Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP
Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowych
Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowychTVN24
wideo 2/3
Nowe odcinkowe pomiary prędkości mają ukrócić rajdy na autostradach i drogach ekspresowychTVN24

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Kierowcy od poniedziałku mogą już jeździć jedną jezdnią obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica.

Oddanie do ruchu jednej jezdni obwodnicy Łomży (docelowo droga ekspresowa S61) w miejscowości PęzaArtur Reszko/PAP

Ruch tranzytowy z Łomży wyprowadzony

Udostępnienie łomżyńskiej obwodnicy kierowcom, wraz z nową przeprawą przez dolinę rzeki Narew, oznacza, że przejezdna jest już cała trasa Via Baltica od Ostrowi Mazowieckiej do granicy z Litwą w Budzisku, a z Łomży wyprowadzony został ruch tranzytowy - podkreśla Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku.

Do użytku oddano lewą, zachodnią nitkę łomżyńskiej obwodnicy, prawa jest w budowie.

Obwodnica Łomży to blisko 13-kilometrowy odcinek S61 od węzła drogowego Łomża Zachód do węzła Kolno. Ponieważ ruch w obu kierunkach odbywa się jedną jezdnią, obowiązuje ograniczenie prędkości do 80 km/h oraz zakaz wyprzedzania. "Nie ma natomiast ograniczeń tonażowych, co sprawia, że z obwodnicy mogą korzystać pojazdy ciężkie. Wyłączone z ruchu są także węzły Nowogród i Łomża Północ, które będą oddane do użytku wraz z drugą jezdnią w 2025 r." - poinformowała GDDKiA.

Uczestniczący w otwarciu obwodnicy politycy i lokalni samorządowcy podkreślali, że oddanie do użytku tej inwestycji to wyczekiwane od lat wyprowadzenie tirów z Łomży, ważne także dla sąsiednich gmin. Podkreślano, że uciążliwość tirów była duża. Powołując się na dane z Generalnego Pomiaru Ruchu z lat 2020/2021, GDDKiA podała, że drogą krajową nr 61 na odcinku od granic Łomży do miejscowości Kisielnica przejeżdżało 14,4 tys. pojazdów na dobę, a w mieście i za miastem tworzyły się długie korki.

- Trzynasty odcinek realizacyjny Via Baltiki, 13-kilometrowy. Trudno nie powiedzieć, że to szczęśliwa trzynastka dla miasta Łomży i okolic Łomży. Znikną tiry, znikną te utrudnienia, te spaliny, które tak bardzo utrudniają życie - powiedział dyrektor GDDKiA w Białymstoku Wojciech Borzuchowski.

Członek zarządu województwa podlaskiego Jacek Piorunek dodał, że jest to "wiekopomny" moment dla Łomży. - Można ogłosić dzisiaj, że Łomża jest miastem wolnym od tirów, od potoków ciężkich pojazdów, od korków, od powietrza zmieszanego ze spalinami - powiedział.

Oddanie do ruchu jednej jezdni obwodnicy Łomży (docelowo droga ekspresowa S61) w miejscowości PęzaArtur Reszko/PAP

Najdłuższy most w Podlaskiem

W ramach budowy obwodnicy powstał także najdłuższy most w Podlaskiem. Przeprawa nad doliną Narwi ma 1,2 km. "Umożliwia bezkolizyjne przeprowadzenie drogi ekspresowej S61 nad doliną Narwi i samą rzeką. Przestrzeń pod obiektem pełni funkcję przejścia dla zwierząt. Znajdą się tam również cztery drogi wewnętrzne gminy Piątnica oraz przejazd gospodarczy na wale przeciwpowodziowym" - podała GDDKiA.

Łomżyńską obwodnicę buduje firma Intercor (wartość umowy 713 mln zł), która przejęła w 2022 r. kontrakt po poprzednim wykonawcy, z którym rozwiązano umowę w 2021 r. W ramach inwestycji powstanie oprócz obwodnicy także jednojezdniowy fragment drogi krajowej nr 64 o długości prawie 7 km od węzła Łomża Północ do Elżbiecina. "Skrzyżowania w postaci rond zbudowane zostaną w rejonie miejscowości Marianowo (z istniejącą DK61) oraz w rejonie miejscowości Elżbiecin (z istniejącą DK64)" - poinformowali drogowcy.

Z danych GDDKiA wynika, że odcinek S61 Łomża Zachód-Kolno sfinansowano w ramach większego odcinka S61 Łomża Zachód- Stawiski. 440,4 mln zł na ten cel pochodziło z UE z programu Infrastruktura i Środowisko. W 2024 r. podpisano też umowę na drugą fazę projektu z pieniędzy z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS) na odcinek od węzła Łomża Zachód i Kolno. Z UE na ten cel pochodzi 245,9 mln zł.

O Via Baltica

Via Baltica to międzynarodowy korytarz transportowy łączący kraje bałtyckie z zachodnią Europą. Jego długość w Polsce to 220 km.

