Czy prezydent zaszczepi się na grypę? Odpowiada wiceszef jego kancelarii

Źródło:
TVN24
Prezydent zaszczepi się na grypę? Mucha: to indywidualna decyzja Andrzeja Dudy
Prezydent zaszczepi się na grypę? Mucha: to indywidualna decyzja Andrzeja DudyTVN24
wideo 2/7
Prezydent zaszczepi się na grypę? Mucha: to indywidualna decyzja Andrzeja DudyTVN24

Andrzej Duda przyznał na początku lipca, że na grypę nigdy się nie szczepił i nie chce tego robić. Czy zmieni zdanie? - To jest indywidualna decyzja prezydenta - powiedział, zapytany o to w czwartkowych "Faktach po Faktach", wiceszef jego kancelarii Paweł Mucha.

Główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas mówił w czwartek w TVN24, że prezydent Andrzej Duda do tej pory mógł mieć poczucie, że nie musi się szczepić przeciw grypie, ale w tej chwili zrobi to prawdopodobnie dla innych. - Będę go do tego przekonywał - zapowiedział. Dzień wcześniej były marszałek Senatu Stanisław Karczewski w TVN24 powiedział, że prezydent powinien szczepienia wziąć "bardzo pod uwagę, przeanalizować". - Nie będę namawiał prezydenta, będę namawiał Polaków, żeby się szczepili - dodał.

Mucha: to decyzja pana prezydenta, jak szczepi się w przypadku tych szczepień, które mają charakter dobrowolny

Wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha został zapytany w "Faktach po Faktach", czy prezydent ulegnie namowom i powie, że tym razem zaszczepi się na grypę. - Pan prezydent bardzo wyraźnie wtedy (6 lipca w Końskich - red.) mówił o tym, że w przypadku szczepień, które mają charakter szczepień dobrowolnych, to zawsze jest indywidualna decyzja. Mówił także o szczepieniu na koronawirusa, że jeżeli taka szczepionka już będzie dostępna, to że powinna to być, jego zdaniem, suwerenna decyzja tych wszystkich, którzy są zdecydowani, żeby taką szczepionkę przyjąć - odpowiedział Mucha.

Na uwagę, że lekarze apelują, by szczepić się na grypę, Mucha odparł, że "to decyzja pana prezydenta, (...) jak szczepi się w przypadku tych szczepień, które mają charakter dobrowolny". - Natomiast te szczepienia, które są obowiązkowe, które wszyscy w dzieciństwie czy w okresie dorastania przyjmowaliśmy, te, które są powszechne i obowiązkowe, one były i są przyjmowane przez pana prezydenta, przez pana redaktora, przeze mnie, przez naszych widzów. Te sprawy też pan prezydent bardzo wyraźnie wyjaśniał - zapewnił wiceszef Kancelarii Prezydenta RP.

Dopytywany, czy w kancelarii nie zapadła decyzja dotycząca szczepienia Andrzeja Dudy, powtórzył, że "to jest indywidualna decyzja pana prezydenta".

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W TVN24 GO >>>

Andrzej Duda o szczepieniach
Andrzej Duda o szczepieniachTVP Info

Prezydent o szczepieniach

6 lipca prezydent na spotkaniu w Końskich (Świętokrzyskie) został zapytany między innymi o szczepionkę na COVID-19, nad której powstaniem trwają intensywne badania.

Czytaj: Duda: szczepienie na koronawirusa nie powinno być obowiązkowe >>>

- Jeżeli chodzi o szczepionkę, absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie: ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie - mówił. - Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorosły chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić - powiedział. - Uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe - oświadczył. - Kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja - dodał.

Tego samego dnia Andrzej Duda odniósł się do kwestii szczepień raz jeszcze, zaznaczając, że "ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe, tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie". "Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa" - dodał.

Szczepionka na szkarlatynę nie istnieje.

Rzeczniczka WHO zachęca do szczepienia się na grypę

Margaret Harris, rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), przyznała we wtorek, że problemem dla systemu służby zdrowia może być fala atakującej zimą grypy połączona z trwającą pandemią COVID-19, dlatego zachęciła wszystkich do zaszczepienia się na grypę.

Mucha: musimy mieć świadomość, że ten wirus ciągle nam zagraża

Paweł Mucha mówił w "Faktach po Faktach" również o sytuacji epidemicznej w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało w czwartek, że ostatniej doby potwierdzono 615 nowych zakażeń koronawirusem. Jest to największa ich liczba od początku epidemii. Ocenił, że "to są dane, które muszą dawać do myślenia w sensie przestrzegania przez nas wszystkich tych reguł, jeżeli chodzi o dystans społeczny, jeżeli chodzi o świadomość tego, że mamy cały czas do czynienia z pandemią" COVID-19.

- Na pewno jest tak, że musimy mieć świadomość tego, że ten wirus ciągle nam zagraża, dopóki nie będzie takiej sytuacji, że mamy skuteczne leki na koronawirusa czy mamy szczepionkę, która jest w powszechnym użyciu - ocenił. Wyraził przekonanie, że polski rząd działa od początku pandemii bardzo sprawnie. 

- Monitorujemy wszelkie informacje związane z aktualnymi danymi, które są przedstawiane przez głównego Inspektora sanitarnego, przez Ministerstwo Zdrowia. Są też wszystkie raporty przedstawiane panu prezydentowi. Biuro Bezpieczeństwa Narodowego także wszystkie te procesy monitoruje i pan prezydent jest w stałym kontakcie i z ministrem zdrowia i z głównym inspektorem sanitarnym czy z administracją rządową - wyliczał wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Mucha: musimy mieć świadomość, że ten wirus ciągle nam zagraża
Mucha: musimy mieć świadomość, że ten wirus ciągle nam zagrażaTVN24

"Wirus rozprzestrzenia się tak, jak się rozprzestrzenia wirus"

Gość "Faktów po Faktach" odniósł się do uspokajających słów premiera Mateusza Morawieckiego, które padły 1 lipca przed drugą turą wyborów prezydenckich w Tomaszowie Lubelskim. - Cieszę się, że coraz mniej obawiamy się tego wirusa, tej epidemii. To jest dobre podejście, bo on jest w odwrocie. Już teraz nie trzeba się go bać. Trzeba pójść na wybory tłumnie 12 lipca - apelował szef rządu. 

Premier: Wirus jest w odwrocie, nie ma się już czego bać
Premier: Wirus jest w odwrocie, nie ma się już czego baćTVN24

Prezydencki minister stwierdził: - Epidemiolodzy, fachowcy, ja takie wypowiedzi znam, bardzo wyraźnie podkreślali, że to zagrożenie związane z aktem głosowania było minimalne, że sytuacje inne, codzienne, życiowe, chociażby zakupy w sklepie czy przebywanie w innych miejscach publicznych, (...) jeżeli nie przestrzegamy tych reguł, które są przez lekarzy, przez ekspertów, przez wirusologów podawane, stanowią większe zagrożenie.  

- Nie widzę podstaw do takiego twierdzenia, że jest jakikolwiek związek pomiędzy przeprowadzeniem wyborów, a sytuacją epidemiczną związaną z jednostkowymi danymi na przykład z dzisiaj - oświadczył.  Na sugestię, że być może zabrakło ostrożności w słowach premiera, powiedział, że "wirus rozprzestrzenia się tak, jak się rozprzestrzenia wirus i to nie jest zależne od naszych wypowiedzi". 

- Wszyscy chcielibyśmy i polski rząd w tym zakresie działa zdecydowanie, żeby tych przypadków zakażeń było jak najmniej - podkreślił. 

Mucha o konwencji antyprzemocowej: nie jesteśmy na etapie analizy prezydenckiej
Mucha o konwencji antyprzemocowej: nie jesteśmy na etapie analizy prezydenckiejTVN24

Mucha o konwencji antyprzemocowej: nie jesteśmy na etapie analizy prezydenckiej

Wiceszef Kancelarii Prezydenta odniósł się również do decyzji premiera Mateusza Morawieckiego o skierowaniu wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności konwencji stambulskiej z konstytucją.

Paweł Mucha przypomniał, że TK jest uprawniony, żeby badać zgodność z konstytucją również umów międzynarodowych, a uprawnieniem premiera jest to, by z takim wnioskiem wystąpić. - Mamy w tym zakresie dyskusję, mamy wypowiedzi rozmaite w sferze publicznej, więc dobrze, żeby tę sprawę przeciąć takim rozstrzygnięciem prawnym - ocenił. Zapytany, czy prezydent Duda byłby za wypowiedzeniem konwencji, czy za jej zachowaniem, Mucha odpowiedział, że "nie jesteśmy na etapie analizy prezydenckiej".

- Są rozmaite głosy dotyczące pojęć, które tam są zawarte, nieostrych sformułowań - powiedział Mucha. Dodał, że rzecz była przedmiotem "jakiejś dyskusji" wewnątrz rządu. Powtórzył, że premier ma uprawnienie, by wystąpić do TK i "działa tutaj zgodnie z wszelkimi regułami sztuki". Dopytywany o stanowisko prezydenta w kwestii wypowiedzenia lub nie konwencji, stwierdził, że "nie jesteśmy na takim etapie, by Kancelaria Prezydenta prowadziła tutaj jakiekolwiek analizy, to nie jest dzisiaj temat aktywności Kancelarii Prezydenta".

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w piątek rano nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są w dalszym ciągu trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że nadal zablokowane są cztery drogi krajowe - trzy w województwie opolskim oraz jedna na terenie województwa lubuskiego.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

184 centymetry. Taki jest obecnie poziom Wisły w Warszawie. Rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje, że dziś poziom wody wzrośnie jeszcze do 185, a później zacznie spadać, by we wtorek wieczorem zejść do tzw. strefy wody niskiej. Czyli poniżej 105 centymetrów.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. Dziś kulminacja, potem zacznie spadać

Źródło:
tvn24.pl

Fala kulminacyjna drugi dzień przepływa przez Wrocław. Podczas piątkowego, porannego, powodziowego sztabu kryzysowego dyrektor IMGW przekazał, że woda w mieście opada. Jak poinformowały służby, system miejski zdołał ją przyjąć. W nocy doszło do przesiąku na wale Janówek-Pracze, ale sytuację udało się opanować.

Drugi dzień fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Są dobre informacje

Drugi dzień fali kulminacyjnej we Wrocławiu. Są dobre informacje

Źródło:
TVN24

Wiemy, że straty są bardzo duże, chociaż nie znamy jeszcze dokładnej liczby, więc myślę, że kwota 5 miliardów euro dla Polski jest kwotą adekwatną, ale nie oznacza, że wystarczającą na pokrycie wszystkich strat - mówił w piątek w "Jeden na jeden" Andrzej Domański, minister finansów. Wyjaśniał także z jakich mechanizmów zwolnień podatkowych będą mogli skorzystać poszkodowani przedsiębiorcy.

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Umorzenia i odroczenia dla poszkodowanych. Minister finansów o szczegółach

Źródło:
TVN24

Województwo zachodniopomorskie przygotowuje się do możliwych podtopień. Wojewoda Adam Rudawski przekazał, że wysoka fala przewidywana jest między 24 a 27 września. Są to zapowiedzi stanu około 90 cm ponad stan alarmowy, co nie powinno spowodować większych problemów. Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska poinformowała o możliwych podtopieniach. Sześć miejscowości jest zagrożonych.

Możliwe podtopienia w Zachodniopomorskiem. Sześć miejscowości zagrożonych

Możliwe podtopienia w Zachodniopomorskiem. Sześć miejscowości zagrożonych

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Powódź w Polsce trwa. Prezydent Andrzej Duda przybył rano do Lądka-Zdroju. Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, szef MSWiA Tomasz Siemoniak oraz minister infrastruktury Dariusz Klimczak pojawili się z kolei w Brzegu Dolnym. - Tysiące ludzi w tej chwili pilnują Odry w całym jej biegu, bo każde miasto, każda miejscowość jest ważna - mówił Siemoniak. Jak przekazał w czasie porannego sztabu premier Donald Tusk, jeszcze dziś poznamy nazwisko pełnomocnika rządu do spraw odbudowy po powodzi. W nocy z czwartku na piątek fala powodziowa dotarła do Dolnego Brzegu (Dolnośląskie), stan wody na godzinę 10 wynosi 946 cm - przekazało IMGW.

Pilnują Odry "w całym jej biegu". "Każda miejscowość jest ważna"

Pilnują Odry "w całym jej biegu". "Każda miejscowość jest ważna"

Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

Fala kulminacyjna na Odrze znajduje się obecnie w Brzegu Dolnym. Czoło wezbrania dotarło tam około godziny 5 rano w piątek. Według prognoz kulminacja potrwa przez cały dzień, a maksymalny poziom wody może osiągnąć 945 cm.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy przepływ

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest, jaki będzie jej dalszy przepływ

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Powódź w Polsce trwa. Do Brzegu Dolnego (woj. dolnośląskie) dotarła fala kulminacyjna na Odrze. Woda nie wdarła się do miasta. Mieszkańcy pomagali w podniesieniu wałów na brzegu Odry. Jak podało IMGW, stan wody osiągnął tam 944 cm. O godzinie 2 w nocy zwołano posiedzenie gminnego sztabu kryzysowego w tym mieście. 

Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym. Udało się podnieść wał do poziomu wody z 1997 r.

Fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym. Udało się podnieść wał do poziomu wody z 1997 r.

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk na porannym posiedzeniu sztabu kryzysowego przekazał, że jeszcze w piątek przedstawi pełnomocnika rządu do spraw odbudowy po powodzi. - To ogrom zadań, przekraczający możliwości poszczególnych resortów, wymagający koordynacji na bardzo wielu poziomach - wyjaśniał.

Premier: dziś przedstawię pełnomocnika rządu do spraw odbudowy

Premier: dziś przedstawię pełnomocnika rządu do spraw odbudowy

Źródło:
TVN24

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy planuje zaopatrzenie szpitali, które wcześniej otrzymały różnego typu urządzenia od WOŚP, w nowy sprzęt medyczny. - Fundacja kupi sprzęt między innymi za pieniądze, które teraz zbieramy - wyjaśnił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jurek Owsiak.

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Sprzętu "nie ma", zniszczyła go powódź. Owsiak: mamy plan

Źródło:
TVN24

Dziennik "New York Times" podał, że ładunki wybuchowe w urządzeniach dostarczanych Hezbollahowi, zostały zainstalowane przez firmę, która w rzeczywistości była prowadzona przez izraelski wywiad. W dwóch falach skoordynowanych wybuchów urządzeń elektronicznych zginęło w Libanie 37 osób, a ponad 3,5 tysiąca zostało rannych.

Firma była przykrywką. Tak dostarczyli sprzęt, który eksplodował w Libanie

Firma była przykrywką. Tak dostarczyli sprzęt, który eksplodował w Libanie

Źródło:
PAP

Portal Moscow Times donosi, że z rosyjskiej bazy sprzętu wojskowego Dacznoje w pobliżu Jużno-Sachalińska usunięto 40 procent pojazdów opancerzonych. Baza należy do korpusu, do którego głównych zadań należy obrona Dalekiego Wschodu i Kuryli.

Z rosyjskiej bazy niedaleko Japonii zniknęło 40 procent sprzętu

Z rosyjskiej bazy niedaleko Japonii zniknęło 40 procent sprzętu

Źródło:
PAP

Polska policja we współpracy z niemiecką namierzyła i ujęła sprawcę wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Mężczyznę czeka teraz procedura wydania Polsce w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania – wynika z nieoficjalnych informacji tvn24.pl. Wieczorem potwierdziła je Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Sprawca wypadku na Trasie Łazienkowskiej Łukasz Ż. zatrzymany w Niemczech

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nysa jest jednym z miejsc, które dotknęła powódź. Zalany jest między innymi szpital powiatowy. Woda wdarła się na oddział ratunkowy i do laboratorium oraz doszczętnie zniszczyła tomografy, rezonans oraz jedyną w województwie pracownię terapii hiperbarycznej. Fundacja TVN rozpoczęła akcję pomocową, by placówka jak najszybciej mogła zacząć działać. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Straty są potężne". Wstępne szacunki zniszczeń szpitala w Nysie

"Straty są potężne". Wstępne szacunki zniszczeń szpitala w Nysie

Źródło:
TVN24

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 40 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

W tych 40 miejscach stany rzek są niepokojące

W tych 40 miejscach stany rzek są niepokojące

Źródło:
IMGW, PAP

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk powiedział w czwartek wieczorem, że na rzekach przepływających przez miasto sytuacja jest stabilna i nigdzie woda nie przelewa się przez koronę wałów. W województwie zachodniopomorskim trwa montaż zapór przeciwpowodziowych na Odrze, między innymi w Piasku (powiat gryfiński) i w Chlewicach (powiat myśliborski).

Fala idzie przez Dolny Śląsk, budują zapory w województwie zachodniopomorskim. Gdzie jest najtrudniej

Fala idzie przez Dolny Śląsk, budują zapory w województwie zachodniopomorskim. Gdzie jest najtrudniej

Źródło:
PAP, TVN24

ABW przeprowadziła akcję wobec osób, które miały siać fake newsy związane z działaniem antypowodziowym. Premier Donald Tusk przekazał na wieczornym sztabie kryzysowym, że "zatrzymani używali munduru" Służby Kontrwywiadu Wojskowego i "siali dezinformację". - Uznali, badamy dlaczego, że ich celem jest sianie paniki głównie w odniesieniu do wysadzania wałów - mówił.

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

"Zatrzymani używali munduru i siali dezinformację". Głównie o "wysadzaniu wałów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Wystrzeliły ceny worków z piaskiem, żywności, wody, a także urządzeń do osuszania domów i mieszkań. Już dzień po ogłoszeniu informacji o możliwości dokonywania zgłoszeń UOKiK otrzymał 27 zgłoszeń w sprawie powodziowej spekulacji - przekazała piątkowa "Gazeta Wyborcza".

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Firmy próbują zarabiać na powodzi. Ceny niektórych produktów wystrzeliły

Źródło:
PAP

Służby z niepokojem obserwują sytuację w Brzegu Dolnym, gdzie stan Odry wciąż się podnosi i dochodzi do przecieków na wałach. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała przekazanie 10 miliardów euro z Funduszu Spójności dla krajów walczących ze skutkami powodzi. Z kolei polska policja, we współpracy z niemiecką, namierzyła i ujęła sprawcę tragicznego wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 20 września.

Spektakularna akcja, miliardy dla Polski, seria wybuchów

Spektakularna akcja, miliardy dla Polski, seria wybuchów

Źródło:
PAP, TVN24

Szefowa Wód Polskich Joanna Kopczyńska informuje, że jej pracownicy otrzymują groźby karalne. Premier Donald Tusk zapewnił, że w takich przypadkach podjęte zostaną zdecydowane działania. Zaapelował też o solidarność. - Pomagajmy sobie nawzajem - dodał.

Pracownicy Wód Polskich dostają groźby. Sprawa "przekazana służbom"

Pracownicy Wód Polskich dostają groźby. Sprawa "przekazana służbom"

Źródło:
PAP

Donald Trump nie spotka się w niedzielę z prezydentem Andrzejem Dudą w Doylestown w stanie Pensylwania - dowiedział się korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona. Według jego informacji zdecydować o tym miały względy bezpieczeństwa. Nie wiadomo na razie, czy planowane jest spotkanie z polskim prezydentem w innym miejscu. Donald Trump najprawdopodobniej nie spotka się też z Andrzejem Gołotą, z którym wcześniej planował zagrać w golfa.

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Trump zmienia plany, nie będzie spotkania z Dudą w sanktuarium

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Reuters

Od wielu dni na budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej pojawiają się pojedynczy pracownicy. Nie ma ciężkiego sprzętu. Nie widać postępów, można wręcz odnieść wrażenie, że inwestycja została wstrzymana. Jak dowiadujemy się w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, konieczny jest nowy projekt, który pozwoli na kontynuowanie prac.

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej negocjuje z liniami lotniczymi nowe stawki za usługi kontroli powietrznej. Mają one obowiązywać w kolejnych czterech latach. Stawki będą znacząco wyższe od obowiązujących obecnie - czytamy w piątek w "Rzeczpospolitej".

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Bilety lotnicze pójdą w górę. Od stycznia nowe stawki

Źródło:
PAP
"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

"Samej powodzi to ja się nie boję. Rachunku za wodę się boję"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybuchy należących do bojowników Hezbollahu urządzeń elektronicznych zostały zarejestrowane na nagraniu. Według libańskich władz, we wtorkowych i środowych wybuchach zginęło kilkadziesiąt osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Wybuchy w różnych punktach miasta. Seria eksplozji na nagraniu

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Policjanci z warszawskiego Bemowa prowadzili nocny pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna w trakcie ucieczki staranował radiowóz. Po jego zatrzymaniu okazało się, że 41-latek był wcześniej notowany za jazdę po alkoholu.

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwie osoby poniosły śmierć na miejscu po tym, jak pojazd typu SAM uderzył w drzewo i spłonął w Słuchowie (woj. pomorskie). Okoliczności wypadku wyjaśnia policja.

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

SAM uderzył w drzewo i spłonął. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
PAP

W samolocie amerykańskich linii Delta Air Lines w czasie lotu doszło do awarii, w wyniku której wystąpiły problemy z ciśnieniem. Okazały się one na tyle poważne, że części pasażerów zaczęła lecieć krew z uszu i nosa. Samolot bezpiecznie wylądował, według przewoźnika nikt nie odniósł poważnych obrażeń.

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Awaria w samolocie, krew płynęła pasażerom z nosa i uszu

Źródło:
CNN, Washington Post

Gdy 75-latka z Białegostoku podniosła słuchawkę, usłyszała płacz mężczyzny, który podawał się za jej syna. Powiedział, że potrącił kobietę w ciąży i potrzebuje 150 tys. zł, aby nie pójść do więzienia. Kiedy do seniorki przyszedł 45-letni "policjant" po odbiór pieniędzy, 75-latka razem ze swoim 80-letnim mężem zamknęła go w mieszkaniu i zadzwoniła na policję. 45-latek wyszedł w kajdankach.

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Chciał oszukać małżeństwo seniorów. Zamknęli go w mieszkaniu i zadzwonili na policję

Źródło:
tvn24.pl

Ursula von der Leyen zapowiedziała w czwartek pomoc w wysokości 10 mld euro dla krajów poszkodowanych przez powódź. Jak przekazał szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec, połowa tych środków ma trafić do Polski.

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Połowa unijnych środków na odbudowę dla Polski. Są szczegóły

Źródło:
PAP

Według polityków opozycji dofinansowanie ochotniczych straży pożarnych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej spadło z 247 milionów w ubiegłym roku do 42 milionów w tym roku. Dane uzyskane z NFOŚiGW tego nie potwierdzają.

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Opozycja: pięciokrotnie mniej pieniędzy z NFOŚ dla OSP. Nie, to złe kwoty

Źródło:
Konkret24

Południowo-zachodnia Polska mierzy się z powodzią. Na wielu terenach trwa walka z żywiołem, w innych miejscach mieszkańcy przygotowują się do nadejścia wielkiej wody lub usuwają skutki kataklizmu. Są miejscowości niemal doszczętnie zniszczone. Jak o tej dramatycznej sytuacji rozmawiać z dziećmi? O czym pamiętać, by nie wzmagać w nich lęku? Na te pytania odpowiada w rozmowie z tvn24.pl Marta Wojtas, psycholożka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Jak rozmawiać z dziećmi o powodzi? Psycholog wskazuje "kluczowy element"

Źródło:
tvn24.pl

W trosce o bezpieczeństwo uczniów w czwartek odwołano zajęcia w ponad 430 placówkach edukacyjnych w kraju. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło też specjalną linię telefoniczną, gdzie uczniom, nauczycielom i rodzicom oferowane jest wsparcie. Działań pomocowych jest więcej.  

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

MEN uruchomił telefon wsparcia psychologicznego dla uczniów i nauczycieli z terenów powodziowych

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

W wyniku powodzi najbardziej ucierpiały zasiewy rzepaku. Na tym etapie można stwierdzić również dużą skalę zniszczeń ziemniaków, buraków oraz kukurydzy - przekazał resort rolnictwa. Gospodarstwom, które ucierpiały w wyniku powodzi przysługiwać będzie kilka form pomocy.

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Duże straty w rolnictwie po powodzi. Najbardziej ucierpiał rzepak

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła jedna szóstka o wartości dwóch milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto oraz Lotto Plus z 19 września 2024 roku.

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Jest szóstka w Lotto. Oto zwycięskie numery

Źródło:
tvn24.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie świętuje 10. urodziny - z tej okazji przygotowano urodzinowy program, w ramach którego w dniach 26-30 września odbędą się koncerty, autorskie oprowadzania, noc filmowa, debata i warsztaty.

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Koncert, warsztaty, pokazy filmów, debata. Muzeum POLIN hucznie świętuje 10. urodziny

Źródło:
PAP