TVN24 | Polska

Opozycja liczy na Gowina. "Nie wygląda na to, żebyśmy mieli to poprzeć"

TVN24 | Polska

Autor:
Dawid
Rydzek
Źródło:
TVN24
Opozycja przeciw ustawie wymierzonej w media
Opozycja przeciw ustawie wymierzonej w mediaTVN24
wideo 2/4
TVN24Opozycja przeciw ustawie wymierzonej w media

Przeciwna ustawie wprowadzającej nową daninę od reklam jest cała opozycja od Lewicy przez centrum aż po Konfederację. Nikt nie potrafi doszukać się w projekcie innego celu jak ograniczenie wolności słowa. Materiał magazynu "Polska i Świat".

To był teatr jednego aktora z rolą rodem z filmu niemego, bo choć dziennikarze z wolnych i niezależnych mediów pytali wicepremiera Jarosława Gowina o stanowisko w sprawie przyszłości wolnych i niezależnych mediów, odpowiedzi nie otrzymali. Jarosław Gowin milczenie w sprawie ustawy ma przerwać w piątek.

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie od lidera Porozumienia zależy dalszy los ustawy nakładającej na media dodatkowe daniny. Prawo i Sprawiedliwość nie ma wątpliwości, że jest ona potrzebna, Solidarna Polska projektu jeszcze nie widziała, ale kierunek zmian popiera. Porozumienie z oficjalną odpowiedzią zaś zwleka, choć jeden z bliskich mu posłów zdradza, że szykuje się weto.

- Chcemy ten temat przedyskutować na forum zarządu, ale zdanie zdecydowanej większości posłów znam, bo rozmawiałem z nimi i podzielają to zdanie, które wyraziłem przed chwilą, że nie wygląda na to, żebyśmy mieli to poprzeć – mówi Michał Wypij z Porozumienia.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"To podatek uderzający w podstawowe prawa i wolności obywatelskie"

Nie do całej Zjednoczonej Prawicy, a konkretnie do szefa Porozumienia apeluje Koalicja Obywatelska, zapraszając go na spotkanie z Platformą Obywatelską, Lewicą, Koalicją Polską. Według informacji dziennikarzy "Polski i Świata" nikt z Porozumienia nie zamierza się jednak na nim pojawić.

Będzie za to Konfederacja, bo w tej sprawie cała opozycja mówi jednym głosem.

- To podatek uderzający w podstawowe prawa i wolności obywatelskie – mówi Jakub Kulesza z Konfederacji. – Ten podatek nie ma charakteru fiskalnego, on ma charakter polityczny – ocenia Dariusz Klimczak z Koalicji Polskiej. – Nie ma podziałów na opozycji w sprawie fundamentalnej: obrony niezależności mediów – podkreśla Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Opozycyjny Senat nie może ustawy zablokować, co najwyżej ją opóźnić i ten sprzeciw w orędziu zapowiedział już Tomasz Grodzki. - Demokratyczna większość w Senacie nie zaakceptuje tego zamachu na wolne media – mówi marszałek tej izby parlamentu. Wątpliwości opozycji podziela Jan Maria Jackowski, senator klubu PiS. – Myślę, że potrzebna jest dyskusja, a mówię to jako wiceprzewodniczący komisji senackiej do spraw mediów i człowiek, który mediami zajmuje się od wielu lat – podkreśla.

Autor:Dawid Rydzek

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości