Kropka nad i

Kropka nad i

"PiS nakręca kampanię nienawiści wobec rezydentów"

Prawo i Sprawiedliwość próbowało przedstawić protestujących jako małą garstkę, to się nie udało. Bardzo jasną odpowiedź dały związki zawodowe, które murem stanęły za młodymi lekarzami - powiedział Adrian Zandberg z Partii Razem. Z Markiem Jakubiakiem z ruchu Kukiz'15 rozmawiali w "Kropce nad i" o głodowym proteście lekarzy rezydentów i reakcji rządu na ich postulaty.

"Bez zwiększenia nakładów ten system się zawali"

- To są osoby, które już są pełnoprawnymi lekarzami. Codziennie mają sytuacje, gdy zostają sami z pacjentem, gdzie sami decydują, gdzie zdrowie i życie pacjenta zależy właśnie od nich - powiedział prof. Wojciech Szczeklik, internista, mówiąc o lekarzach rezydentach. Wraz z prezesem Naczelnej Izby Lekarskiej dr. Maciejem Hamankiewiczem i dr. Jarosławem Bilińskim, wiceprzewodniczącym Porozumienia Rezydentów OZZL mówił w "Kropce nad i" o głodowym proteście rezydentów, który trwa od 2 października.

Bielan: trzeba będzie na nowo ułożyć nasze relacje z prezydentem

- Mamy w tej sprawie różne zdania. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia i w przyszłym tygodniu rozpoczniemy prace nad tą ustawą - powiedział w czwartek w "Kropce nad i" Adam Bielan z Polski Razem. Skomentował w ten sposób konflikt o reformę sądownictwa pomiędzy prezydentem Andrzejem Dudą i rządem.

"Człowiek bez poglądów, bez kręgosłupa". Ryszard Petru o nowej partii Gowina

Nie dajmy się zwieść, że to będzie jakaś nowa partia - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 lider Nowoczesnej Ryszard Petru, komentując słowa Jarosława Gowina, który zapowiedział, że poszerzy się koalicja rządowa i powstanie nowa partia. - Człowiek bez poglądów, bez kręgosłupa, w związku z tym nie przykładałbym żadnej wielkiej wagi do jego niby partii - dodał.

"Po Euro awans na mundial był obowiązkiem"

Zbigniew Boniek - gość programu "Kropka nad i" - mówił o dużych nerwach w trakcie niedzielnego meczu z Czarnogórą. - Kiedy rywale wyrównali, była nutka lekkiego przygnębienia. Pomyślałem: "o Boże, co się dzieje?". Ale wyszliśmy z tego obronną ręką - powiedział Monice Olejnik prezes PZPN.

Generał Polko o dowódcy zbadanym wariografem: Upokarzające. Odmówiłbym przyjęcia stanowiska

- W siłach NATO wariografem bada się właściwie jedynie oficerów CIA. Nie spotykałem w żadnej innej armii (sytuacji - red.), żeby dowódcę dywizji poddawano tak upokarzającej procedurze - mówił w "Kropce nad i" były dowódca GROM gen. Roman Polko, komentując słowa szefa MON. Antoni Macierewicz stwierdził, że nowy dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód w Elblągu "na własną prośbę poddał się badaniu wariografem".

"Znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas"

- Myśmy robiły protest, żeby im przypomnieć, że jeżeli znowu będą grzebać przy naszych prawach, to znowu wyjdziemy licznie na ulice. Niech nie zapominają o nas - powiedziała Barbara Nowacka (Inicjatywa Polska) w "Kropce nad i". Razem z Joanną Scheuring-Wielgus (Nowoczesna) rozmawiały o Czarnym Proteście kobiet oraz o projektach ustaw dotyczących prawa aborcyjnego.

Arłukowicz o sieci szpitali: to powrót do pełnej komuny, czysty PRL

360 szpitali nie wchodzi do sieci, czyli traci pewność finansowania. Nie wiadomo, czy te szpitale będą funkcjonowały. W mojej ocenie duża część z nich będzie musiała zostać zlikwidowana - powiedział w "Kropce nad i" były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (PO). Skomentował również zmiany w organizacji nocnej i świątecznej opieki medycznej. - Na tym SOR-ze, na tej izbie przyjęć, znajdą się wszyscy ci, którzy mieli: wypadek samochodowy, zawał serca, udar mózgu, dziecko z grypą i biegunką, przecież to powrót do pełnej komuny - dodał.

"Prezydent blokując ustawy PiS, uratował obóz dobrej zmiany"

Prezydent ratuje obóz dobrej zmiany przed nieszczęściem. Myślę, że oni się dogadają na końcu w Sejmie, nie wyobrażam sobie, żeby nie. Tak wygląda polityka - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Zofia Romaszewska, doradca społeczny prezydenta i działaczka opozycji w PRL. - Myślę, że to się skończy jakimś kompromisem - dodała.

"Prezes Kaczyński rozegrał prezydenta jak dziecko"

- Niech przyjdzie policja i ją wyprowadzi - stwierdził Roman Giertych w "Kropce nad i", pytany o ewentualną dymisję I prezes Sądu Najwyższego w razie wejścia w życie prezydenckiej ustawy skracającej jej kadencję. Jak ocenił, jeśli profesor Małgorzata Gersdorf ustąpi pod wpływem tej ustawy, to "nie dotrzyma słów przysięgi sędziowskiej". Gość Moniki Olejnik komentował między innymi prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Odniósł się do propozycji Andrzeja Dudy, która zakłada przechodzenie w stan spoczynku sędziów SN po osiągnięciu przez nich 65. roku życia.

Prof. Zoll: stopień szkodliwości nadal jest wysoki

- Te propozycje są atakiem na demokrację - powiedział w "Kropce nad i" profesor Andrzej Zoll, były prezes Trybunału Konstytucyjnego i były Rzecznik Praw Obywatelskich komentując prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, które we wtorek wpłynęły do Sejmu.

"Przechodzenie w stan spoczynku po ukończeniu 65 lat niekonstytucyjne"

Nie powinniśmy porównywać tych propozycji z poprzednią ustawą, bo jeśli tak będziemy robić, to ona oczywiście wygląda lepiej - powiedział w specjalnym wydaniu "Kropki nad i" w TVN24 rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski. Sędzia odniósł się w ten sposób do przedstawionego w poniedziałek prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Zestawił go z poprzednią ustawą, proponowaną przez PiS. Gośćmi dalszej części programu byli Stanisław Tyszka (Kukiz’15), Jan Grabiec (PO) i prof. Marek Chmaj.

Sellin: są wnioski do CBA, jest wyjaśnienie z kancelarii premiera

- Jeżeli są złożone wnioski do Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jeżeli jest również wysłane wyjaśnienie z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie powołania tej spółki, to Centralne Biuro Antykorupcyjne z pewnością się tą sprawą zajmie - mówił w "Kropce nad i" wiceminister kultury Jarosław Sellin komentując wymianę pism między CBA a kancelarią premiera w sprawie okoliczności powstania spółki powiązanej z kampanią "Sprawiedliwe sądy".

Kampania billboardowa? "Wymierzona w prezydenta, ma go zdyskredytować"

Kampania billboardowa jest próbą sił za publiczne pieniądze, żeby zdyskredytować pana prezydenta - stwierdził w "Kropce nad i" TVN24 Borys Budka, były minister sprawiedliwości. Zdaniem wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki (Kukiz '15), prezydent Duda zgodził się z nim, że kampania "nie pomaga nam rozwiązywać problemów z polskim wymiarem sprawiedliwości ".