W ciąży zachorowała na COVID-19, wykorzystano ECMO. "Przy pomocy jednej maszyny uratowaliśmy dwa życia"

Autor:
tm/ec
Źródło:
tvn24.pl
35-latka mówi, że może będzie jeszcze potrzebowała pomocy w leczeniu i w spacerach
35-latka mówi, że może będzie jeszcze potrzebowała pomocy w leczeniu i w spacerach TVN24
wideo 2/7
TVN2435-latka mówi, że może będzie jeszcze potrzebowała pomocy w leczeniu i spacerach

Szpital w Lublinie opuściła 35-letnia kobieta w ciąży, która w Wielką Sobotę została tu przetransportowana helikopterem wojskowym. Pani Ewa zachorowała na COVID-19. Jest stan był na tyle ciężki, że wymagała terapii polegającej na pozaustrojowym natlenianiu krwi. 

- Za wiele z tego nie pamiętałam. Dopiero potem mi się wszystko przypomniało. Wydaje mi się, że może będę potrzebować pomocy w leczeniu, w spacerach. Trzeba uważać na siebie - powiedziała 35-letnia ciężarna pacjentka, która opuściła dziś (28 kwietnia) Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie.

Kierownik kliniki mówi, że stan pacjentki jest dobrySzpital Kliniczny nr 1 w Lublinie

- Jest mieszkanką Sieradza. Przetransportowano ją wojskowym helikopterem ze szpitala covidowego w Zgierzu. Jej stan był na tyle ciężki, że wymagała przeprowadzenia terapii ECMO, czyli ciągłego pozaustrojowego natleniania krwi. A nasz szpital jest jednym z niewielu w kraju, który - dzięki współpracy z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym i wojskiem - ma możliwość polecenia po pacjenta i przeprowadzenia wspomnianej terapii – mówi prof. dr hab. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii we SK nr 1 w Lublinie.

"To ewenement na światową skalę"

Dodaje, że 35-latka w momencie gdy trafiła do lubelskiego szpitala, była w 23,24 tygodniu ciąży.

Kobieta została przetransportowana do centrum zdrowia w Łodzi
Kobieta została przetransportowana do centrum zdrowia w ŁodziTVN24

- Cesarskie cięcie nie wchodziło w grę, bo dziecko prawdopodobnie by zmarło, a i matka też miała niewielkie szanse na przeżycie. Obecnie jej stan jest dobry. Została przetransportowana helikopterem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Jest teraz w 27, 28 tygodniu ciąży. Można powoli myśleć o rozwiązaniu – mówi prof. Czuczwar.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Dodaje, że pacjentka, która przeżyła tak ciężką postać COVID-19 i utrzymała ciążę, to ewenement. - Nawet na skalę światową. Przy pomocy jednej maszyny uratowaliśmy dwa życia – podkreśla.

Autor:tm/ec

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Szpital Kliniczny nr 1 w Lublinie

Pozostałe wiadomości