Historia budowy Via Baltica (S61): - 19 grudnia 2013 roku – obwodnica Stawisk (jedna jezdnia DK61, długość 6,5 km) oddana do użytku. Druga jezdnia oddana wraz z odcinkiem S61 Kolno - Stawiski 9 sierpnia 2021 r.  - 7 listopada 2014 roku – obwodnica Augustowa oddana do użytku, w tym 12,7 km dwujezdniowej drogi ekspresowej S61 od węzła Raczki do Suwałk.  - 13 listopada 2015 roku – obwodnica Szczuczyna (jedna jezdnia DK61, długość 8 km) oddana do ruchu. Otwarcie drugiej jezdni nastąpiło 15 maja 2020 r.  - 13 kwietnia 2019 roku – obwodnica Suwałk oddana do ruchu (12,8 km).  - 14 lipca 2021 roku – odcinek Śniadowo - węzeł Łomża Południe oddany do użytku (17 km).  - 9 sierpnia 2021 roku – odcinki Kolno - Stawiski (16,4 km) oraz Stawiski - Szczuczyn (18 km) udostępnione kierowcom.  - 31 grudnia 2021 roku – odcinek Wysokie - Raczki (20,2 km) oddany do użytku.  - 13 września 2022 roku – odcinek Szczuczyn - Ełk Południe (23,3 km) oddany do ruchu.  - 22 grudnia 2022 roku – odcinek Suwałki - Budzisko (24 km) oddany do ruchu.  - 2 czerwca 2023 roku – odcinek Łomża Południe - Łomża Zachód (7,3 km) oddany do użytkowania po zakończeniu budowy węzła Łomża Zachód.  - 12 sierpnia 2023 roku – odcinek Ełk Południe - Kalinowo (19,5 km) oddany do użytku.  - 13 października 2023 roku – odcinek Ostrów Mazowiecka Północ - Śniadowo (19,5 km) oddany do ruchu.  - 30 września 2024 roku – udostępnienie do ruchu jednej jezdni obwodnicy Łomży (12,9 km). 

VIA Baltica w PolsceGeneralna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Autorka/Autor:Pkarp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Artur Reszko/PAP

Pozostałe wiadomości

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

"Szanowna firmo od wódy w saszetkach, to co robicie, to zło w czystej postaci" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W ten sposób odniósł się do sprawy alkoholu sprzedawanego w tubkach kojarzonych z produktami dla dzieci.

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Źródło:
tvn24.pl

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyniki audytów stanowią podstawę do złożenia pięciu zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będą one dotyczyć podejrzenia niegospodarności, a także nieprawidłowości w zarządzaniu, polityce kadrowej oraz obszarze nieruchomości - przekazał w komunikacie PKO Bank Polski. Audyty objęły działalność spółki od 2016 do 2024 roku.

PKO BP ujawnił wyniki audytu. Będą zawiadomienia do prokuratury

PKO BP ujawnił wyniki audytu. Będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosną ceny. Najnowsze dane

Tak rosną ceny. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Program Aktywny Rodzic rusza od 1 października. Rodzice otrzymają jedno z trzech świadczeń - "aktywni rodzice w pracy" (tak zwane babciowe), "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Wnioskować będzie można tylko przez internet.

Nawet 1900 złotych na dziecko. Rusza nabór wniosków

Nawet 1900 złotych na dziecko. Rusza nabór wniosków

Źródło:
PAP

Nowa droga ekspresowa ma połączyć węzeł Łódź Południe (skrzyżowanie A1 i S8), z węzłem Kozenin (skrzyżowaniem S12 i S74). Pierwsze konsultacje z mieszkańcami zaplanowane są na przyszły miesiąc - przekazał w poniedziałek minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Nowa droga ekspresowa. Wkrótce konsultacje 

Nowa droga ekspresowa. Wkrótce konsultacje 

Źródło:
PAP

Grupa Azoty złożyła kolejne zawiadomienie do prokuratury - podała spółka w komunikacie prasowym. Chodzi o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej przekraczającej cztery miliony złotych. 

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

Źródło:
PAP

Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, może mieć charakter dłuższej tendencji - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "Utrzymywanie się przez długi czas niskiej dzietności grozi wejściem w tak zwaną pułapkę niskiej płodności, z której wyjście jest bardzo trudne" - alarmuje GUS.

"Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego"

"Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego"

Źródło:
PAP

Miał zarobić olbrzymie pieniądze na kryptowalutach, stracił 200 tysięcy złotych. Jak poinformowała policja, 34-letni mieszkaniec powiatu opolskiego został oszukany podczas dokonywania internetowych inwestycji. Do skorzystania z "oferty" skusiła go reklama z wizerunkiem znanego influencera.

Skusiła go reklama z wizerunkiem influencera. Stracił ponad 200 tysięcy złotych

Skusiła go reklama z wizerunkiem influencera. Stracił ponad 200 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej w żadnym z krajów biorących udział w loterii. W Polsce trafiono natomiast wygraną trzeciego stopnia o wartości 2 093 014,10 złotych. Totalizator Sportowy ujawnił, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Ponad dwa miliony złotych w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padła wygrana

Ponad dwa miliony złotych w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych, konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, dane Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. W Warszawie i Katowicach zaplanowano kilka większych kongresów gospodarczych.

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl