Kultura i styl

Kultura i styl

Noble trafiły w ręce laureatów

Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności.

James Belushi w "Dzień Dobry" TVN: użyłem osobistych doświadczeń w filmie Allena

Ludzie mają wielką potrzebę bliskości. Kiedy moja żona się obraża i nie odzywa do mnie, to jest dla mnie bardzo bolesne. Użyłem tych osobistych doświadczeń w tym filmie. Kiedy Ginny (Kate Winslet - red.) się odcina, to jest dla mojego bohatera największy ból - mówił w "Dzień Dobry" TVN James Belushi, który gra jedną z głównych ról w najnowszym filmie Woody'ego Allena "Na karuzeli życia".

Ruben Oestlund dla tvn24.pl: Kino powinno takie być. Dzikie

Lubię prowokować swoich widzów, żeby zastanowili się nad tym, co oglądają - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Ruben Östlund, tegoroczny laureat Złotej Palmy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Jego najnowsze dzieło "The Square" jest szwedzkim kandydatem do Oscara. Film 9 grudnia zdobył Europejskie Nagrody Filmowe w sześciu kategoriach: najlepszy film, najlepsza komedia, reżyseria, scenariusz, scenografia i dla najlepszego aktora.

"Twój Vincent" i "Komunia" z europejskimi Oscarami

Pierwszy w historii kina ręcznie malowany film animowany "Twój Vincent" w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Europejskiego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Europejskim Pełnometrażowym Filmem Dokumentalnym 2017 został "Komunia" w reżyserii Anny Zameckiej.

700 motocykli, tysiące ludzi. Macron pożegnał "francuskiego Elvisa"

Tysiące ludzi pożegnały w sobotę w Paryżu zmarłego w środę francuskiego gwiazdora rockowego Johnny'ego Hallydaya. Konwój złożony z 700 motocyklów Harley Davidson eskortował samochód z białą trumną, w której złożono ciało muzyka. Prezydent Emmanuel Macron, fan zmarłego piosenkarza, wygłosił mowę pogrzebową.

Ignacy Karpowicz o nieheteronormatywności w literaturze

Znajdujesz się na zgliszczach świata tak naprawdę, bo ty się zmieniłeś, natomiast świat pozostał taki sam - mówił Ignacy Karpowicz w "Xięgarni" o swojej książce "Miłość". - Obowiązują te same co wcześniej prawa i jest to sytuacja niezwykle niekomfortowa - dodał.

Nowy dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej powołany

Polskim Instytutem Sztuki Filmowej przez kolejne pięć lat pokieruje Radosław Śmigulski, który w czwartek odebrał powołanie na to stanowisko z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. Nową funkcję obejmie 8 grudnia 2017 roku - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozywają "Przedsiębiorstwo Seksualne Weinsteina"

Sześć kobiet pozwało w środę amerykańskiego producenta filmowego Harveya Weinsteina do sądu federalnego w Nowym Jorku za molestowanie. Twierdzą, że działania producenta mające na celu utrzymanie w ukryciu jego umizgów równały się wymuszeniu cywilnemu.

"Zmiana społeczna następująca w najszybszym tempie od dekad"

Tygodnik "Time" uznał w środę za "człowieka" roku 2017 wszystkich tych, którzy przerwali milczenie na temat molestowania seksualnego - od kobiet, które ujawniły aferę wokół producenta filmowego Harveya Weinsteina, po tysiące osób, które używały hasztagu #Metoo.

Tarantino pracuje nad nowym "Star Trekiem"

Quentin Tarantino współpracuje z J.J. Abramsem nad scenariuszem nowej części filmowej sagi "Star Trek". Twórca "Pulp Fiction" chciałby również zająć się reżyserią nowego projektu.

Mają tysiące fanów w Chinach. Zagrają tam dla WOŚP

W Chinach mają status wielkiej gwiazdy i dziesiątki tysięcy fanów. Muzycy z zespołu Roan postanowili swoją sławę wykorzystać i po raz drugi w Państwie Środka będą zbierali pieniądze na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Tym razem zabierają ze sobą dyrygenta Orkiestry – Jurka Owsiaka.

Za "uparte budowanie dobra w życiu społecznym". Wręczono medale św. Jerzego

Profesor Adam Strzembosz i Maria Dąbrowska-Majewska zostali uhonorowani medalami świętego Jerzego. To wyróżnienie przyznawane od 1993 roku przez "Tygodnik Powszechny" za "zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym". Uroczystość odbyła się w sobotę, w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. O tym dlaczego medalem wyróżniono tych laureatów mówił podczas gali w Krakowie przewodniczący kapituły medalu ks. Adam Boniecki.

"Piękny i szczytny cel". W Waszyngtonie odbył się Bal Fundacji Kościuszkowskiej

W Waszyngtonie w niedzielę odbył się jeden z najstarszych amerykańskich bali - Bal Fundacji Kościuszkowskiej. Polskę reprezentowali między innymi: Alicja Bachleda-Curuś, aktorka i Marcin Gortat, koszykarz NBA. - Kościuszko jest to postać legendarna - przypominał sportowiec. Aktorka podkreśliła za to, jak duże znaczenie ma Fundacja, która wspiera młode osoby w USA.

Nie żyje profesor Jerzy Kłoczowski

Jeden z najwybitniejszych polskich historyków XX wieku, powstaniec warszawski, profesor Jerzy Kłoczowski zmarł w sobotę w wieku 93 lat. Był autorem i inicjatorem pionierskich prac z dziejów polskiego i europejskiego chrześcijaństwa oraz odnowicielem idei Europy Środkowo-Wschodniej.

Nie żyje operator filmowy Maciej Kijowski

W wieku 82 lat zmarł operator filmowy Maciej Kijowski, autor zdjęć do ponad 50 filmów i seriali m.in. "Komedii małżeńskiej", "Diabła" czy "Dwóch ludzi z szafą" - poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Kate Winslet w "Dzień Dobry TVN": Woody Allen tworzy fantastyczne role dla kobiet

Woody Allen ewidentnie ma dużo doświadczenia i doskonale rozumie i miłość, i związki - powiedziała w "Dzień Dobry TVN" Kate Winslet, komentując najnowszy film Allena "Na karuzeli życia", w którym gra jedną z głównych ról. - Dlatego jego filmy są tak popularne. Nieprawdopodobnie dobrze rozumie kobiety. We wszystkich swoich filmach tworzy fantastyczne role dla kobiet - podkreśliła.