Stawiane są trybuny, widać zarys stawu. Trwają prace w kompleksie sportowym Skra

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl
Rafał Trzaskowski o zwycięskim projekcie na stadion i halę Skry
Rafał Trzaskowski o zwycięskim projekcie na stadion i halę SkryTVN24
wideo 2/3
Rafał Trzaskowski o zwycięskim projekcie na stadion i halę SkryTVN24

Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.

Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska zaprezentowała w środę, co dzieje się na modernizowanym terenie ośrodka sportowego Skra. Obecnie trwa pierwszy etap przebudowy, który obejmuje ponad 11 hektarów.

- Chcemy tu stworzyć piękną przestrzeń rekreacyjną z budową przepięknego stawu, z kładką, z olbrzymią ilością roślinności, budujemy ścieżki spacerowe i biegowe, siłownie plenerowe. Będzie tu można wypocząć, a także pobiegać - podkreśliła wiceprezydentka Warszawy.

Prace nad obiektami sportowymi

Jeden z obszarów tej inwestycji to obszar stricte sportowy. Boczny stadion treningowy ze strefą rzutów oraz budynek z szatniami, przez dach którego będzie przebiegać ścieżka biegowa.

Jak podał ratusz w komunikacie, na ukończeniu są prace żelbetowe związane z budynkiem zaplecza sportowego – wylano już strop i realizowane są ściany attykowe. W trakcie realizacji jest także izolacja termiczna i przeciwwodna.

Również treningowy stadion lekkoatletyczny nabiera kształtów. Powstała żelbetowa płyta bieżni stadionu, ułożono drenaże oraz instalacje nawadniania, przygotowano warstwy podbudowy oraz kończą się prace nad przygotowaniem warstwy wegetacyjnej pola rzutni stadionu oraz boiska rugby pod wysiew trawy.

Wiceprezydentka podkreśliła, że zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest do końca roku. - Potem rozpoczną się odbiory, a gości będziemy chcemy zaprosić wiosną - koniec kwietnia, początek maja - zapowiedziała i dodała, że ma to związek z trawą, która musi urosnąć.

Połączenie z Polem Mokotowskim

"Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym, przy czym zrealizowane są już roboty żelbetowe dla zbiornika technologicznego. Realizowane są ścieżki z nawierzchni mineralnej. Trwają prace nad sieciami i instalacjami doziemnymi" - opisał ratusz.

- W parku jest wiele meandrujących między drzewami ścieżek, po to, by ochronić korzenie i zachować jak najwięcej drzew. W całym parku zastosowaliśmy nawierzchnie przepuszczalne, by nie wprowadzać tutaj betonu, czy asfaltu - podała wiceprezydentka.

Kolejnym założeniem tego parku jest jego otwarcie na Pole Mokotowskie. - Bardzo nam na tym zależy, aby goście mogli w sposób płynny przejść do ośrodka Skra, nie zauważając różnicy w przestrzeni. Dlatego zastosowaliśmy te same rozwiązania materiałowe, jeśli chodzi np. o alejki parkowe, małą architekturę czy oświetlenie - wyjaśniła.

Na terenie całego kompleksu znajduje się dwa tysiące drzew. Wiceprezydentka przekazała, że pierwszą rzeczą zrobioną po przejęciu terenu, była inwentaryzacja drzew. Około stu wymagało wycinki z powodów sanitarnych. Z powodów inwestycyjnych do wycięcia było 150, w tym graby szpalerowe przy oczku wodnym.

- Ale komisja architektoniczna podczas konkursu zdecydowała, że staw będzie zmniejszony, i dzięki temu setki grabów szpalerowych udało się zachować. Wycięte zostały te, które stały na przebiegu ścieżek i kładki nad stawem. W to miejsce nasadzimy 710 drzew na terenie całego terenu i tysiące krzewów - dodała Kaznowska.

Fontanna z początków istnienia ośrodka

Na Skrze będzie również fontanna, która została ocalona. - Kiedy robiliśmy inwentaryzację, natknęliśmy się na fontannę, z początkowego okresu założenia ośrodka sportu. Jest mała, wykonana z piaskowca, nie jest może spektakularna, natomiast jej historia jest ciekawa - powiedziała Kaznowska.

Fontannie udało się przetrwać lata poprzedniego zarządcy - nie została zniszczona, wyłączona i rozebrana.

- Uznaliśmy, że trzeba ją zachować i odtworzyć. Została wykonana hydrofornia. Wymieniamy piaskowiec, całość jest czyszczona i będzie zaimpregnowana, a za chwilę będziemy mogli ją podłączyć - dodaje.

Historyczna fontanna będzie stała praktycznie w miejscu, gdzie była do tej pory - obok głównego stadionu, przy strefie rzutów. Zostanie tylko nieco wyniesiona.

"Stan stadionu jest katastrofalny"

Na pytanie o stan techniczny głównego obiektu Skry, czyli stadionu lekkoatletycznego, wiceprezydent zaznaczyła, że jest on wpisany do gminnej ewidencji zabytków.

- Przygotowaliśmy pełną kwerendę stanu technicznego tego obiektu i po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, który wydał nam zalecenia. Wiemy, że stan stadionu jest katastrofalny. Uzgodniliśmy z konserwatorem, że zachowamy ściany zewnętrzne, elewacyjne, które też będą wymagały sporo pracy - wyjaśniła.

Zniknie też charakterystyczna wieża, ponieważ, jak zaznaczyła wiceprezydent, nadaje się tylko do wyburzenia. - W to miejsce będziemy ją chcieli raczej odtworzyć jako symbol Skry - zaznaczyła.

Po 13 latach wrócił do miasta

Miasto odzyskało obiekt przy ulicy Wawelskiej 5 w 2021 roku po 13 latach sądowej batalii. W pierwszej kolejności zaniedbany teren dawnej Skry został uporządkowany, a zburzone - budynki będące w tragicznym stanie.

W ramach pierwszego etapu modernizacji powstaną: boisko treningowe z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefa rzutów, boisko do rugby, ścieżki biegowe, siłownie plenerowe, alejki parkowe, staw i ogród deszczowy.

Autorka/Autor:mg

Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości

W Nowym Dworze Mazowieckim zderzyły się motocykl oraz dwa samochody osobowe. Kierowca jednośladu nie przeżył wypadku. Jedna osoba trafiła do szpitala. Na miejscu pracują służby. Są utrudnienia.

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Zderzenie trzech pojazdów, motocyklista nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace budowlane w Muzeum Sztuki Nowoczesnej dobiegają końca. - Jest szansa na to, że wpisze się na stałe w krajobraz Warszawy jako jeden z najważniejszych jej symboli - powiedział w czwartek prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. Otwarcie MSN planowane jest na październik.

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

W środku wielka sztuka, gołębie przegoni sokół. Nowe muzeum prawie gotowe

Źródło:
PAP

W czwartek po południu wyłączono z użytkowania trzy stacje pierwszej linii metra: Dworzec Gdański, Ratusz-Arsenał, Świętokrzyska. Powodem był wypadek, do którego doszło na tej pierwszej. Kobieta w ciąży przez przypadek ześlizgnęła się z peronu i spadła pod nadjeżdżający pociąg. Na szczęście maszynista wyhamował, a z pomocą poszkodowanej ruszyli świadkowie.

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Kobieta w zaawansowanej ciąży ześlizgnęła się z peronu i wpadła na torowisko metra

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek na ulice Śródmieścia wyjdą ojcowie, którzy sprzeciwiają się izolowaniu dzieci po rozwodzie i domagają, by miały one dostęp do obojga rodziców. Uczestnicy manifestacji spotkają się przed Rotundą i przejdą w stronę Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe są utrudnienia w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

"Nie zamierzamy dłużej milczeć". Ojcowie zaprotestują w Śródmieściu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samolot z prezydentem Andrzejem Dudą wracający z Nowego Jorku nie mógł wylądować za pierwszym podejściem na Lotnisku Chopina w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, podczas lądowania innej maszyny doszło do zderzenia na pasie z ptakiem. Konieczna była interwencja lotniskowego sokolnika, którego pojazd na krótki czas zablokował jedyną dostępną drogę startową.

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Sokolnik na pasie, samolot z prezydentem nie mógł wylądować za pierwszym podejściem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Komenda Stołeczna Policji odniosła się do kwestii nielegalnych wyścigów organizowanych na ulicach Warszawy i ościennych powiatach. Wskazała na trudności związane ze zwalczaniem tego zjawiska. Funkcjonariusze zapewniają też, że nie bagatelizują problemu.

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie  nielegalnych wyścigów jest trudne

Blokują ulice, "kręcą bączki", ścigają się. Policja: zwalczenie nielegalnych wyścigów jest trudne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Potrzebujemy obiektywnego i racjonalnego spojrzenia na gospodarkę finansową. Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy - mówiła w czwartek ministra kultury Hanna Wróblewska, tłumacząc przyczyny zwolnienia dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostry. Na jego stanowisko powołała dr. hab. Marcina Napiórkowskiego. Nowy dyrektor wyraził nadzieję, że wystawę stałą muzeum otworzy ze swoim poprzednikiem.

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

"Potrzebujemy osób, które mniej przywykły do wydawania tak dużych sum pieniędzy"

Źródło:
PAP

Warszawski Uniwersytet Medyczny ma nowego rektora. Został nim prof. Rafał Krenke. Jest ordynatorem i kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Wydziału Lekarskiego WUM. Wcześniejsze wybory rektora zakończyły się nieporozumieniami i w efekcie fiaskiem.

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Koniec zamieszania na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest nowy rektor

Źródło:
PAP

Na Kamionku strażnicy miejscy zauważyli bmw, jadące pod prąd ulicą jednokierunkową. Gdy zatrzymali kierowcę, wyszło na jaw, że ten nie ma uprawnień.

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Jechał pod prąd ulicą jednokierunkową. "Tłumaczył, że jest w trakcie szkolenia"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jedną z mieszkanek zaniepokoił stan wody w Kanale Bródnowskim. Pływała w niej żółto-brunatna piana. Z kolei na pobliskim moście były widoczne tłuste plamy. Powiadomiła straż miejską.

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Żółto-brunatna piana w Kanale Bródnowskim. Na moście tłuste plamy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Już po raz 15. odbędzie się w Warszawie Festiwal Muzyki Filmowej Krzysztofa Komedy. Podczas tegorocznej edycji muzykę patrona interpretować będą saksofonista Wojciech Staroniewicz i pianista Maciej Tubis. Organizatorzy zaprosili także włoskich artystów Lukę Aquino i Giovanniego Guidiego.

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Na cztery saksofony albo fortepian solo. Muzyka Krzysztofa Komedy żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

W czwartek rano w bloku na warszawskim Ursynowie wybuchł pożar. Spłonęło mieszkanie znajdujące się na siódmym piętrze. Jedna osoba nie żyje.

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Tragiczny pożar mieszkania, jedna osoba nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci ze Śródmieścia zatrzymali 35-latka podejrzanego o nękanie byłej partnerki. Jak ustalili, mężczyzna przesyłał kobiecie wulgarne wiadomości z pogróżkami i wielokrotnie groził jej pozbawieniem życia. Miał też ją śledzić, w samochodzie kobiety zamontował lokalizator.

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Policja: wysłał zdjęcie młotka, pisał, że ją nim zabije. 35-latek podejrzany o nękanie partnerki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Obywatel Kamerunu, Luther King Martin jest poszukiwany do odbycia kary trzech miesięcy więzienia zasądzonej przez Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ. Policjanci apelują o zgłaszanie się osób, które znają miejsce pobytu ściganego listem gończym mężczyzny.

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Luther King Martin poszukiwany listem gończym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na budowie mostu pieszo-rowerowego w Porcie Czerniakowskim robotnicy natrafili na betonowe fundamenty i drogę. Znalezisku przyjrzą się archeologowie. Jak słyszymy od pełnomocnika ratusza ds. Wisły, nie zaburza to harmonogramu prac.

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Betonowe odkrycie na budowie nowego mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy wracają na Ursynów, by dokończyć remont jezdni alei Komisji Edukacji Narodowej. Nową nawierzchnię zyska też ulica Antoniego Malczewskiego na Mokotowie. Remont pierwszej z nich będzie prowadzony w weekend, drugiej - od poniedziałku. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami, wyznaczone zostały objazdy.

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Drugi etap remontu alei KEN i Malczewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego z pytaniem o to, jak przeciwdziała hałasowi ulicznemu. Nawiązał do programów, które miały złagodzić problem i chce wiedzieć, jaka jest ich realizacja.

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

W jaki sposób władze Warszawy walczą z hałasem w mieście? RPO wywołuje do tablicy prezydenta

Źródło:
PAP

Spółka PKP PLK poinformowała, że ruszyły prace przy budowie drugiego przejścia podziemnego na stacji Warszawa Gdańska. Tunel ułatwi przesiadki między koleją a komunikacją miejską. Peron numer 2 został tymczasowo wyłączony z użytku.

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Rozpoczęła się budowa tunelu dla pieszych przy Dworcu Gdańskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomoc rzeczowa z Warszawy wciąż trafia do osób poszkodowanych powodzią. Artykuły, których potrzebują powodzianie, to osuszacze, łopaty, środki czystości, grube worki, rękawice czy gumowe buty. Miejska zbiórka niebawem się kończy, dary można przynosić do piątku, 27 września.

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Potrzebne są artykuły do sprzątania. Miejska zbiórka dla powodzian niebawem się zakończy

Źródło:
tvnwarszawa.pl