Arkadiusz Mularczyk opublikował treść listu, który wysłał do prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Oprócz gratulacji dla republikanów europoseł PiS skierował się z prośbą o wsparcie Polski w uzyskaniu reparacji wojennych od Niemiec.
Mularczyk ocenił w liście, że pracując w Parlamencie Europejskim, skupia się na sprawach o dużym znaczeniu dla Polski "takich jak dążenie do sprawiedliwego odszkodowania za szkody wyrządzone Polsce przez Niemcy w czasie II wojny światowej oraz pogłębianie transatlantyckiej współpracy Polski i Stanów Zjednoczonych".
"Tutaj liczymy na pańskie wsparcie. Dzięki pana pomocy nasze relacje jeszcze bardziej się pogłębią, a nasza współpraca będzie miała pozytywny wpływ na naszą część Europy" - podkreślił.
"Silny i odważny głos licznej społeczności polskich Amerykanów"
Mularczyk przekonuje w swoim liście Trumpa, że to m.in. Polonia dała Trumpowi zwycięstwo. "Głęboko wierzę, że Stany Zjednoczone i Polska mogą wspólnie sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Jestem przekonany, że wynik wyborów został w dużej mierze zdeterminowany przez silny i odważny głos licznej społeczności polskich Amerykanów, którzy od lat wspierają pana w wysiłkach na rzecz promowania stabilności i bezpieczeństwa. Zaangażowanie Polonii w tegoroczne wybory było znaczącą i ważną częścią pana zwycięstwa" - ocenił.
Dodał, że "z zachwytem obserwował bliską współpracę" Trumpa z Andrzejem Dudą i podkreślił to, jak ważne dla regionu były "starania" Trumpa o "zwiększanie bezpieczeństwa, rozwoju gospodarczego i stabilności w Europie".
W okresie rządów Zjednoczonej Prawicy Arkadiusz Mularczyk był wiceszefem MSZ i stał na czele parlamentarnego zespołu, który w opublikowanym we wrześniu 2022 r. raporcie oszacował wysokość odszkodowań należnych Polsce od Niemiec za szkody wyrządzone w czasie II wojny światowej na 6 bln 220 mld 609 mln zł. Strona niemiecka odpowiadając uznała sprawę reparacji i odszkodowań za zamkniętą.
Odszkodowania a reparacje wojenne
W debacie publicznej pojęcia odszkodowań i reparacji wojennych często są stosowanie zamiennie. Jednak mówią o zupełnie odrębnych formach zadośćuczynienia. Reparacjami określamy tę część odszkodowań, która ma pokryć część strat majątkowych poniesionych przez państwo. Z kolei inną sprawą są odszkodowania z tytułów cywilnoprawnych, czyli indywidualne roszczenia osób pokrzywdzonych przez Niemców w okresie II wojny światowej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP