Tak jest

Tak jest

Marihuana jako lek

Dorota Gudaniec, której syn choruje na epilepsję lekooporną, zapewnia, że dzięki marihuanie stan zdrowia jej dziecka znacznie się poprawił. Dla Macieja Hamankiewicza z Naczelnej Izby Lekarskiej, nie jest to jednak decydujący argument za legalizacją marihuany leczniczej. Jego zdaniem dotychczasowe badania w tym zakresie nie są wystarczające. Oboje byli gośćmi programiu Tak Jest.

Rzeczniczka na marszałka

Dotychczasowa rzeczniczka rządu, Małgorzata Kidawa-Błońska, otrzymała rekomendację zarządu PO na marszałka Sejmu - ma zastąpić na tym stanowisku Radosława Sikorskiego. Jak mówił Marcin Kierwiński, szef gabinetu politycznego premier Kopacz, "to osoba koncyliacyjna, która potrafi zażegnywać konflikty.""To kolejna roszada w już i tak rozedrganym rządzie" atakowała posłanka PiS Anna Zalewska.

Nowe rozdanie

Znamy już nazwiska osób, które zastąpią ministrów odwołanych w zeszłym tygodniu przez premier Kopacz w związku z aferą taśmową. Resortem zdrowia pokieruje kardiochirurg profesor Marian Zembala, nowym ministrem skarbu państwa zostanie poseł PO Andrzej Czerwiński, olimpijczyk Adam Korol będzie szefował ministerstwu sportu, a koordynatorem do spraw służb specjalnych będzie były minister sprawiedliwości Marek Biernacki. O tym, czy nowe twarze w rządzie mają szanse wpłynąć na pracę swoich resortów na 4 miesiące przed wyborami i czy Platforma ma jeszcze szanse odbudować utracone zaufanie Polaków, rozmawiali w programie Tak jest Adam Bielan i Ryszard Kalisz.

Prezydenckie wojenki na słowa

- Prezydent powinien działać uspokajająco i stabilizująco - zauważa Bronisław Komorowski i zaprasza na konsultacje liderów koalicji rządzącej. To ewidentny przytyk do wcześniejszego wystąpienia prezydenta elekta. Andrzej Duda zdecydowanie opowiedział się w nim po stronie opozycji wskazując, że gabinet Ewy Kopacz stracił mandat do dalszych rządów. Kolejny raz iskrzy między urzędującym jeszcze a przyszłym prezydentem, co obrazuje, że wszelkie powyborcze uprzejmości były jedynie kurtuazją. O prezydenckiej „dwuwładzy” rozmawiali w programie Tak jest Julia Pitera i Zbigniew Girzyński.

Dymisje, rezygnacje, przeprosiny - za późno czy w samą porę?

Polityczna burza po kolejnym wątku afery taśmowej. Premier Ewa Kopacz, po rozmowach z osobami, które zostały lub mogły zostać nagrane, podjęła decyzję o odwołaniu ze stanowiska ministrów zdrowia, sportu i skarbu państwa. Ze stanowiskiem marszałka Sejmu pożegna się też Radosław Sikorski. Zaufanie stracił również prokurator generalny, którego sprawozdania premier nie podpisze, co otwiera drogę do jego dymisji. Eksperci mówią o "ucieczce do przodu" i próbie narzucenia dyskursu zmiany. A samo wystąpienie Ewy Kopacz na gorąco komentowali w programie "Tak jest" Elżbieta Radziszewska z PO i Mariusz Błaszczak z PiS-u.

Śledztwo nie takie tajne

Ponad 2,5 tysiąca stron akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej wyciekło do Internetu. Są tam szczegóły dochodzenia, zeznania a także dane osobowe ważnych osób w państwie. Mówi się nawet o największym skandalu w historii polskiej prokuratury. Ta wszczyna dochodzenie nie w sprawie przecieku, ale samego upublicznienia dokumentów. O tym, kto odpowiada za te naruszenia i jak poprawić funkcjonowanie polskiej prokuratury rozmawiali w programie Tak jest minister sprawiedliwości Borys Budka i poseł Andrzej Dera.

Ruch Kukiza idzie do Sejmu

Według najnowszego sondażu CBOS, ruch Pawła Kukiza zająłby trzecie miejsce w jesiennych wyborach parlamentarnych z 14-procentowym poparciem. Jak deklarował dr Wojciech Błasiak z Ruchu Obywatelskiego na rzecz JOW, nadrzędnym celem zwolenników byłego kandydata na prezydenta pozostaje zmiana ordynacji wyborczej. "Pracujemy nad programem, będzie gotowy na jesienne wybory" mówił dr Błasiak.

Obywatelska fikcja?

Z 336 projektów, przyjętych do budżetów obywatelskich na 2015 rok w Warszawie, zrealizowano zaledwie 80. Jak mówił wiceprezydent miasta, Jacek Wojciechowicz, budżety "nie są fikcją", ale zaangażowanie w ich wykonywanie "może nie być najwyższe". Jan Śpiewak ze stowarzyszenia "Miasto jest Nasze" przypominał, że odrzucono niemal jedną czwartą złożonych projektów. "Energia warszawiaków jest tłamszona" podkreślał radny.

Idzie nowe?

„Pokolenie okrągłego stołu nie ma już woli walki” - stwierdził Ryszard Petru w programie Tak Jest, uzasadniając dlaczego właśnie teraz założył Stowarzyszenie NowoczesnaPL. O potrzebie zmian na polskiej scenie politycznej mówił również Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej.

Lewica nad przepaścią

SLD apeluje do całego środowiska lewicowego, o utworzenie przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi, szerokiego frontu, który wsytawi wspólne listy. Dla wielu politykow i działaczy lewicowych, szczególnie tych z młodszego pokolenia, problemem jest postać Leszka Millera, który mimo porażki Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich i słabych wynikach w sondażach, nadal pozostał szefem Sojuszu. - Miller kiedyś dał ogromy sukces SLD, a teraz mamy zawirowania na scenie politycznej. Do jesieni to wszystko się jeszcze zmieni - mówi w Tak Jest Joanna Senyszyn. Niezrzeszony obecnie poseł Andrzej Rozenek, wcześniej związany z Ruchem Plaikota, nie ma optymistycznej wizji dla SLD pod dotychczasowym przywództwem - Miller doprowadził partię na skraj przepaści. Pytanie czy zrobicie krok do przodu czy do tyłu?

Idzie nowe? -Partia Razem i Nowoczesna PL w Tak Jest.

Na scenie politycznej pojawiły się dwa nowe ugrupowania. Chociaż różnią się diameralnie postulatami, łączy je jedno- mocna chęć zmian. Partia Razem i Nowoczesna PL to partie, które w jesiennych wyborach zawalczą o miejsce na Wiejskiej. W programie Tak Jest ich członkowie- Jarosław Soja i Adam Kądziela odbyli pierwsze starcie. Partia Razem ma w planach przeprowadzenie rewolucji na lewicy. Nowoczesna PL Ryszarda Petru to z kolei stowarzyszenie przedsiębiorców i samorządowców nawołujące do uwolnienia gospodarki. W programie dyskutowali między innymi na temat stosunku do Pawła Kukiza...

Z Syrii tylko chrześcijanie

Rząd Ewy Kopacz zdecydował, że Polska przyjmie 60 rodzin syryjskich chrześcijan. Do naszego kraju mogą w przyszłości trafić kolejni uchodźcy z ogarniętej wojną domową Syrii - ma to jednak dotyczyć wyłącznie osób wiary chrześcijańskiej. Jak mówił Marian Piłka z Prawicy RP, "mamy wobec tych ludzi obowiązki, wynikające ze wspólnoty wiary." "Muzułmanie nie będą szanować naszej wolności" podkreślał Piłka. Marta Szczepanik z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że strach Polaków przed imigracją wynika z braku doświadczeń w tej materii - "Jesteśmy krajem homogenicznym etnicznie, z cudzoziemcami spotykamy się rzadko."

Początek szorstkiej przyjaźni?

Jarosław Kaczyński w przeszłości dwukrotnie wylansował polityków, którzy zajęli najwyższe stanowiska państwowe. W 1990 roku był współautorem kampanii prezydenckiej Lecha Wałęsy. Piętnaście lat później za jego protekcją premierem został Kazimierz Marcinkiewicz. W obu przypadkach, po krótszym lub dłuższym okresie czasu, Kaczyński tracił do nich zaufanie i dążył, skutecznie lub nie, do usunięcia ich ze stanowiska. O tym czy historia konlfiktu może się powtórzyć z namaszczonym przez szefa PiS-u Andrzejem Dudą, gdy obejmie on najwyższy urząd w państwie rozmawiali w programie Tak jest Andrzej Urbański i Paweł Piskorski.

Jaka prezydentura?

W piątek w pałacu w Wilanowie Andrzej Duda odbierze zaświadczenie o wyborze na nowego prezydenta Polski. Po tej uroczystości, jak zapowiadają jego dotychczasowi współpracownicy rozpocznie się budowanie kancelarii nowego prezydenta. O tym jaka będzie prezydentura Andrzeja Dudy rozmawiali w programie Tak Jest aktor Jerzy Zelnik i muzyk Maciej Maleńczuk.

Emerytalny blef wyborczy?

PSL przejmuje prezydencki projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym. Ludowcy powołali już nawet zespół, który miałby dopracować ten dokument. To pokłosie wydarzeń z powyborczego poniedziałku, gdy Kancelaria prezydenta informowała, że wycofuje ten projekt z konsultacji, bo z uwagi na wynik głosowania, Bronisław Komorowski nie powinien podejmować ważnych decyzji tuż przed końcem kadencji. Politycy opozycji grzmią, że huczne zapowiedzi okazały się blefem, który miał przekonać wyborców do jego kandydatury. O niezrozumiałej dla wielu decyzji odchodzącego prezydenta rozmawiali w programie Tak jest Dariusz Joński i Jan Lityński.

Zmiana w Pałacu - motywy zwycięstwa i przyczyny klęski.

Już wszystko jasne - nowym prezydentem RP będzie kandydat Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Duda. Oficjalnie polityk z Krakowa zostanie zaprzysiężony w sierpniu. Specjaliści od marketingu politycznego, socjologowie, a także politycy zastanawiają się, co przeważyło na 3-procentowym zwycięstwie Dudy nad Bronisławem Komorowskim, który do kampanii wyborczej przystępował z ogromnym poziomem zaufania społecznego. W programie Tak Jest historyk idei Paweł Śpiewak oraz socjolog Tomasz Żukowski rozmawiali o narracji w kampanii, analizowali jej przebieg, a także zastanawiali się, jaka będzie wyglądał w Polsce gorący okres przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi.

Niespokojny finisz wyborczej kampanii

Po krótkiej przepychance funkcjonariusze BOR obezwładnili mężczyznę, który próbował zaatakować Bronisława Komorowskiego w czasie spotkania z wyborcami w Toruniu. 34-latek wyskoczył z tłumu i z podniesioną ręką gwałtownie ruszył w kierunku prezydenta. Incydent komentowali goście programu Tak Jest.

Na kogo zagłosuje środowisko LGBT?

Kampania prezydencka wkroczyła w swoją finałową fazę. Dzielą nas jedynie godziny od rozpoczęcia ciszy wyborczej. Czasu na walkę o wyborców zostało więc niewiele, a sondażowa liczba niezdecydowanych wskazuje, że wciąż jest sporo głosów do zagospodarowania. Pretendenci do prezydenckiego fotela chwalą się poparciem kolejnych stowarzyszeń czy związków, ale jest środowisko, które nie udzieliło jednoznacznego poparcie któremuś z kandydatów. To osoby LGBT, których przedstawiciele nie ukrywają rozczarowania ostatnim politycznym okresem. O tym, jak zagłosuje to środowisko, rozmawiali w programie Tak jest były bokserski mistrz świata Dariusz Michalczewski, Bartosz Kownacki z PiS-u oraz Paweł Olszewski z PO.