Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu polskim redakcjom, Iga Świątek awansowała do trzeciej rundy Australian Open, a na Słowacji nie cichnie zamieszanie, jakie swoim zachowaniem wobec prezydenta wywołał 19-latek. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 16 stycznia.
1. Porozumienie między Izraelem a Hamasem
Osiągnięto porozumienie o zawieszeniu broni w Strefie Gazy - przekazał premier Kataru. Kraj ten był głównym negocjatorem umowy. Jak napisała agencja Reutera, porozumienie może zakończyć trwający od 15 miesięcy konflikt na Bliskim Wschodzie. Po ogłoszeniu decyzji z całego świata płyną głosy uznania.
2. Zełenski rozmawiał z polskimi mediami
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski udzielił wywiadu czterem polskim redakcjom: TVN24, Onetowi, "Rzeczpospolitej" i "Krytyce Politycznej". Ukraiński przywódca mówił o sytuacji na froncie i odpowiadał między innymi na pytanie o to, czy wojna może skończyć się w tym roku.
Redakcje były reprezentowane przez Konrada Piaseckiego, Bartosza Węglarczyka, Michała Szułdrzyńskiego i Sławomira Sierakowskiego.
3. Iga Świątek w trzeciej rundzie Australian Open
Iga Świątek (2. WTA) jest już w trzeciej rundzie wielkoszlemowego Australian Open. W czwartek bez najmniejszych problemów w swoim drugim meczu w tegorocznej imprezie w Melbourne pokonała Słowaczkę Rebeccę Sramkovą (49. WTA) 6:0, 6:2. W kolejnym zmierzy się z Brytyjką Emmą Raducanu.
4. Burza na Słowacji po geście ucznia
Nie cichnie zamieszanie, jakie swoim zachowaniem wywołał Simon Omanik, uczeń jednej ze szkół średnich w Bratysławie. 19-latek odmówił podania ręki prezydentowi Słowacji Peterowi Pellegriniemu.
Słowackie media zalewają zarówno pochlebne, jak i krytyczne komentarze na temat politycznej manifestacji chłopaka. Głos w sprawie zabrał prezydent, premier i wielu innych polityków.
5. Biden wygłosił pożegnalne orędzie do narodu
W Ameryce tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co zagraża naszej demokracji i wolnościom - powiedział prezydent USA Joe Biden w pożegnalnym orędziu do narodu.
Joe Biden wezwał też do wprowadzenia konstytucyjnych poprawek, między innymi by odebrać immunitet prezydentom.
6. Metropolita krakowski odwołany z kapituły Cracoviae Merenti
Decyzją radnych, po burzliwych obradach, metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski nie będzie już zasiadać w kapitule medalu Cracoviae Merenti, przyznawanego za szczególne zasługi dla Krakowa. Jego miejsce zajmie dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
Odwołania metropolity domagali się przedstawiciele Nowej Lewicy. Przyczynkiem były, jak argumentowali, wypowiedzi i działania abp. Marka Jędraszewskiego. Ale - jak podkreślali - chodzi o wykluczenie funkcji metropolity ze składu kapituły, co oznacza, że także następcy Jędraszewskiego nie będą zasiadać w tym gremium.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: ABIR SULTAN/PAP/EPA