, której jest właścicielem i prezesem. Jak mówił poseł PiS Andrzej Jaworski, taka decyzja wiąże się z "wysokimi standardami" w jego partii. "Bierecki nie ma na razie postawionych żadnych zarzutów" podkreślał Jaworski. O wstrzymanie się z werdyktem do czasu sądowych decyzji apelował Sławomir Neumann z PO, choć przypominał jednocześnie, że Bierecki przed laty blokował ustawę, przekazującą nadzór nad SKOK-ami do Komisji Nadzoru Finansowego.

Rządowy projekt in vitro

Rząd przyjął projekt o zapłodnieniu in vitro. Co regulują przepisy? Kto będzie mógł skorzystać z rządowego projektu?

Kampanijne strategie

Władysław Bartoszewski, Jerzy Buzek, Robert Korzeniowski - to tylko kilka nazwisk członków komitetu honorowego Bronisława Komorowskiego. Z kolei Andrzeja Dudę popiera m.in. córka Czesława Niemena, Janusz Rewiński i Jerzy Zelnik. O tym, który z kandydatów zgromadził wokół siebie bardziej rozpoznawalne nazwiska i kto przedstawia lepszy program dla Polski - spierali się w programie "Tak Jest" Tomasz Nałęcz i Piotr Gliński .

Przyszłość lewicy z Magdaleną Ogórek

Magdalena Ogórek, kandydatka SLD na prezydenta, nadal unika mediów i rzadko odpowiada na pytania dziennikarzy. „Pojęcia nie mam, czy ona mówi coś co jej napisano, czy coś co ma przemyślane” - stwierdził Sławomir Sierakowski. Z kolei Tadeusz Iwiński w programie Tak Jest zapewniał, że kampania Magdaleny Ogórek dopiero się rozkręca.

Konkubinat to grzech?

Dyskusja wokół nietypowej kampanii Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Plakaty z hasłem "Konkubinat to grzech, nie cudzołóż!" pojawiły się w kilku miastach w Polsce. - Chcieliśmy dotrzeć do młodych z mocnym przekazem - tłumaczył ks. Przemysław Drąg, dyrektor KODR. O tym czy kampania prowadzona przez Ośrodek jest potrzbna i wwłaściwie przygotowana rozmawiali w programie Tak Jest posłanka Marzena Wróbel i filozof Jarosław Makowski.

"Będziemy składać kwiaty pod pomnikiem Niemcowa"

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik analizował sytuację w Rosji po zabójstwie Borysa Niemcowa. Jego zdaniem, Władimir Putin ponosi polityczną i moralną odpowiedzialność za śmierć opozycjonisty. "Po raz pierwszy od wybuchu wojny z Ukrainą widzieliśmy kilkudziesięciotysięczną demonstrację w rosyjskiej stolicy. To była Rosja przyszłości" mówił Michnik, dodając "prędzej czy później, będziemy składać kwiaty w wolnej Moskwie pod pomnikiem Niemcowa."

Pogrzeb Niemcowa

W Moskwie pożegnano zastrzelonego opozycjonistę Borysa Niemcowa. Podczas uroczystości Polskę reprezentował doradca prezydenta Jan Lityński i wiceszef MSZ Konrad Pawlik. Zdaniem Jarosława Sellina z PiS, do Moskwy powinien przyjechać także szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Putin wykorzystuje każdą okazję do dzielenia Zachodu i to było widać - jednych wpuszcza, drugich nie wpuszcza.(...) Gdyby wolę uczestnictwa w pogrzebie wyrazili liderzy instytucji europejskich, to cięzko byłoby mu tym grać" mówił Sellin. Paweł Zalewski z Platformy podkreślał związek rosyjskiego prezydenta ze śmiercią Niemcowa - "jeżeli to morderstwo nie było na zlecenie Putina, to i tak odbyło się w kontekście stworzonego przez niego systemu, więc bierze za to polityczną odpowiedzialność."

Żołnierze wyklęci, żołnierze niezłomni

Dla jednych bohaterowie, dla innych zdrajcy. Histroria Żołnierzy Wyklętych dzieli Polaków. Walczyli do ostatniej chwili z rodzącym się komunizmem, ale nie tylko ich chlubne czyny zapisały się na kartach historii.

Spór o historię wyklętych

W niedzielę w całym kraju odbywały się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Prezydent Bronisław Komorowski wyraził nadzieję na szybkie zakończenie identyfikacji ofiar represji stalinowskich i upamiętnienie miejsc ich pochówku. Zdaniem Joanny Senyszyn „trzeba pamiętać też o pomordowanych przez Żołnierzy Wyklętych”. Zbigniew Girzyński w programie Tak Jest podkreślał, że incydenty, do których dochodziło nie mogą rzutować na całościową ocenę wspaniałej postawy żołnierzy antykomunistycznego podziemia.

Ciąg dalszy afery taśmowej

Jak donosi Gazeta Wyborcza w MSW działała specjalna grupa inwigilująca byłych szefów ABW, SKW, BOR oraz obecnego szefa CBA, która miała ustalić kto stoi za tzw. aferą taśmową. Opozycja domaga się w tej sprawie komisji śledczej w celu wyjaśnienia tych doniesień.

Sienkiewicz: w MSW nie działała żadna tajna grupa

Według Gazety Wyborczej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych działała specjalna grupa, która miała inwigilować byłych szefów ABW, SKW, BOR oraz obecnego szefa CBA. Jak utrzymuje dziennik, o udział w tzw. aferze podsłuchowej miał podejrzewać ich ówczesny szef resortu Bartłomiej Sienkiewicz. Były minister, który był gościem programu Tak Jest - kategorycznie tym doniesieniom zaprzecza.

Spór o kwotę wolną od podatku

"Polski system jest bezwzględny wobec maluczkich, a miłosierny względem bogatych" - mówił w programie Zbigniew Ziobro. Zarzuty odpierała wiceminister finansów- Izabela Leszczyna tłumacząc, że w Polsce pomaga się właśnie najbiedniejszym, a porównywanie naszego kraju do innych, lepiej rozwiniętych, jest "porównywaniem mrówki do słonia".

Bunt frankowiczów i propozycje ZBP

Stowarzyszenie na Rzecz Obrony Praw Konsumenta i Obywatela „Pro Futuris" namawia zadłużonych we frankach szwajcarskich do zlikwidowania konta i przeniesienia oszczędności z banków, w których zaciągnęli kredyty. Pieniądze miałyby trafić do tych banków, które nie udzielały kredytów walutowych. Stowarzyszenie planuje też 28 lutego, manifestację pod pałacem prezydenckim. - Każdą umowę da się wypowiedzieć - mówi w "Tak Jest" Magdalena Hodak ze stowarzyszenia "Pro Futuris" i dodaje, że jej zdaniem udzielane kilka lat temu kredyty we frankach szwajcarskich nie spełniają definicji kredytu, są za to spekulacyjnym instrumentem finansowym. Jerzy Bańka, ze Stwoarzyszenia Banów Polskich zapowiada, że na 11 marca Związek ogłosi koncepcję na rozwiązanie problemu frankowiczów, która będzie rozwiązaniem systemowym. Jego zdaniem propozycja spodoba się większości posiadających kredyt we szwajcarskiej walucie.

Miejsce dla pomnika Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

W centrum, ale nie na Krakowskim Przedmieściu ma stanąć pomnik ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Lokalizację pomnika zaproponowano podczas spotkania, w którym uczestniczyli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, władz Warszawy i część rodzin ofiar katastrofy. O propozycji lokalizacji pomnika rozmawiali w programie Tak Jest doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz i były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański.