TVN24 | Kultura i styl

bell hooks nie żyje. Feministka, intelektualistka i pisarka miała 69 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
BBC News, Reuters, tvn24.pl

bell hooks, afroamerykańska pisarka i intelektualistka, feministka, krytyczka kultury, zmarła w wieku 69 lat. Debiutowała w 1978 roku tomem poezji, jednak pierwszą istotną jej publikacją była "Ain't a Woman? Black Woman and Feminism", która obecnie jest jedną z najważniejszych książek feministycznych. 

bell hooks, czyli Gloria Jean Watkins, przyjęła swój pseudonim - pisany małymi literami - na cześć swojej prababci.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

"Rodzina Glorii Jean Watkins jest głęboko zasmucona w związku ze śmiercią naszej ukochanej siostry" - napisały na Twitterze jej siostry Gwenda Motley i Valeria Watkins, a komunikat opublikowała siostrzenica hooks - Ebony Motley. Zaznaczyły, że hooks, która zmarła w środę z powodu ciężkiej niewydolności nerek, odeszła otoczona przez rodzinę i przyjaciół w swoim domu w Berea w stanie Kentucky. 

hooks urodziła się w Hopkinsville w stanie Kentucky w 1952 roku jako czwarta z siedmiorga rodzeństwa. Uczęszczała do szkół, w których obowiązywała segregacja rasowa, następnie studiowała na Uniwersytecie Stanforda w Kalifornii. Doktorat z literatury uzyskała na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz. 

bell hooks - pionierka czarnego feminizmu

Debiutowała w 1978 roku tomem poezji, jednak pierwszą istotną jej publikacją była "Ain't a Woman? Black Woman and Feminism", która obecnie jest jedną z najważniejszych książek feministycznych. 

Jak przypomniały jej siostry, w ciągu swojej ponad 40-letniej kariery, napisała 40 książek, które przetłumaczone zostały na 15 języków. Była również autorką wielu ważnych artykułów naukowych, w których zajmowała się zagadnieniami związanymi między innymi z rasizmem, feminizmem, gender, klasowością społeczną, seksualnością, mediami, historią i sztuką. 

Jej teksty - dotyczące chociażby marginalizacji społecznej Afroamerykanek - zyskały ponownie na popularności w 2020 roku, gdy przez Stany Zjednoczone przetoczyła się fala protestów przeciwko brutalności policji wobec czarnoskórych. 

Autor:tmw\mtom

Źródło: BBC News, Reuters, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości