Waży 2200 ton i ma 90 metrów długości. Choć rozmiarami kobiety raczej nie przypomina, inwestorzy poszukują dla niej właśnie damskiego imienia. Chodzi o gigantyczną maszynę TBM, która już za niecały miesiąc drążyć będzie tunel pod Martwą Wisłą.
Inwestorom popularna nazwa "kret" nie odpowiada. – Musi być kobiece imię, taka jest tradycja – tłumaczą. -Proponujemy 6 imion, które pojawiły się w historii i legendach związanych z miastem, regionem, czy morzem, lub mogą kojarzyć się z budowaną trasą – informuje Magdalena Skorupka-Kaczmarek z Gdańskich Inwestycji Komunalnych.
Imiona związane z legendą
Wśród propozycji pojawia się: Elżbieta - od Elżbiety Koopman, pierwszej polskiej astronom, żony Jana Heweliusza, Joanna - od Joanny Schopenhauer ur. w Gdańsku, wybitnej literatki, Damroka - od księżniczki pomorskiej, córki Świętopełka II Wielkiego, Julia - odpowiednikiem żeńskim imienia Juliusz jest Julia i jest to propozycja imienia od Juliusza Słowackiego, patrona trasy, której częścią jest tunel, Wisława – od skojarzenia z rzeką, a także zmarłą poetką i Sedna – od imienia pochodzącego od bogini mórz.
Gdańszczanie mogą głosować
Głosowanie nad imieniem maszyny rozpocznie się od najbliższego poniedziałku. - Odbywać będzie się na stronie internetowej GIK i potrwa od 25 II do 3 III. Codziennie można oddać jeden głos na swoją faworytkę. Co oznacza, że każdy będzie mógł zagłosować aż siedmiokrotnie. Wyniki procentowe widoczne będą w trakcie całego głosowania - informuje rzecznik.
Jak dodaje, nazwa maszyny zostanie jej oficjalnie nadana przed rozpoczęciem prac i naklejona z boku TBM.
Będzie drążył tunel
Gigantyczny "kret" powstał na zamówienie. Budowano go 9 miesięcy. Posłuży do wydrążenia tunelu pod Martwą Wisłą. Będzie jedną z największych i najbardziej spektakularnych inwestycji miasta w ostatnich latach. Obecnie maszyna jest montowana, gotowa ma być na początku marca.
Tunel pod Martwą Wisłą to jedna z części tzw. Trasy Słowackiego, która ma być szybkim połączeniem do portu i okolic PGE Areny.
Zgodnie z założeniem, ma być zbudowany do końca 2014 roku.
Autor: aja//ec / Źródło: TVN24 Pomorze
Źródło zdjęcia głównego: GIK