Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Syreny alarmowe (zdjęcie ilustracyjne)
W Warszawie zawyją syreny. "Zaczynamy Tydzień Bezpieczeństwa"
Źródło: TVN24
W środę, 9 października, w Warszawie odbędą się ćwiczenia powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu. Od godziny 11.00 przez trzy minuty będą wyły syreny w całym mieście.

- Zaczynamy "Tydzień Bezpieczeństwa", który będzie się składał z kilku segmentów. W przyszłym tygodniu po raz pierwszy w historii będziemy przeprowadzali ćwiczenia z powiadamiania mieszkańców za pomocą wszystkich dostępnych kanałów komunikacji, czyli syren alarmowych, komunikatów warszawskiego systemu powiadomień i regionalnego systemu ostrzegania, alertu RCB i komunikatów w mediach - poinformował w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Celem takich ćwiczeń jest test sprawności systemu, badanie skuteczności dotarcia do mieszkańców, a także oswojenie mieszkańców z wprowadzanymi działaniami. - Będziemy to ćwiczyć, aby mieszkańcy miasta byli gotowi na każdą ewentualność i wiedzieli, jak reagować, kiedy pojawiają się różne sygnały alarmowe – dodał.

Tydzień Bezpieczeństwa. Syreny i esemesy

Tydzień Bezpieczeństwa będzie trwał od poniedziałku, 7 października, do soboty, 12 października.

- Trzy dni w tygodniu będą bezpośrednio poświęcone sprawom lokalnym, dzielnicowym. Każdego dnia sześć dzielnic będzie zapraszało mieszkańców na różnego rodzaju spotkania, rozmowy i pikniki - powiedziała rzeczniczka ratusza Monika Beuth. Jeden dzień zostanie poświęcony bezpieczeństwu kobiet, kolejny monitoringowaniu na ulicach (poniedziałek, 7 października). 9 października (środa) to dzień alarmowania.

Tego dnia o godzinie 11.00 zawyją syreny alarmowe. - Będzie trzyminutowy, modulowany sygnał syreny alarmowej, której zadaniem jest postawianie wszystkich na nogi. Równie ważne jest to, żeby nie wywołać paniki. To będzie sprawdzenie na wszystkich poziomach systemu alarmowego – podkreśliła rzeczniczka. Tego dnia w Stołecznym Centrum Bezpieczeństwa zbierze się sztab.

Mieszkańcy Warszawy dostaną też wiadomości wysłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa z warszawskiego i regionalnego systemu powiadomień. "Zachowaj spokój, włącz media, to są ćwiczenia" – tak będzie przykładowo wyglądać taka informacja.

Po godzinie nastąpi odwołanie tego alarmu.

Trzaskowski przypomniał, że kilka miesięcy temu miasto przygotowało program "Warszawa chroni". - Chcemy być przygotowani na różne ewentualności i podchodzimy do kwestii bezpieczeństwa wieloaspektowo. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa na ulicach, ale również przygotowania miasta na różne ewentualności - dodał.

Rafał Trzaskowski wraca do tematu fotoradarów

Rafał Trzaskowski nawiązał też do tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej, w którym zginął 37-letni ojciec rodziny. - Rozmawiamy z policją i panem ministrem o tym, jak zapewnić większe bezpieczeństwo na ulicach naszych miast - powiedział. Zwrócił uwagę, że miasto przekazało dodatkowe 164 miliony złotych na inwestycje poprawiające bezpieczeństwo na stołecznych drogach.

- Jeżeli mamy do czynienia z bandytami, którzy się po prostu rozpędzają na prostym odcinku, to tutaj trudno mówić o jakichkolwiek zabezpieczeniach ulic. Tu musi się zmienić prawo. Rząd nad tym pracuje. Musimy rozmawiać również o tym, jak sprawić, aby ta współpraca (rządu i samorządu - red.) była jak najlepsza - powiedział Trzaskowski.

Czytaj też: Jak sądy skazywały Łukasza Ż.? Dotarliśmy do wyroków

Stanowczo stwierdził też, że stacjonarne fotoradary powinny wrócić pod gestię samorządów.

- Po tym, jak zmieniło się prawo, tych fotoradarów jest znacznie mniej, a one są częścią systemu zapobiegania wypadkom - wyjaśnił prezydent Warszawy. - Mamy taki pomysł, aby część pieniędzy z fotoradarów pozostawało w samorządzie, a część była przekazywana na wspólny fundusz wykorzystywany na działania profilaktyczne, ale zarządzany przez rząd - dodał Trzaskowski.

Kilka dni temu do propozycje prezydenta stolicy skomentowała rzeczniczka Ministerstwa Infrastruktury Anna Szumańska. - Trudno mi się odnieść do słów pana prezydenta, jako że nic mi nie wiadomo, żeby taka ustawa była procedowana - stwierdziła w rozmowie z radiem RMF FM. Nie ma żadnych planów odnośnie powrotu do sytuacji sprzed roku 2016 (kiedy fotoradary odebrano strażom miejskim - red.). W naszej ocenie ta kwestia powinna pozostać w rękach państwa. Tutaj nie przewidujemy żadnych zmian w tym zakresie - stwierdziła stanowczo Szumańska.

trzasku
Rafał Trzaskowski o fotoradarach. "Postuluję, żeby kamery wróciły w ręce samorządów"
Źródło: TVN24

Harmonogram "Tygodnia edukacji dla bezpieczeństwa mieszkańców Warszawy"

- 7.10 (poniedziałek) Dzień Monitoringu Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym; - 8.10 (wtorek) Dzień Pierwszej Pomocy - 9.10 (środa) Dzień Edukacji i Alarmowania - 10.10 (czwartek) Dzień Bezpieczeństwa Kobiet - 11.10 (piątek) Dzień Konsultacji - 12.10 (sobota) Piknik Bezpieczeństwa – w godzinach 10.00-14.00

Od 7 do 11 października po ulicach Warszawy będzie jeździł zabytkowy, promocyjny tramwaj, który będzie kursował od godziny 11.30 do 17.30. Na pokładzie tramwaju obecni będą eksperci Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Przez cały tydzień w parku Świętokrzyskim (obok PKiN) będzie stał namiot z logo "Warszawa chroni". W godzinach 10-18 będzie można porozmawiać z funkcjonariuszami służb, ekspertami z zakresu bezpieczeństwa, otrzymać materiały.

Czytaj także: