Powstaje boisko do rugby, kształtów nabiera bieżnia stadionu. Stawiane są trybuny, zbudowana została szatnia. Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym. Ciekawostką jest ocalała fontanna, z której już niedługo popłynie woda. Postępy prac w kompleksie sportowym Skra.
Wiceprezydentka Warszawy Renata Kaznowska zaprezentowała w środę, co dzieje się na modernizowanym terenie ośrodka sportowego Skra. Obecnie trwa pierwszy etap przebudowy, który obejmuje ponad 11 hektarów.
- Chcemy tu stworzyć piękną przestrzeń rekreacyjną z budową przepięknego stawu, z kładką, z olbrzymią ilością roślinności, budujemy ścieżki spacerowe i biegowe, siłownie plenerowe. Będzie tu można wypocząć, a także pobiegać - podkreśliła wiceprezydentka Warszawy.
Prace nad obiektami sportowymi
Jeden z obszarów tej inwestycji to obszar stricte sportowy. Boczny stadion treningowy ze strefą rzutów oraz budynek z szatniami, przez dach którego będzie przebiegać ścieżka biegowa.
Jak podał ratusz w komunikacie, na ukończeniu są prace żelbetowe związane z budynkiem zaplecza sportowego – wylano już strop i realizowane są ściany attykowe. W trakcie realizacji jest także izolacja termiczna i przeciwwodna.
Również treningowy stadion lekkoatletyczny nabiera kształtów. Powstała żelbetowa płyta bieżni stadionu, ułożono drenaże oraz instalacje nawadniania, przygotowano warstwy podbudowy oraz kończą się prace nad przygotowaniem warstwy wegetacyjnej pola rzutni stadionu oraz boiska rugby pod wysiew trawy.
Wiceprezydentka podkreśliła, że zakończenie pierwszego etapu prac planowane jest do końca roku. - Potem rozpoczną się odbiory, a gości będziemy chcemy zaprosić wiosną - koniec kwietnia, początek maja - zapowiedziała i dodała, że ma to związek z trawą, która musi urosnąć.
Połączenie z Polem Mokotowskim
"Trwają też prace związane ze zbiornikiem rekreacyjnym, przy czym zrealizowane są już roboty żelbetowe dla zbiornika technologicznego. Realizowane są ścieżki z nawierzchni mineralnej. Trwają prace nad sieciami i instalacjami doziemnymi" - opisał ratusz.
- W parku jest wiele meandrujących między drzewami ścieżek, po to, by ochronić korzenie i zachować jak najwięcej drzew. W całym parku zastosowaliśmy nawierzchnie przepuszczalne, by nie wprowadzać tutaj betonu, czy asfaltu - podała wiceprezydentka.
Kolejnym założeniem tego parku jest jego otwarcie na Pole Mokotowskie. - Bardzo nam na tym zależy, aby goście mogli w sposób płynny przejść do ośrodka Skra, nie zauważając różnicy w przestrzeni. Dlatego zastosowaliśmy te same rozwiązania materiałowe, jeśli chodzi np. o alejki parkowe, małą architekturę czy oświetlenie - wyjaśniła.
Na terenie całego kompleksu znajduje się dwa tysiące drzew. Wiceprezydentka przekazała, że pierwszą rzeczą zrobioną po przejęciu terenu, była inwentaryzacja drzew. Około stu wymagało wycinki z powodów sanitarnych. Z powodów inwestycyjnych do wycięcia było 150, w tym graby szpalerowe przy oczku wodnym.
- Ale komisja architektoniczna podczas konkursu zdecydowała, że staw będzie zmniejszony, i dzięki temu setki grabów szpalerowych udało się zachować. Wycięte zostały te, które stały na przebiegu ścieżek i kładki nad stawem. W to miejsce nasadzimy 710 drzew na terenie całego terenu i tysiące krzewów - dodała Kaznowska.
Fontanna z początków istnienia ośrodka
Na Skrze będzie również fontanna, która została ocalona. - Kiedy robiliśmy inwentaryzację, natknęliśmy się na fontannę, z początkowego okresu założenia ośrodka sportu. Jest mała, wykonana z piaskowca, nie jest może spektakularna, natomiast jej historia jest ciekawa - powiedziała Kaznowska.
Fontannie udało się przetrwać lata poprzedniego zarządcy - nie została zniszczona, wyłączona i rozebrana.
- Uznaliśmy, że trzeba ją zachować i odtworzyć. Została wykonana hydrofornia. Wymieniamy piaskowiec, całość jest czyszczona i będzie zaimpregnowana, a za chwilę będziemy mogli ją podłączyć - dodaje.
Historyczna fontanna będzie stała praktycznie w miejscu, gdzie była do tej pory - obok głównego stadionu, przy strefie rzutów. Zostanie tylko nieco wyniesiona.
"Stan stadionu jest katastrofalny"
Na pytanie o stan techniczny głównego obiektu Skry, czyli stadionu lekkoatletycznego, wiceprezydent zaznaczyła, że jest on wpisany do gminnej ewidencji zabytków.
- Przygotowaliśmy pełną kwerendę stanu technicznego tego obiektu i po uzgodnieniu z konserwatorem zabytków, który wydał nam zalecenia. Wiemy, że stan stadionu jest katastrofalny. Uzgodniliśmy z konserwatorem, że zachowamy ściany zewnętrzne, elewacyjne, które też będą wymagały sporo pracy - wyjaśniła.
Zniknie też charakterystyczna wieża, ponieważ, jak zaznaczyła wiceprezydent, nadaje się tylko do wyburzenia. - W to miejsce będziemy ją chcieli raczej odtworzyć jako symbol Skry - zaznaczyła.
Po 13 latach wrócił do miasta
Miasto odzyskało obiekt przy ulicy Wawelskiej 5 w 2021 roku po 13 latach sądowej batalii. W pierwszej kolejności zaniedbany teren dawnej Skry został uporządkowany, a zburzone - budynki będące w tragicznym stanie.
W ramach pierwszego etapu modernizacji powstaną: boisko treningowe z sześciotorową bieżnią lekkoatletyczną, strefa rzutów, boisko do rugby, ścieżki biegowe, siłownie plenerowe, alejki parkowe, staw i ogród deszczowy.
Autorka/Autor: mg
Źródło: PAP, tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa