Stan demokracji w Polsce. Dyskusja w "Kawie na ławę"

Źródło:
TVN24
Migalski: Polska jest obok Orbana i Erdogana podawana jako przykład odchodzenia od demokracji
Migalski: Polska jest obok Orbana i Erdogana podawana jako przykład odchodzenia od demokracjiTVN24
wideo 2/5
Migalski: Polska jest obok Orbana i Erdogana podawana jako przykład odchodzenia od demokracjiTVN24

W każdej książce politologicznej wydawanej na Zachodzie Polska jest obok premiera Węgier Viktora Orbana i prezydenta Turcji Recepa Erdogana podawana jako przykład odchodzenia od demokracji - powiedział w "Kawie na Ławę" politolog i były europoseł Marek Migalski. Zdaniem Krzysztofa Łapińskiego, byłego posła PiS "nie da się wykończyć demokracji w Polsce, w kraju, w którym partia rządząca nie ma nawet połowy poparcia". - Musiałoby to się odbyć w sposób dyktatorski, z czołgami na ulicach - mówił.

Goście świątecznego wydania "Kawy na Ławę" byli pytani o stan demokracji w Polsce.

Migalski: demokracja w Polsce leci na łeb na szyję

- We wszystkich rankingach, które badają stan demokracji, Polska leci na łeb na szyję od kilku lat. W każdej pozycji politologicznej, w każdej książce politologicznej wydawanej na Zachodzie Polska jest obok Orbana i Erdogana podawana jako przykład odchodzenia od demokracji - mówił Marek Migalski, politolog i były europoseł Prawa i Sprawiedliwości. Jego zdaniem jest to ocena sprawiedliwa. - Niesprawiedliwą oceną byłoby nazywanie naszego państwa dyktaturą lub demokraturą - powiedział, dodając, że nazywanie go "demokracją elektoralną" jest uzasadnione. Wyjaśnił, że jest to sytuacja, w której wybory są wolne, ale nie są uczciwe. Wskazał tu między innymi na nierównowagę w mediach publicznych.

Dyskusja polityków w "Kawie na ławę" w TVN24TVN24

W ocenie Migalskiego stan demokracji w Polsce "nie jest tak straszny, jak czasami opisują to politycy opozycji, ale jest daleko bardziej brutalny i dla nas wszystkich niekomfortowy, niż opisują to politycy partii rządzącej". - Przyszłoroczne wybory będą kluczowe, bo one rozstrzygną nie tylko o sprawach ekonomicznych, ale także o tym, w jakim kraju będziemy żyli, czy będzie to liberalna demokracja - przekonywał.

Politolog i były eurodeputowany przywołał zasadę, według której "demokracja to taki system, w którym reguły rywalizacji są pewne i jasne, natomiast wyniki są niepewne, natomiast dyktatura jest czymś odwrotnym". - My już nie jesteśmy państwem, w którym reguły są jasne, ponieważ PiS ciągle machluje przy warunkach rywalizacji i robi wszystko, by te wybory były nieuczciwe, a wynik był pewny - czyli żeby oni zwyciężyli. To się nie ud - zastrzegł.

- Wszystkie dostępne badania na rynku sondażowym w Polsce wskazują, że PiS idzie pod lód i nic mu nie pomoże i w przyszłym roku przegra wybory. Wszystko wskazuje na to, że to jest ostatni rok rządów PiS-u - ocenił Migalski.

Łapiński: nie da się wykończyć demokracji w Polsce

Zdaniem Krzysztofa Łapińskiego, byłego posła Prawa i Sprawiedliwości, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP i byłego rzecznika prezydenta Andrzeja Dudy, "nie da się wykończyć demokracji w Polsce, w kraju, w którym partia rządząca nie ma nawet połowy poparcia". - Musiałoby to się odbyć w sposób dyktatorski, z czołgami na ulicach - ocenił.

Jak mówił, "PiS nawet przy najwyższych notowaniach zdobywa czterdzieści parę procent, czyli ponad połowa społeczeństwa nie popiera władzy".

- Dzisiaj największym problemem rządzących jest to, jak wybrać wybory. Każda władza kombinowała, jak to zrobić. Uspokajam, bo wiem, że w Polsce nie da się rządzić w taki sposób, jak w Turcji Erdogan. U nas nie skazuje się burmistrzów miast czy innych konkurentów politycznych wyrokami politycznymi, żeby oni nie mogli startować w wyborach - powiedział Łapiński.

Łapiński: nie da się wykończyć demokracji w Polsce
Łapiński: nie da się wykończyć demokracji w PolsceTVN24

Kalisz: władza pisowska jest władzą barbarzyńską

- Ta władza pisowska jest władzą barbarzyńską - ocenił Ryszard Kalisz, adwokat, były poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej i były doradca prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Dodał, że "ta władza zneutralizowała Trybunał Konstytucyjny żeby nie było organu, który będzie badał zgodność ustaw z Konstytucją".

- Władza demokratyczna nie polega tylko na tym, że są wybory w miarę formalne, ale polega na tym, że przestrzega się i państwo, organy państwa są gwarantem przestrzegania praw i wolności obywatelskich - tłumaczył.

Zwrócił uwagę również na najnowszą nowelizację Kodeksu karnego. - Wróciliśmy do kodeksu Hammurabiego - ocenił.

Kalisz: władza pisowska jest władzą barbarzyńską
Kalisz: władza pisowska jest władzą barbarzyńskąTVN24

Na początku grudnia prezydent Andrzej Duda podpisał reformę Kodeksu karnego, mimo apeli ze środowiska adwokackiego o zawetowanie ustawy. Nowelizacja m.in. podnosi górną granicę terminowej kary pozbawienia wolności z 15 do 30 lat przy jednoczesnej likwidacji osobnej kary 25 lat więzienia. Wydłuża także okres przedawnienia zbrodni zabójstwa z 30 do 40 lat. Wprowadza też nowy typ przestępstwa - przyjęcie zlecenia zabójstwa oraz kary za przygotowanie do zabójstwa.

Zmiany przewidują również wprowadzenie kary tak zwanego bezwzględnego dożywocia, czyli kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia. Nowelizacja zakłada także zaostrzenie kar za przestępstwa o charakterze seksualnym i pedofilię. Kara od 5 do 30 lat więzienia albo dożywocie będzie grozić za zgwałcenie ze szczególnym okrucieństwem. Do tej pory górna granica wynosiła 15 lat więzienia. Podwyższono również - z 500 zł do 800 zł - kwotę, od której kradzież przestaje być wykroczeniem, a staje się przestępstwem.

Reforma Kodeksu karnego wprowadza także konfiskatę pojazdu prowadzonego przez pijanego kierowcę. Przepadek auta ma być stosowany w przypadkach, gdy kierowca ma co najmniej 1,5 promila lub jeśli spowodowuje wypadek przy zawartości co najmniej 0,5 promila alkoholu we krwi lub też w sytuacji recydywy.

Kłopotek: nasze państwo funkcjonuje w chaosie, a społeczeństwo w strachu

- Nasze państwo dzisiaj funkcjonuje w chaosie, decyzyjnym i kompetencyjnym, przy rozmytej odpowiedzialności, czy nawet częściowej bezkarności. Natomiast społeczeństwo żyje w strachu, strachu o swój byt, co będzie na przykład po pierwszym stycznia - mówił Eugeniusz Kłopotek, były wieloletni poseł PSL, a obecnie wójt Warlubia (woj. kujawsko-pomorskie).

Wskazał na problem z dostawami węgla. - Ja, jako wójt, na mnie zrzucono ten obowiązek, wyszarpuje od czasu do czasu trochę węgla z PGG - powiedział.

