Nauka zdalna i stacjonarna. Nowe rekomendacje ministerstwa edukacji dla szkół

Źródło:
tvn24.pl
Minister Niedzielski: sytuację, która w tej chwili ma miejsce, oceniamy na niebezpieczną
Minister Niedzielski: sytuację, która w tej chwili ma miejsce, oceniamy na niebezpieczną TVN24
wideo 2/4
Minister Niedzielski: sytuację, która w tej chwili ma miejsce, oceniamy na niebezpieczną TVN24

Ministerstwo edukacji zachęca, by jednak nie wysyłać na zdalne lekcje uczniów, którzy nie są kierowani na kwarantannę związaną z COVID-19. To nowość, bo we wrześniu Przemysław Czarnek przekonywał, że nie wolno "segregować" uczniów. Teraz mają decydować dyrektorzy placówek.

O tym, że będzie można dzielić uczniów z jednej klasy i tylko część z nich, a nie wszystkich wysyłać na zdalne lekcje, jako pierwsza w poniedziałek 22 listopada napisała "Gazeta Wyborcza". Dziennik poinformował, że ci, którzy nie są w izolacji ani w kwarantannie, będą mogli przyjść do szkoły na stacjonarne zajęcia, i że takie zalecenia, które pozwolą dyrektorom szkół decydować o podziale uczniów, szykuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. Takie wieści dyrektorom szkół na Mazowszu miał przekazać wicekurator oświaty Krzysztof Wiśniewski.

Jeszcze tego samego dnia o planowane zmiany zapytaliśmy resort edukacji. Ale wiceminister Tomasz Rzymkowski odpowiedział: "Nad niczym nie pracujemy. To obowiązuje już teraz".

Minister Czarnek wcześniej się nie zgadzał

Tylko, że coś innego mówił wcześniej minister edukacji Przemysław Czarnek. Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, 9 września w trakcie konferencji prasowej zaznaczał: - Nie pozwalamy na podział dzieci na zaszczepione i niezaszczepione, ze względów organizacyjnych w szczególności. Bardzo trudno jest zorganizować zajęcia w ten sposób, że część dzieci jest w klasie, a część jest w domu – powiedział. - Więc jeśli pojawia się sytuacja, że trzeba z uwagi na ognisko zakaźne kierować dzieci na naukę zdalną, to kierujemy całą klasę na kilka lub kilkanaście dni, bez dzielenia na zaszczepione i niezaszczepione. Taki komunikat został dziś jeszcze raz przekazany kuratorom, a kuratorzy przekazują to do poszczególnych szkół - dodał.

Czarnek: przy nauce zdalnej nie ma podziału uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych
Czarnek: przy nauce zdalnej nie ma podziału uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionychTVN24

Dlatego ponowiliśmy pytania do resortu edukacji. Anna Ostrowska, rzeczniczka MEiN przyznała, że rekomendacje się zmieniły.

"19 listopada 2021 r. Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przyjął rekomendację Rady Konsultacyjnej do spraw Bezpieczeństwa w Edukacji" - przekazała w komunikacie przesłanym tvn24.pl.

O co dokładnie chodzi? O "umożliwienie uczniom, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, udziału w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły, a w miarę możliwości organizacyjnych (m.in. technicznych, lokalowych, kadrowych) także w zajęciach obowiązkowych w trybie stacjonarnym" - czytamy w komunikacie.

Rzeczniczka nie pisze o podziale na szczepionych i nieszczepionych uczniów, a jedynie o kwarantannie i izolacji. Pamiętać jednak należy, że na kwarantannę po kontakcie z chorym kierowane są tylko osoby niezaszczepione. Skarży się na to wielu rodziców, uczniów oraz nauczycieli, przekonując, że to niezaszczepieni paraliżują szkoły.

Przybywa szkół przechodzących na zdalne nauczanie
Przybywa szkół przechodzących na zdalne nauczanieTVN24

Co to da?

"Dzięki takiej rekomendacji każdy dyrektor szkoły może zastosować elastyczne narzędzie dostosowane do warunków i możliwości organizacyjnych swojej placówki, tak aby uczniowie, którzy nie zostali skierowani na kwarantannę lub izolację domową, mogli swobodnie uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych i uczyć się w sposób tradycyjny, na terenie szkoły" - przekonuje Anna Ostrowska.

Rzecz w tym, że to kolejne zalecenie edukacyjne do wprowadzenia "w miarę możliwości". W przeszłości - w minionym roku szkolnym, gdy edukacja odbywała się zdalnie - MEiN rekomendowało w ten sposób wprowadzanie m.in. baniek edukacyjnych, a także prowadzenie konsultacji dla uczniów mających egzaminy. Udawało się to dobrze wprowadzać tylko w części placówek oświatowych, a te nie były z tego rozliczane.

- A są pieniądze na zatrudnienie dwóch kompletów nauczycieli? Jednego do uczenia tych w domu, a drugiego do uczenia w szkole - komentuje Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty. Zwraca uwagę, że to uczenie równocześnie dzieci w różnych miejscach jest nie tylko trudne ze względu na braki sprzętowe w wielu szkołach, ale również zwykłe trudności organizacyjne. Nauczyciele często w ostatniej chwili dowiadują się, że ich uczniowie, lub ich część, trafiają na kwarantannę.

MEiN jak dotąd nie odpowiedziało nam m.in. na pytania, czy klasy, które będą prowadzone częściowo zdalnie, będą w systemie raportowane jako uczniowie objęci nauczaniem zdalnym, a szkoły jako działające w systemie mieszanym.

Niedzielski: jesteśmy w przeddzień ważnej decyzji dotyczącej możliwości szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 lat
Niedzielski: jesteśmy w przeddzień ważnej decyzji dotyczącej możliwości szczepienia dla dzieci w wieku 5-11 latTVN24

Ponad 300 tysięcy uczniów na zdalnym

Nowe rekomendacje ministra i kuratorów zbiegły się w czasie z najwyższą odnotowaną dotąd liczbą placówek zmuszonych w całości lub w części prowadzić zdalne nauczanie. W piątek 19 listopada na zdalnym nauczaniu było 61 przedszkoli, 96 podstawówek i 82 szkoły ponadpodstawowe. W trybie mieszanym: 651 przedszkoli, 2 694 podstawówki, 1 336 szkół ponadpodstawowych. Razem 4920 placówek. A w nich - nieco ponad 5 proc. uczniów, czyli ponad 323 tysiące osób.

W środę 24 listopada zdalnie pracowały: 42 przedszkola, 72 podstawówki, 77 szkół ponadpodstawowych. W trybie mieszanym: 582 przedszkola, 2588 podstawówek oraz 1274 szkoły ponadpodstawowe. Razem przynajmniej częściowo zdalnie musiało pracować 4635 placówek oświatowych.

Dzień wcześniej w telewizji państwowej minister Czarnek powtórzył, że nauka zdalna w poprzednich falach koronawirusa wyrządziła wiele szkód wśród dzieci i młodzieży. - Te szkody to jest brak wiedzy, zła kondycja fizyczna i psychiczna - komentował. Dodał, że "dopóki jest możliwość chodzenia do szkoły w trybie stacjonarnym, dopóty będziemy to robić".

Autorka/Autor:Justyna Suchecka

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Izraelska armia rozpoczęła "ograniczoną" operację lądową w południowym Libanie - poinformowano w wydanym w nocy z poniedziałku na wtorek komunikacie sił zbrojnych. Atak wspierany jest przez siły powietrzne i artylerię.

Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie

Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie

Źródło:
PAP

Lider Hamasu w Libanie Fatah Szarif Abu al-Amin, który zginął w poniedziałkowym ataku powietrznym Izraela, był pracownikiem oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA - poinformował przedstawiciel agencji. Od marca al-Amin był zawieszony w obowiązkach służbowych. Szef UNRWA Philippe Lazzarini twierdzi, że nie wiedział, iż al-Amin był dowódcą Hamasu w Libanie. Izraelska misja dyplomatyczna w Genewie przekazała, że al-Amin był też szefem związku nauczycieli UNRWA w Libanie.

"Nauczyciel i terrorysta brzmi znajomo?" Dowódca lokalnej komórki Hamasu był pracownikiem agencji ONZ

"Nauczyciel i terrorysta brzmi znajomo?" Dowódca lokalnej komórki Hamasu był pracownikiem agencji ONZ

Źródło:
PAP

- W sprawie uczestnictwa w urodzinach Milosza Zemana próbowaliśmy panu prezydentowi doradzić, ale pan prezydent zdecydował wedle własnego osądu - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorki. - Mieliśmy doniesienia, że tam może się pojawić Gerhard Schroeder, chcieliśmy chronić autorytet naszej głowy państwa przed takim lobbystą - dodał.

Była osobista rozmowa, zdecydował "własny osąd" prezydenta. "Dajmy już spokój" 

Była osobista rozmowa, zdecydował "własny osąd" prezydenta. "Dajmy już spokój" 

Źródło:
TVN24, PAP

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN

"Szanowna firmo od wódy w saszetkach, to co robicie, to zło w czystej postaci" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W ten sposób odniósł się do sprawy alkoholu sprzedawanego w tubkach kojarzonych z produktami dla dzieci.

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Źródło:
tvn24.pl

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Udział prezydenta Andrzeja Dudy w urodzinowym przyjęciu byłego prezydenta Czech Milosza Zemana wywołuje mieszane reakcje wśród polskich polityków. Do sprawy odniósł się szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Tłumaczył, że przyjęcie miało charakter prywatny, a grono gości było szerokie i różnorodne.

Komentarz z Pałacu Prezydenckiego w sprawie głośnego przyjęcia

Komentarz z Pałacu Prezydenckiego w sprawie głośnego przyjęcia

Źródło:
PAP

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak przekazał, że - podobnie jak 10 lat temu - nazwisko kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski poznamy prawdopodobnie w listopadzie.

"Tak jak 10 lat temu". Kiedy PiS przedstawi swojego kandydata

"Tak jak 10 lat temu". Kiedy PiS przedstawi swojego kandydata

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Żaglówka zatonęła w okolicach greckiego archipelagu Dodekanez. Na pokładzie znajdowało się ośmiu Polaków, którzy zostali uratowani i przetransportowani na wyspę Kos drogą lotniczą. Nie wiadomo, co było przyczyną zatonięcia.

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Źródło:
PAP, Kathimerini

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Nie żyje 56-letni mężczyzna, w zdarzeniu brał udział radiowóz. Do wypadku doszło w Parczewie (woj. lubelskie). Okoliczności tragedii wyjaśnia prokuratura.

Wypadek z udziałem radiowozu i pieszego. 56-latek zmarł w szpitalu

Wypadek z udziałem radiowozu i pieszego. 56-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

W środę, 9 października, w Warszawie odbędą się ćwiczenia powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu. Od godziny 11.00 przez trzy minuty będą wyły syreny w całym mieście.

Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze. Od 1 października do końca tego roku do armii ma trafić 133 tysiące rekrutów - poinformowały media w Rosji. Wcześniej szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow stwierdził, że w przyszłym roku władze na Kremlu będą zmuszone przerwać wojnę z Ukrainą lub przeprowadzić nową mobilizację.

"Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

"Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

Źródło:
BBC, The Moscow Times, Meduza, PAP, tvn24.pl

Policja zatrzymała osiem osób w związku z zabójstwem mężczyzny, którego ciało znaleziono w sobotę przy parku Dębnickim. Śledczy proszą o zgłaszanie się każdego, kto może mieć informacje dotyczące tego zdarzenia.  

Przy parku znaleziono zwłoki. Osiem osób zatrzymanych

Przy parku znaleziono zwłoki. Osiem osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

Mąż od niemal trzech godzin nie mógł dodzwonić się do swojej 35-letniej żony. Jednocześnie zauważył, że zabrała z konta 350 tysięcy złotych. Powiadomieni o sprawie policjanci z Lublina namierzyli ją przy wpłatomacie. Chciała wpłacić gotówkę na konto kryptowalutowe podane przez fałszywego funkcjonariusza CBŚP. Mundurowi powstrzymali ją w ostatniej chwili. 

Żona wypłaciła z konta 350 tys. zł. Policja w ostatniej chwili udaremniła oszustwo

Żona wypłaciła z konta 350 tys. zł. Policja w ostatniej chwili udaremniła oszustwo

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 17-latek, który w piątek wieczorem został ugodzony nożem w pobliżu stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Policja zatrzymała trzy osoby. O zadanie śmiertelnego ciosu prokuratura podejrzewa 15-latkę. Możliwe, że za swój czyn będzie odpowiadać jak dorosła. Zarzuty usłyszało również dwóch pełnoletnich mężczyzn.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wyjątkowo jasna kometa A11bP7I już wkrótce może rozświetlić niebo nad Ziemią. Jak wynika ze wstępnych obserwacji, obiekt prawdopodobnie należy do grupy "komet muskających Słońce". W przeszłości zjawiska te dostarczały obserwatorom wielu niezapomnianych widoków.

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", virtualtelescope.eu

Płatki śniadaniowe typu instant jednej z firm zostały wycofane ze sprzedaży w RPA po tym, jak po ich zjedzeniu zmarło troje dzieci. Policja przekazała, że po posiłku bolał je brzuch, wskutek czego trafiły do szpitala.

Troje dzieci zmarło po zjedzeniu owsianki. Produkt wycofano ze sprzedaży

Troje dzieci zmarło po zjedzeniu owsianki. Produkt wycofano ze sprzedaży

Źródło:
BBC, Daily Maverick

Pracownik zoo w Nigerii został śmiertelnie ranny podczas karmienia lwa - informują miejscowe służby. Według policji zmarły był wyszkolonym opiekunem. Lew, który zaatakował mężczyznę, został zastrzelony.

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Źródło:
BBC, oopl.org.ng, tvn24.pl

Dariusz Barski zjawił się w poniedziałek przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie przy ulicy Postępu, jednak nie został wpuszczony do środka. Według niego to on dalej pełni funkcję prokuratora krajowego i w związku z tym powinno mu się umożliwić wykonywanie obowiązków. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek Barskiego przyjmie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk usłyszał w poniedziałek dwa zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika w jego gabinecie w grudniu 2022 roku.

Wybuch granatnika w komendzie. Szymczyk usłyszał zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Szymczyk usłyszał zarzuty

Źródło:
TVN24

Przymrozki w Polsce. Minionej nocy w wielu regionach kraju było zimno. Przy gruncie termometry pokazały miejscami nawet -4 stopnie Celsjusza. Nadchodząca noc również będzie chłodna, chwyci też lekki mróz. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera w kolejnych dniach.

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Rzeka zabrała im ziemię. Władza zabrała wyrwę. Będą tam wozić śmieci

Rzeka zabrała im ziemię. Władza zabrała wyrwę. Będą tam wozić śmieci

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 8 milionów złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

Już ponad osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Już ponad osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Spokojna aura, która zawitała w Polsce za sprawą wyżu Titus, nie pozostanie z nami na długo. W zachodniej i południowej Europie formują się bowiem układy baryczne, niosące obfite opady deszczu. Kiedy możemy spodziewać się ich nad Polską?

Titus ustąpi, nadciąga Dagmar. Przez Polskę przejdzie deszczowa fala

Titus ustąpi, nadciąga Dagmar. Przez Polskę przejdzie deszczowa fala

Źródło:
tvnmeteo.pl