Reparacje wojenne

12 września 2017

"Niemcy starli z powierzchni ziemi ponad tysiąc polskich wsi" - powiedział w wywiadzie dla niemieckich mediów koncernu medialnego Funke Mediengruppe premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że Polska ustali sumę, której będzie domagać się od Niemiec w ramach powojennych reparacji.

Ustalenia parlamentarnej grupy ekspertów potwierdzają, że poniesione przez Polskę straty "nie zostały zrekompensowane". Jest to kwestia "prawdy i odpowiedzialności" - powiedział prezydenta Andrzej Duda w wywiadzie dla "Bild am Sonntag". Jego zdaniem, kwestia reperacji nie jest rozstrzygnięta. "W polskim parlamencie tematem tym zajmuje się grupa ekspertów. Posłowie będą nad tym debatować i podejmą decyzję co do dalszych działań" - dodał.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przepraszał w czwartek w Atenach za zbrodnie popełnione przez nazistów w latach II wojny światowej w Grecji, ale dał jasno do zrozumienia, że jego kraj nie zamierza wynagrodzić Grekom ich cierpień w drodze odszkodowań.

Mateusz Morawiecki nie wyklucza, że podczas wizyty w Berlinie 15 lutego, pojawi się temat reparacji wojennych od Niemiec. - Jeżeli będą jakiekolwiek trudne tematy, to ani ja, ani pani kanclerz nie będziemy ich unikać - podkreślił premier w wywiadzie dla radia RMF FM. Jak dodał, kwestię odszkodowań trzeba "bardzo dobrze policzyć".

Powiem krótko, nie zmieniamy zdania w sprawie reparacji - oświadczył w czwartek prezes PiS Jarosław Kaczyński. Szef dyplomacji Jacek Czaputowicz w środę w Berlinie mówił, że na obecnym etapie "nie jest to kwestia, która stanowi jakiś balast w stosunkach między rządami".

Pion śledczy gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej uznał za "nazistowską zbrodnię przeciwko ludzkości" wysiedlenie w czasie II wojny światowej przez niemieckich okupantów około 70 tysięcy Polaków mieszkających w Gdyni. Śledztwo umorzono, bo winni, których dane udało się ustalić, nie żyją.

To bardzo błędna polityka oddzielająca Polskę od najważniejszych partnerów i sojuszników, polityka samoizolowania Polski - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz. Były premier i marszałek Sejmu skomentował w ten sposób słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że domaganie się reparacji wojennych przez Polskę "jest całkiem poważnym żądaniem".

Musimy domagać się naszych praw, także tych wynikających z historii oraz odrzucić mikromanię narodową, kompleksy, które nam wmawiano - mówił w sobotę podczas obchodów Święta Niepodległości w Krakowie prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, nawiązując do kwestii reparacji wojennych.