Odnosząc się do podziałów w Zjednoczonej Prawicy w sprawie Krajowego Planu Odbudowy i nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, Kłopotek zaznaczył, że "w normalnym państwie demokratycznym jeśli premier nie uzyskuje poparcia od swojego zaplecza politycznego, podaje siebie i swój rząd do dymisji".

Jego zdaniem PiS traci poparcie. - Podskórnie wyczuwam, że społeczeństwo coraz bardziej jest zaniepokojone tym, w jakim kierunku obecna władza chce pociągnąć to społeczeństwo - stwierdził. - Myślę, że jednak demokracja się w Polsce obroni, ale łatwo nie będzie - dodał.

Kłopotek: nasze państwo funkcjonuje w chaosie, a społeczeństwo w strachu
Kłopotek: nasze państwo funkcjonuje w chaosie, a społeczeństwo w strachuTVN24

Gronkiewicz-Waltz: w Polsce rozmontowano trójpodział władzy

- Tak jak Trump próbował zmienić społeczeństwo, ale mu się to nie udało, bo w USA są bardzo mocne, dwustuletnie instytucje, tak u nas rozmontowano trójpodział władzy. W zasadzie każda władza jest opanowana przez PiS, który nawet się tego nie krępuje - mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Powiedziała, że prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński "chodził tylko na uzgodnienia na Nowogrodzką". - Jak ja zostawałam prezesem NBP to musiałam iść do każdego klubu, bez względu na to, czy na mnie głosował czy nie. Czyli standardy również obyczajowe się zmieniły, nie tylko prawne - oceniła.

Zaznaczyła, że "jedna trzecia sędziów jest powołana przez neo-KRS, żeby to byli 'swoi sędziowie', ulegli"

W ocenie byłej prezydent Warszawy Polska jest dziś na marginesie Unii Europejskiej. - Jeśli chodzi o kwestie międzynarodowe, to my jesteśmy skończeni w Unii Europejskiej, a jeszcze niedawno przewodniczącym Parlamentu Europejskiego był Jerzy Buzek, a szefem Rady Europejskiej był Tusk. Dzisiaj by nas nawet nie przyjęli - stwierdziła.

Autorka/Autor:momo//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wypadku na drodze krajowej 28 koło Medyki (woj. podkarpackie). Jak informuje policja, bus przewożący siedem osób uderzył w naczepę stojącej na poboczu ciężarówki. Droga jest całkowicie zablokowana, wprowadzono objazdy drogami lokalnymi.

Tragiczny wypadek. Bus uderzył w stojącą ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Tragiczny wypadek. Bus uderzył w stojącą ciężarówkę. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
tvn24.pl
ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

ABW chciała inwigilować Pegasusem liderki Strajku Kobiet. Na jedną dostała zgodę

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aktor Andrzej Jakubas zmarł w wieku 65 lat. Informację o jego śmierci przekazał Teatr Powszechny w Łodzi, z którym był związany od ponad trzech dekad.

Andrzej Jakubas nie żyje. "Jesteś i będziesz dla nas niezastąpiony"

Andrzej Jakubas nie żyje. "Jesteś i będziesz dla nas niezastąpiony"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Huragan Milton dotarł do zachodnich wybrzeży Florydy w środę wieczorem czasu lokalnego jako huragan kategorii 3. Wraz z nim stan nawiedziły tornada, wiatr o prędkości ponad 165 km/h i gwałtowne powodzie. Poziom wody w Zatoce Meksykańskiej wzrósł w pobliżu Sarasoty o ponad 2,4 metra.

Huragan Milton uderzył we Florydę

Huragan Milton uderzył we Florydę

Źródło:
PAP

To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór. To jest tak, że zgłaszamy własną ustawę, dlatego, że nie udało się porozumieć w ramach rządu, zostanie złożona w najbliższych dniach, na pewno w październiku, i ona będzie mieściła się w limicie 4 miliardów złotych, które nam zagwarantował w przyszłym budżecie pan minister Domański - powiedział Ryszard Petru, Polska 2050, w programie "Rozmowa Piaseckiego" na temat składki zdrowotnej.

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

"To nie jest wojna, tylko różnica zdań, można powiedzieć spór"

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy nie ustają w poszukiwaniu śladów Michała Karasia. W środę przeszukali zbiornik znajdujący się na działce przy budynku dyskoteki w Bielinach (Podkarpackie), gdzie 16-letni wówczas chłopak był widziany po raz ostatni. - Badamy każdy trop, robimy wszystko, aby wyjaśnić tę sprawę - mówi prokurator Michał Lasota. Michał zaginął w nocy z 19 na 20 sierpnia 2000 roku.

Tam można było ukryć zwłoki. 24 lata po zaginięciu Michała sprawdzili zbiornik przy dyskotece

Tam można było ukryć zwłoki. 24 lata po zaginięciu Michała sprawdzili zbiornik przy dyskotece

Źródło:
tvn24.pl

Smutne rekordy i dane, które martwią. W ostatnim roku urodziło się rekordowo mało dzieci. Liczba Polaków zmalała o 130 tysięcy. To tak, jakby z mapy naszego kraju zniknęło miasto wielkości Opola. Niedługo połowa Polaków będzie po 50. Demograficzny dramat nie wróży nic dobrego. Jakie będą tego konsekwencje i jaki są szanse na zmianę tej sytuacji?

To już nie kryzys, tylko katastrofa

To już nie kryzys, tylko katastrofa

Źródło:
TVN24

Dla nastolatków nie ma bezpiecznej ilości spożywanego alkoholu. Nie powinno być na to zgody i przyzwolenia - jest to nielegalne i naganne. Dane mówią jednak coś zupełnie innego. 80 procent nastolatków w wieku 15-16 lat piło alkohol i to głównie piwo, a ponad 30 procent doświadczyło stanu upojenia. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Psychoterapeuci mówią: nie ma takich cudów

Psychoterapeuci mówią: nie ma takich cudów

Źródło:
TVN24

Powiedzieli mu, że są z policji i będzie miał postawione zarzuty. Zabrali pieniądze, dokumenty i klucze do mieszkania, do którego pojechali na "przeszukanie". Stamtąd ukradli elektronikę i gotówkę. Poszkodowanego mężczyznę zostawili w lesie. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, wśród pięciu zatrzymanych jest były policjant.

Zajechali mu drogę, wyciągnęli z auta i okradli. Mieli odznaki, nie byli policjantami 

Zajechali mu drogę, wyciągnęli z auta i okradli. Mieli odznaki, nie byli policjantami 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump w 2020 roku, gdy był prezydentem Stanów Zjednoczonych, wysłał Władimirowi Putinowi maszyny do testów na covid – potwierdza Kreml, odnosząc się do rewelacji na temat potajemnych kontaktów obu przywódców opisanych w nowej książce dziennikarza Boba Woodwarda. Według dziennikarza obaj politycy "pozostali w kontakcie" po zakończeniu kadencji Trumpa.

"Co do rozmów telefonicznych, to nieprawda". Co potwierdził Kreml

"Co do rozmów telefonicznych, to nieprawda". Co potwierdził Kreml

Źródło:
PAP

Roman Giertych, przewodniczący zespołu do spraw rozliczeń PiS, przekazał w "Kropce nad i" w TVN24, że w czwartek rano odbędzie się "duża konferencja prasowa" kierowanego przez niego zespołu. Ma ona dotyczyć - jak stwierdził - "haraczu ojca Rydzyka".

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Zapowiedź Giertycha w sprawie Rydzyka. Szczegóły "szokujące"

Źródło:
TVN24

Jak alarmuje WWF Polska w 15. edycji raportu Living Planet Report 2024, pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety. Eksperci określają ten wynik "katastrofalnym" i ostrzegają przed zbliżającymi się punktami krytycznymi dotyczącymi degradacji środowiska na całym świecie. W opinii ekspertów dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

Źródło:
WWF Polska

Przy rondzie Tybetu na Woli doszło do potrącenia pieszego. 47-letni mężczyzna z poważnymi obrażeniami został zabrany do szpitala. Sprawca wypadku uciekł. Po południu 31-latek podejrzewany o potrącenie został zatrzymany przez policję. Polska Agencja Prasowa podała, że jest to kierowca autobusu, który spadł kilka lat temu z mostu Grota-Roweckiego. Nieoficjalnie potwierdziliśmy tę informację.

31-latek zatrzymany po potrąceniu pieszego to kierowca autobusu, który cztery lata temu spadł z mostu

31-latek zatrzymany po potrąceniu pieszego to kierowca autobusu, który cztery lata temu spadł z mostu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Gdańscy policjanci zatrzymali 36-latka, który w pociągu SKM był agresywny i wymachiwał przedmiotem przypominającym broń. Został przewieziony na badania lekarskie.

Krzyczał i groził pasażerom pociągu bronią pneumatyczną

Krzyczał i groził pasażerom pociągu bronią pneumatyczną

Źródło:
KMP Gdańsk

Niemieckie władze zapowiadają utrzymanie kontroli granicznych. Będziemy to robić tak długo, jak to możliwe – powiedział kanclerz Olaf Scholz. Przyczyną decyzji MSW Niemiec o wprowadzeniu tymczasowych kontroli na granicach lądowych kraju był m.in. atak nożownika w Solingen, do którego doszło pod koniec sierpnia.

Niemcy chcą utrzymać kontrole graniczne "tak długo, jak to możliwe"

Niemcy chcą utrzymać kontrole graniczne "tak długo, jak to możliwe"

Źródło:
PAP

960 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Ukraińcy zaatakowali w środę bazę magazynową dronów Shahed w pobliżu wsi Oktiabrskij w obwodzie krasnodarskim w Rosji - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Zaatakowany magazyn dronów

Zaatakowany magazyn dronów

Źródło:
PAP

Huragan Milton dotarł do Florydy. Prokurator Generalny złożył wniosek o uchylenie immunitetu posła Łukasza Mejzy. Najwyższa Izba Kontroli zaprezentuje w czwartek raport dotyczący afery wizowej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek, 10 października.

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Huragan, zagrożony immunitet, nowa strategia

Źródło:
PAP, TVN24

Pięć osób trafiło na Krecie do szpitala po tym, jak wypili drinki omyłkowo zrobione z detergentu - informują lokalne media. Do zdarzenia doszło w pięciogwiazdkowym hotelu na Krecie, w sprawie wszczęte zostało śledztwo.

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Barman pomylił się, robiąc drinka, pięć osób w ciężkim stanie trafiło do szpitala

Źródło:
ftnnews.com, neakriti.gr

Prezydent USA Joe Biden podczas spotkania na temat huraganu Milton odniósł się do wysuwanych przez niektórych republikańskich polityków spiskowych teorii – między innymi do oskarżeń o to, że rząd kontroluje pogodę. Biden i wiceprezydentka Harris ostrzegli, że huragan może być "burzą stulecia".

Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

Twierdzi, że władze USA kontrolują pogodę. "To jest więcej niż śmieszne"

Źródło:
PAP

Nie żyje Ratan Tata, emerytowany prezes jednej z największych korporacji w Indiach, Tata Sons - donosi Reuters. Sławę przyniosły mu odważne przejęcia i dynamiczny rozwój biznesu. Miał 86 lat.

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Legendarny biznesmen nie żyje. Miał 86 lat

Źródło:
Reuters, tvn24.pl.

Wiceszef resortu obrony Cezary Tomczyk zapowiada przedstawienie w czwartek w Sejmie informacji dotyczącej zniszczenia samolotu Tu-154M-102 przez podkomisję smoleńską. Wcześniej minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz deklarował, że do końca października zostanie przedstawiony raport dotyczący podkomisji, którą kierował Antoni Macierewicz.

Będzie "informacja dotyczącą zniszczenia samolotu Tu-154M-102 przez 'podkomisję smoleńską'"

Będzie "informacja dotyczącą zniszczenia samolotu Tu-154M-102 przez 'podkomisję smoleńską'"

Źródło:
TVN24

14-letnia dziewczynka została potrącona w Zielonej Górze w rejonie przejścia dla pieszych przez samochód osobowy. Stan poszkodowanej jest określany jako krytyczny. Policja wyjaśnia przyczyny zdarzenia.

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

14-letnia dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych. Jest w stanie krytycznym

Źródło:
PAP

x-kom i Neonet podpisały umowę inwestycyjną, przewidującą docelowe przejęcie Neonetu przez x-kom, po uprzednim uzyskaniu niezbędnych zgód antymonopolowych i zatwierdzeniu układu z wierzycielami Neonetu - podał x-kom w komunikacie prasowym.

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Szykuje się duże przejęcie na rynku marketów z elektroniką

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed niebezpieczną pogodą. W czwartek największe zagrożenie będzie stanowił silny wiatr. Żółte alerty obowiązują na terenie ośmiu województw w Polsce.

Dziś pogoda może stwarzać zagrożenie. Są ostrzeżenia IMGW

Dziś pogoda może stwarzać zagrożenie. Są ostrzeżenia IMGW

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

"Panie Tomku, potrzebuję pieniędzy, nie mam co jeść". Mieli truć, by zdobyć mieszkania

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że projekt budżetu Rosji na przyszły rok przewiduje, że wydatki na wojsko wzrosną do 32 procent. Pokazuje to, że nadal przedkłada ona je nad wszystkie inne potrzeby.

Finansowanie wojny priorytetem. Wydatki wojskowe Rosji wzrosną

Finansowanie wojny priorytetem. Wydatki wojskowe Rosji wzrosną

Źródło:
PAP

Białoruski reżim zarekwirował stary dom rodzinny pełniącego obowiązki dyrektora Biełsatu Alaksieja Dzikawickiego - powiadomiło centrum Wiasna. Dzikawicki w rozmowie z TVN24 BiS ocenił, że to "cena za walkę z dyktaturą". Dodał, że bardzo wierzy w to, iż kiedyś uda się odzyskać dom, choć "będzie to możliwe dopiero w wolnej Białorusi". 

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Stalin nie zabrał domu, zrobił to Łukaszenka. "Cena walki z dyktaturą"

Źródło:
TVN24 BiS, PAP

"Ocalałe" można od dziś obejrzeć w TVN24 GO. Bohaterki cyklu, cztery kobiety z Ukrainy, dają świadectwo bestialstwu, jakiego doświadczyły w rosyjskiej niewoli. Dlaczego zdecydowały się opowiedzieć o piekle, przez które przeszły? - Udzielam wielu wywiadów i uczestniczę w wielu wydarzeniach pod jednym warunkiem: że o kobietach, które tam (w niewoli - red.) pozostały, usłyszy cały świat - podkreśla Ludmiła Husejnowa.

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga".  Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

"Nasza historia jest gwoździem wbitym w trumnę wroga". Cykl "Ocalałe" już w TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy budżetowej na 2025 r. Zakłada on m.in. 7-procentowy wzrost płac, 5 proc. podwyżki dla budżetówki, 3,9-procentowy wzrost gospodarczy i 5-procentową inflację. Wydatki na obronność mają sięgnąć 4,7 proc. przewidywanego PKB. Budżet państwa musi do końca stycznia trafić do prezydenta do podpisu.

Budżet na 2025 rok w Sejmie. W czwartek pierwsze czytanie

Budżet na 2025 rok w Sejmie. W czwartek pierwsze czytanie

Źródło:
PAP