Jourova po rozmowach z Szynkowskim vel Sękiem o KPO. "Kamienie milowe muszą zostać w pełni zrealizowane"

Autor:
akr
/ prpb
Źródło:
PAP
Polska wciąż bez pieniędzy z KPO
Polska wciąż bez pieniędzy z KPOTVN24
wideo 2/5
TVN24Polska wciąż bez pieniędzy z KPO

"Przeprowadziliśmy konstruktywną dyskusję z polskim ministrem do spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na temat niezależności sądownictwa w Polsce, zwłaszcza w kontekście sądowych kamieni milowych w KPO" - poinformowała wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova. Zaznaczyła, że "kamienie milowe, uzgodnione z rządem Polski, muszą zostać w pełni zrealizowane". Tymczasem Szynkowski vel Sęk przekazał, że chciał "poznać bardziej szczegółowo te wątpliwości, które pozostały po stronie KE". - Myślę, że część tych wątpliwości wyjaśniłem - ocenił.

Minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęka udał się w środę do Brukseli, by rozmawiać z urzędnikami na temat odblokowania środków dla Polski z Funduszu Odbudowy, wypłacanych na podstawie Krajowego Planu Odbudowy.

"Przeprowadziliśmy konstruktywną dyskusję z polskim ministrem do spraw Unii Europejskiej Szymonem Szynkowskim vel Sękiem na temat niezależności sądownictwa w Polsce, zwłaszcza w kontekście sądowych kamieni milowych w KPO" - napisała tego dnia po południu wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova na Twitterze.

Jak dodała, "był to krok we właściwym kierunku i nie mogę się doczekać kontynuacji dialogu". "Kamienie milowe, uzgodnione z rządem Polski, muszą zostać w pełni zrealizowane. Jesteśmy gotowi wesprzeć starania Polski, aby to osiągnąć" - dodała.

>> Mueller chce "konkretów" od Komisji Europejskiej. Zobowiązania Polski są na rządowej stronie <<

Szynkowski vel Sęk: myślę, że część tych wątpliwości KE wyjaśniłem

Szynkowski vel Sęk przekazał zaś, że "rozmowy były wielowątkowe". Jak mówił, dotyczyły między innymi pomocy dla Ukrainy, sankcji, ale także relacji Polski z unijnymi instytucjami. - Wszystkie te wątki były przedmiotem rozmów. I będą te rozmowy kontynuowane - powiedział.

- Był to można powiedzieć dobrze wykorzystany, intensywny dzień w ramach którego chciałem poznać bardziej szczegółowo te wątpliwości, które pozostały po stronie KE, powodujące, że w tej chwili Komisja nie zadeklarowała jeszcze gotowości do realizacji finansowej KPO. Myślę, że część tych wątpliwości wyjaśniłem - zaznaczył.

Mówił, że podczas rozmów wskazał na otwartość Polski na dialog i oczekiwanie otwartości z drugiej strony. - Następne dni pokażą, na ile ta otwartość dzisiaj deklarowana przez przedstawicieli KE rzeczywiście będzie wykonana w konkretnych czynach i decyzjach - dodał minister ds. europejskich.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vera Jourova/twitter

Pozostałe wiadomości