Pomorze

Pomorze

Od tygodnia trwa sprzątanie 19-kilometrowego odcinka plaży w Ustce po tym, jak morze wyrzuciło na brzeg bryły parafiny. – Do tej pory usunęliśmy dwie tony zanieczyszczeń – mówi szef urzędu morskiego w Słupsku.

Sąd Okręgowy w Gdańsku podtrzymał w poniedziałek decyzję sądu niższej instancji, który odmówił tymczasowego aresztowania jednego z podejrzanych o udział w bójce na plaży w Gdyni. Sąd odrzucił też zażalenia na areszt dla czterech innych podejrzanych.

Samotna matka z dwójką małych dzieci z Nowotnej w woj. pomorskim mieszka w nieogrzewanym chlewiku. Budynek stał się ich schronieniem po tym, jak dom, w którym mieszkali, pod koniec sierpnia spłonął. W budynku mieszkało 13 osób. Jedna rodzina znalazła schronienie w Dworku pod Gdańskiem. Jednak kobieta i jej dzieci nadal czekają na lokal zastępczy.

Pół tysiąca osób bawiło się na urodzinach Lecha Wałęsy. Wśród gości Pałacu Opatów w Oliwie pojawili się m.in. Donald Tusk z małżonką, Hanna Gronkiewicz-Waltz, abp Tadeusz Gocłowski, Daniel Olbrychski, Dariusz „Tiger” Michalczewski z małżonką. Były prezydent skończył 70 lat.

Śmigłowce ratunkowe potrzebne są, gdy trzeba kogoś pilnie przewieźć z jednego szpitala do drugiego na stół operacyjny. Gdy chodzi o życie, liczą się minuty. Ale niektóre przeszkody wydają się nie do przejścia. Zaledwie kilku mieszkańców blokuje zbudowanie lądowiska dla takich maszyn w Gdyni. Boją się hałasu i martwią o swoje działki. Materiał "Faktów" TVN.

Sąd w Murmańsku, na północy Rosji, skierował w niedzielę do aresztu na dwa miesiące pozostałych ośmiu członków załogi statku organizacji ekologicznej Greenpeace, którzy na Morzu Barentsa protestowali przeciwko rosyjskim wierceniom w Arktyce. Wcześniej na dwa miesiące aresztowano już 22 zatrzymanych działaczy Greenpeace, w tym pracownika Uniwersytetu Gdańskiego Tomasza Dziemianczuka.

Donald Tusk z małżonką, Hanna Gronkiewicz-Waltz, abp Tadeusz Gocłowski, Daniel Olbrychski, Dariusz Michalczewski. To część gości, którzy pojawili się na czerwonym dywanie przed Pałacem Opatów w Oliwie, gdzie Lech Wałęsa świętuje swoje 70. urodziny. Goście życzą byłemu prezydentowi przede wszystkim zdrowia i spokoju. - Wszystkie stanowiska już miałem, papieżem nie będę przecież - powiedział Wałęsa, pytany, czy rozważa jeszcze powrót do polityki. Dodał również, że w jego opinii zmiany w Polsce idą w dobrym kierunku, w związku z czym "nie ma dla niego roboty".

Ewakuowani po wybuchu materiałów pirotechnicznych lokatorzy kamienicy w Bytowie (Pomorskie) przy ul. Tartacznej wrócili już do mieszkań - poinformował w niedzielę wieczorem rzecznik miejscowej straży pożarnej asp. sztab. Stefan Pituch. Inspektor nadzoru budowlanego nie stwierdził uszkodzenia budynku.

Paweł Chodorkowski, syn Michaiła, który odsiaduje wyrok w rosyjskim łagrze, odebrał w jego imieniu nagrodę Lecha Wałęsy. - Mam nadzieję, że nasze uznanie dla cierpienia i walki przyniesie efekty - powiedział podczas uroczystości w Gdańsku Wałęsa.

Lech Wałęsa - przywódca "Solidarności", laureat Pokojowej Nagrody Nobla, jeden z symboli obalenia komunizmu w Europie środkowo-wschodniej - obchodzi w niedzielę 70 urodziny. Były prezydent RP, obok papieża Jana Pawła II, jest najbardziej znanym Polakiem we współczesnym świecie.