Mark Brzezinski o polskiej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. "To zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla"

Autor:
akr/kg
Źródło:
PAP
Brzezinski: zobaczyliśmy w tym roku coś wyjątkowego
Brzezinski: zobaczyliśmy w tym roku coś wyjątkowego
Zdjęcie organizatora
Zdjęcie organizatoraBrzezinski: zobaczyliśmy w tym roku coś wyjątkowego

Obserwowaliśmy szybką mobilizację Polaków, by pomóc uchodźcom w obliczu masowego ich exodusu - mówił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Wskazywał, że obywatele naszego kraju "bardzo pomogli" osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie. - Uważam, że to zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - oświadczył. Ocenił również, że relacje polsko-amerykańskie są bliższe niż kiedykolwiek wcześniej.

Amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski podkreślał we wtorek w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że Polacy pomagając Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy pokazali szybką zdolność do mobilizacji. - I chciałem to raz jeszcze podkreślić, że daje to nadzieję na szeroką odnowę kraju, wzbudzenie takiego potencjału, żeby Polska kwitła i to dzięki właśnie tej szybkiej mobilizacji - mówił. Według niego, jest "to niesłychanie ważny moment w historii polskiego kraju".

Mark Brzezinski: Polacy bardzo się zmobilizowali, bardzo pomogli. To zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla

Jak mówił dalej, "w Polsce obserwowaliśmy szybką mobilizację Polaków, by pomóc uchodźcom w obliczu masowego ich exodusu". - Niestety to nie będzie ostatni raz, kiedy będziemy obserwowali taki napływ uchodźców. Ale nikt nie będzie w stanie ignorować tego, co Polacy zrobili, jak bardzo się zmobilizowali, jak bardzo pomogli, dając każdemu z nich dach nad głową i posiłek - zaznaczył Brzezinski.

- Z pewnością uważam, że to zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - oświadczył ambasador USA. Zastrzegł, że "jest troszeczkę nieobiektywny, bo jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce". - Ale mogę powiedzieć w imieniu wszystkich Amerykanów, że jesteśmy ogromnie wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - oznajmił.

Ambasador USA: Polska jest celem rosyjskiej dezinformacji

Brzezinski został też zapytany, czy Polska narażona jest na ataki dezinformacyjne ze strony Rosji. - Polska jest celem rosyjskiej dezinformacji. Widzimy jej przykłady w całym kraju, ale Polacy są inteligentni, mają taki szósty zmysł, ponieważ byli już celem propagandy i dezinformacji w przeszłości, więc są na to uwrażliwieni - odpowiedział.

Według niego, Polacy wiedzą, że działania mają większy wydźwięk niż słowa. - Wiedzą, że uchodźcy ukraińscy nie odbierają im miejsc pracy, tak naprawdę uchodźcy ukraińscy pomagają stymulować polską gospodarkę. Na przykład w sektorze technologicznym i w niektórych innych sektorach gospodarki - kontynuował dyplomata.

Ambasador ocenił, że Polacy i Amerykanie są bliżej siebie niż kiedykolwiek w przeszłości. - Jesteśmy bardziej zjednoczeni, jeśli chodzi o współpracę militarną, współpracę w zakresie wysiłków humanitarnych, (kwestię - przyp. red.) naszej współpracy biznesowej, naszych wartości - mówił Brzezinski.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości