TVN24 | Polska

Para prezydencka spotkała się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

TVN24 | Polska

Autor:
akr/kab
Źródło:
PAP
Para prezydencka spotkała się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem
Twitter/@prezydentplPara prezydencka spotkała się z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem

Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda spotkali się w czwartek w Nowym Jorku z ocalałym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem. Jego imieniem nazwana jest nagroda From the Depths przyznawana Polakom za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej.

Spotkanie pary prezydenckiej z Mosbergiem było jednym z punktów podróży Andrzeja Dudy do Stanów Zjednoczonych związanej z 76. sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Czwartek jest przedostatnim dniem wizyty prezydenta RP w Nowym Jorku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Prezydent i pierwsza dama na spotkaniu z ocalałym z Holokaustu Edwardem MosbergiemTwitter/@prezydentpl

Edward Mosberg był więźniem obozów w Płaszowie i Mauthausen

Urodzony w Krakowie Mosberg był więźniem niemieckich obozów koncentracyjnych w Płaszowie i Mauthausen. Kiedy wybuchła II wojna światowa, miał 13 lat. Większość jego najbliższych została zgładzona w Holokauście. W 1951 roku wraz z narzeczoną przybył do Nowego Jorku. Obecnie mieszka w New Jersey. Jego imię nosi odznaczenie, przyznawane przez Fundację From The Depths, za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej. Edward Mosberg został odznaczony przez tę fundację za "budowanie dialogu w duchu pamięci o Holocauście".

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z ocalałym z Holokaustu Edwardem MosbergiemTwitter/@prezydentpl

W 2019 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył Edwarda Mosberga Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP "za wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-żydowskiego dialogu i upowszechnianie wiedzy o roli Polaków w ratowaniu Żydów". Mosberg wielokrotnie uczestniczył w Marszach Żywych w Auschwitz. Zasłynął także obroną Pomnika Katyńskiego w New Jersey, który miał zostać umieszczony w mniej eksponowanym miejscu.

Autor:akr/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@prezydentpl, Jakub Szymczuk/KPRP

Pozostałe wiadomości