Profesor Flisiak: młodzi chorzy na nowotwory powinni jak najszybciej otrzymać szczepionkę

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Flisiak: osoby z nowotworami są najbardziej narażone na śmierć spowodowaną COVID-19
Flisiak: osoby z nowotworami są najbardziej narażone na śmierć spowodowaną COVID-19TVN24
wideo 2/21
TVN24Flisiak: osoby z nowotworami są najbardziej narażone na śmierć spowodowaną COVID-19

Osoby z nowotworami, również młodsze, są najbardziej narażone na śmierć spowodowaną COVID-19 - mówił w TVN24 profesor Robert Flisiak. Dlatego - jego zdaniem - tacy pacjenci "powinni otrzymać szczepienie zaraz po tym, albo jeszcze w trakcie tego, gdy szczepimy seniorów".

Od początku pandemii w Polsce zmarło ponad 38 tysięcy osób, które chorowały na COVID-19. Jak wynika z komunikatów Ministerstwa Zdrowia, większość z tych osób miała "choroby współistniejące" czy też "inne schorzenia".

Profesor Flisiak: osoby z nowotworami najbardziej narażone na śmierć

Profesor Robert Flisiak z Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotował opracowanie, w którym zgromadził dane na temat śmiertelności na COVID-19 w zależności od chorób towarzyszących. Na pierwszym miejscu - przekazał - są nowotwory, na drugim cukrzyca.

Czytaj więcej: Walka z rakiem w czasie pandemii

Ta analiza - tłumaczył w TVN24 - "została przeprowadzona w celu ustalenia pierwszeństwa do szczepień przeciwko SARS-CoV-2".

- O ile grupa wiekowa 60 plus niezależnie od chorób otrzyma szczepienie w najbliższym czasie, o tyle istotne jest wyszczególnienie tych osób, które są młodsze, a mają choroby towarzyszące. Powstało pytanie: którzy z nich są najbardziej obarczeni ryzykiem śmierci spowodowanej przez COVID-19? - wyjaśniał profesor.

Z opracowania Flisiaka wynika, że "kiedy podzielimy pacjentów na grupy powyżej i poniżej 60 lat, to nadal nowotwory są zdecydowanie na pierwszym miejscu u osób młodszych".

- To jest najważniejszy wniosek. Ci chorzy powinni otrzymać szczepienie zaraz po tym, albo jeszcze w trakcie tego, gdy szczepimy osoby powyżej 60 lat - podkreślił.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości