Kukiz znów atakuje PSL. Sawicki: może sam stoi na czele grupy przestępczej

Polska

tvn24Wymiana zdań przedstawicieli Kukiz'15 i PSL w "Kawie na ławę"

"Mnie przez myśl by nie przeszło, by skarżyć się Niemcom na polską władzę" - napisał w nocy z soboty na niedzielę Paweł Kukiz, po raz kolejny w ostatnich dniach atakując Polskie Stronnictwo Ludowe. Tym razem swój komentarz w mediach społecznościowych odniódł do zapowiedzi władz PSL dot. poddania kwestii zawirowań wokół Trybunału Konstytucyjnego pod debatę w Parlamencie Europejskim. W programie "Kawa na ławę" w TVN24 Marek Sawicki z PSL i Stanisław Tyszka z Kukiz'15 komentowali m.in. to oświadczenie.

W nocy z soboty na niedzielę na swoim profilu na Facebooku Paweł Kukiz napisał:

"Powinni wrócić do nazwy partii z czasów komuny - ZJEDNOCZONE Stronnictwo Ludowe. Bo POLSKIE to było ono przed wojną. Mnie osobiście przez myśl by nie przeszło by skarżyć się Niemcom na polską władzę. Bez względu na okoliczności. Ale z drugiej strony to szczególnie postępowaniu "ludowców" (?) się nie dziwię mając w pamięci ich "politykę w duchu wzajemnej współpracy i zrozumienia" ze Związkiem Sowieckim."

Odniósł się w ten sposób do deklaracji szefa PSL Władysława Kosiniaka-Kamysza, który zapowiedział "przedstawienie sytuacji w Polsce" na forum PE, w tym poruszenie kwestii nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą Prawa i Sprawiedliwość i prezydent Andrzej Duda zmienili, zdaniem opozycji, nie mając do tego prawa.

Można przypuszczać, że pisząc o "Niemcach", Kukiz miał na myśli przewodniczącego PE - Martina Schulza.

Kolejny atak Kukiza na PSL

- To, co wyprawia pan Kukiz, to już mieliśmy w Sejmie nie tak dawno, między dwoma politykami lewicy - panem Millerem i panem Palikotem - gdzie jeden drugiego wyzywał od naćpanej hołoty. Dobrze byłoby do tego języka polityki nie wracać i tyle - stwierdził, komentując jego słowa Marek Sawicki.

Były minister rolnictwa odniósł się też do słów wypowiedzianych przez Pawła Kukiza w programie "Jeden na jeden" w TVN24 w piątek, gdy porównał PSL do "zorganizowanej grupy przestępczej".

- Trudno mi jest polemizować z człowiekiem, który najpierw politykę wprowadzał na estradę, a teraz estradę chce wprowadzić do polityki. Oskarżenia, które wystosowuje pod adresem PSL niech zaniesie do stosownych organów i niech je powiadomi, jeżeli uważa, że ktoś zorganizował grupę przestępczą. Być może sam stoi na czele tej grupy przestępczej i boi się jej ujawnienia - dodał Sawicki tłumacząc, że "mówi poważnie".

- Jeżeli chodzi o kwestię PSL-u i kwestię wypowiedzi Pawła Kukiza, to powiem, co się wydarzyło po tej wypowiedzi. My zaczynamy otrzymywać informacje z całej Polski o nieprawidłowościach związanych z działaniem członków PSL. Będziemy je sprawdzali i jeżeli będą one nosiły znamiona przestępstw, to będziemy je zgłaszali - ripostował Stanisław Tyszka z ruchu Kukiz'15.

Zapewnił, że działacze jego partii "będą dostarczać te dowody" do odpowiednich organów i, że to "początek końca Polskiego Stronnictwa Ludowego".

- Mieliśmy do czynienia z częściową dekomunizacją wraz z niewejściem do Sejmu SLD, teraz kolej na PSL, który jest drugą partią postkomunistyczną traktującą politykę jako sposób łupienia Polski poprzez obsadzanie swoich ludzi w spółkach Skarbu Państwa, w spółkach samorządowych - dodał.

- Na razie jeszcze nie mamy sądów ludowych, a sądy powszechne. (...) Macie dowody, idźcie do stosownych organów, a nie pomawiajcie wszystkich, bo jest to bardzo nieuczciwe i bardzo niemoralne - zakończył wątek Marek Sawicki.

PSL jak "przestępcy"

Po piątkowej wypowiedzi Pawła Kukiza pod adresem partii, PSL zażądał od niego przeprosin za nazwanie tej zorganizowaną grupą przestępczą. Politycy Stronnictwa dodali, że jeśli Kukiz nie przeprosi do poniedziałku, to skierują sprawę do sądu.

Kukiz powiedział 20 listopada w TVN24: - Mieszkam w małej miejscowości na Opolszczyźnie. Widziałem zachowania PSL - nie powiem tego publicznie, nie będę zgłaszał tych spraw do prokuratury - ale byłem świadkiem sytuacji takich, gdzie ewidentnie można powiedzieć, że to jest zorganizowana grupa przestępcza.

Dodał, że ma dowody i ewentualnego pozwu się nie boi. Jeszcze w piątek po południu, po deklaracjach polityków PSL, podkreślił, że nie zamierza przepraszać PSL.

Autor: adso/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24