Poznań

Poznań

Kim jest anonimowy świadek Poznańskiego Czerwca? IPN szuka człowieka z kamerą

W czerwcu 1956 roku w Poznaniu miał miejsce pierwszy w PRL strajk generalny. W tym samym czasie odbywały się XXV Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tysiące wystawców, w tym wielu z państw Europy Zachodniej, a niemal tuż obok nich tysiące demonstrujących robotników. Oczywiście władza nie pozwoliła na przedostawanie się informacji o niepokojach społecznych do krajów Europy Zachodniej, a jednocześnie służby skrupulatnie wszystko dokumentowały – wynikiem tego są liczne zdjęcia. Wśród nich jedno, na którym uchwycono tajemniczego mężczyznę z kamerą. Przez ponad pół wieku nie udało się ustalić, kim jest ów anonimowy świadek wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku. IPN stara się ustalić, czy istnieją nagrania z jego kamery, ponieważ to, co nagrał, może rzucić nowe światło na historyczne wydarzenia. Materiał Faktów Ekstra.

Poznań buduje zamek. Otwarcie znów opóźnione

Nie 29 czerwca a najwcześniej późną jesienią zostanie otwarty dla zwiedzających Zamek Przemysła w Poznaniu. W jego pomieszczeniach funkcjonować będzie Muzeum Sztuk Użytkowych. Na wieży zamkowej znajdzie się taras widokowy.

Ciężkie zadanie dla oficera rowerowego. W Poznaniu drogowych absurdów nie brakuje

Po latach walki, poznańscy rowerzyści wreszcie doczekają się urzędnika, który będzie odpowiadał za ich interesy. O tym jak źle w niektórych miejscach miasta wygląda infrastruktura rowerowa, można było się przekonać podczas wakacyjnych patroli rowerowych zorganizowanych przez Sekcję Rowerzystów Miejskich. Co powinien poprawić oficer rowerowy? Wskazujemy 7 absurdów, którymi powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Roboty w operze. Zaskakująca adaptacja "Cyberiady" Lema

Pozornie nie ma bardziej odległych gatunków niż fantastyka naukowa i opera. Dzieło Stanisława Lema doczekało się nieoczekiwanej, operowej adaptacji. Do jego "Cyberiady" Krzysztof Meyer napisał muzykę, a częścią wizualną zajął się Teatr Wielki w Poznaniu. W niedzielę spektakl zobaczą również widzowie warszawskiej Opery Narodowej.

Ciężarówka zgubiła 80-tonowy słup. Podnosiły go dwa dźwigi

Po ponad sześciu godzinach udało się usunąć betonowy słup, który zsunął się nad ranem z naczepy na jezdnię w Swarzędzu k. Poznania. Droga krajowa nr 92 w kierunku Warszawy była zablokowana. Transport miał trafić do powstającej fabryki Volkswagena we Wrześni. Ciężarówka z ładunkiem ważyła o ponad 50 ton więcej, niż dopuszczało zezwolenie.

Poznań ma mieć lepszą wodę w kranach

Z kranów w zachodniej części aglomeracji poznańskiej od piątku ma popłynąć smaczniejsza i bardziej krystaliczna woda. Poprawa jakości w wodociągach jest możliwa dzięki modernizacji Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w podpoznańskiej Mosinie.

"Zaatakowali policjantów nożyczkami. Kopali i grozili zabiciem"

Trzech pijanych mężczyzn wdało się w szarpaninę z policjantami na stacji benzynowej w Skokach (woj. wielkopolskie). Według relacji funkcjonariuszy najpierw obrzucili ich wulgaryzmami, grozili zabiciem, później zaczęli kopać po nogach. Jeden z napastników miał też rzucić się na policjantów z nożyczkami. Na dokładkę, sprawę chcieli załatwić polubownie, oferując 50 euro łapówki.

Pierwszy polski piłkarz w Angoli. "Myślałem, że chodzi o Anglię"

Jeszcze jesienią planował zawiesić buty na kołku, teraz rozpoczął najciekawszy epizod w swojej piłkarskiej karierze. Jacek Magdziński, 28-letni napastnik urodzony w Poznaniu, na początku stycznia podpisał kontrakt z klubem Academica Petróleos Clube do Lobito z Angoli. Jak przyznaje, propozycja całkowicie go zaskoczyła, początkowo myślał, że ktoś się przejęzyczył, chcąc mu zaoferować grę... w Anglii.

Ta ulica to sukces społeczników. Taczaka będzie przyjazna pieszym

Deptak, ale z możliwością przejazdu aut i parkowania, a poza tym donice z drzewami i stoliki z krzesłami. Tak wyglądać będzie ulica Taczaka w Poznaniu. W zeszłym roku, dzięki działaniom społeczników i za zgodą mieszkańców, na ulicy eksperymentalnie wprowadzono podobne rozwiązania. Okazały się sukcesem. Teraz prowizorkę mają zastąpić stałe rozwiązania.

Prezydent Poznania i olimpijczycy wiosłowali dla WOŚP

W poznańskiej Galerii Malta po raz szósty odbyło się Wiosłowanie dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ergometrach kajakowych i wioślarskich. Punktem kulminacyjnym była sztafeta gwiazd, w której wystartowali medaliści olimpijscy na czele z Szymonem Ziółkowskim i Martą Walczykiewicz oraz władze Poznania wśród których znalazł się Jacek Jaśkowiak. - Kiedyś trenowałem wioślarstwo. Mam nadzieję, że nie zapomniałem wszystkich umiejętności - mówił prezydent Poznania.

Śpią, piją, uprawiają seks. Wielkie liczenie nietoperzy

Kilkudziesięciu chiropterologów, czyli badaczy nietoperzy z całej Polski przyjechało do Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego, by policzyć te ssaki. Co roku w poniemieckich bunkrach nocuje kilkadziesiąt tysięcy nietoperzy. Zliczyć je trudno, bo bardzo lubią zimować w różnych dziwnych zakamarkach. - Hitem ostatnich liczeń są nietoperze nocujące w puszkach z piwem - mówi Monika Pietraszko, jedna z osób liczących te ssaki.

Poznań odwołuje część koncertów WOŚP. Z powodu wiatru nie ustawili sceny

Nie będzie koncertów towarzyszących XXIII Finałowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu. - W związku z ostrzeżeniami wydanymi przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o południowo-zachodnim i zachodnim wietrze w porywach osiągającym nawet do 90 km/h, podjęliśmy decyzję o odwołaniu - informują organizatorzy. Zgodnie z programem odbędą się koncerty w Zamku.

Centymetry od tragedii w Poznaniu. Policja szuka świadków niebezpiecznej sytuacji

Poznańska policja prowadzi śledztwo w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym. Chodzi o głośną sytuację, do której doszło na początku grudnia. Mimo otwartych rogatek pociąg osobowy przeciął na pełnej prędkości ulicę św. Michała. W tym samym czasie na tory wjechała ciężarówka. Centymetry zadecydowały o tym, że oba pojazdy się nie zderzyły.

Pieniądze znikają z kont PEKA. Reklamacje są skomplikowane i bardzo utrudnione

Dzięki Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej mieszkańcy stolicy Wielkopolski mieli płacić za tyle przystanków ile przejeżdżają. System jednak zawodzi. Zarząd Transportu Miejskiego tylko do końca roku zwracał pieniądze ponad 17 tysięcy razy osobom korzystającym z tej usługi. Większość pasażerów jednak nawet nie wie, że na ich koncie jest mniej pieniędzy niż powinno być.